AnaSayfa / Cilt Bakımı / Cildimdeki Lekeleri Nasıl Yok Edebilirim?

Cildimdeki Lekeleri Nasıl Yok Edebilirim?

Güneş ya da farklı dış etkenlerden dolayı oluşan cilt lekeleri her zaman kapatılması gereken lekeler olarak makyaj yapmayı gerektirmiştir.

Özellikle yaz aylarında daha da belirginleşen lekeler sadece güneş etkisiyle değil sivilce, hamilelik dönemi ya da doğuştan da olabiliyor.

Cildimdeki lekeleri nasıl yok edebilirim

Asit içeren kimyasal ürünler kullanılarak geçirilebilir. Cildin soyulması işlemi olarak da adlandırılan bu işlem özellikle güneşli olmayan mevsimlerde yaptırılmalıdır.

Aksi takdirde dikkat edilmediği takdirde daha fazla lekelenme söz konusu olabilir.

Kimyasal peeling uygulamasıyla derinin üst tabakası yani ölü hücre soyularak lekelerin zamanla azaltılması sağlanarak ortadan kaldırılabilmektedir.

Bu işlem oldukça hassas bir uygulama olduğu ve bazı zamanlarda kabuklanma, yanma, kızarıklık olabildiği için daha az tercih edilmektedir.

Lazer ile yapılan cilt soyma uygulaması ise kimyasal peeling gibi soyulma işlemdir.

Fakat bu işlemde de kaşıntı, yanma ve kabuklanma oluşma durumu söz konusu olabiliyor.

Lazer uygulaması için en uygun zaman izinli olunan zamanlar ya da tatil günleridir.

Mezoterapi uygulaması ile cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Bu yöntemle deri altına enjekte edilen vitaminler sayesinde cilt hücrelerini kendisini yenilemesi sağlanır.

Aynı zamanda cilt lekelerini giderici etken maddelerle de lekelere yönelik işlem uygulanmış oluyor.

Cilt lekelerine özel kremler kullanılarak azaltmak veya tamamen yok etmek mümkündür.

Profesyonel markalar özellikle bu tür sorunlar için özel kremler üretmektedirler.

Bu kremler düzenli olarak kullanılarak ve iyi bir güneş koruyucu kremi takviyesiyle cilt lekelerini yok etmek mümkün olabiliyor.

Cilt lekeleri için pratik cilt maskeleri de uygulamak mümkün ve evde de hazırlanarak rutin bakım haline getirerek lekelerin yok edilmesi söz konusu olabilir. Bunun için kullanılabilecek maskelerden bir tanesi:

Limon maskesi tarifi

Limon maskesi için malzemeler; maydanoz ve taze limon suyudur. Maydanoz ufak ufak doğrandıktan sonra kaynayan suya ilave edilerek 15 dakika daha kaynatılır ve daha sonra soğuması için bekletilir.

Soğuduktan sonra 5 yemek kaşığı taze limon suyu eklenerek karışım hazırlanır. Hazırlanan karışım her gün pamuk ile lekelerin üzerine sürülerek uygulanır.

Limonun asit yapısı sayesinde lekelerin görünümünde azalma olacaktır. Tabii ki güneş koruyucusu kullanmayı da kesinlikle unutmamak gerekir.

 

Bunlara göz atabilirsiniz!

Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin Ne Yapmalı (Doğal Yöntemler)

Uzun süre güneş altında kalındığında ciltte kahverengi lekeler oluşabilir. Bunun yanı sıra yaşa bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir