AnaSayfa / Şifalı Bitkiler / Zeytin Yaprağı Çayının Yapılışı, Yan Etkileri ve Faydaları

Zeytin Yaprağı Çayının Yapılışı, Yan Etkileri ve Faydaları

Sıtma hastalığı için eski zamanlarda kullanılan zeytin yaprağının çayı
Akdeniz bölgesine özgü olan zeytin ağacının verdiği meyve olan zeytin farklı şekillerde tüketilmekle birlikte yaprakları da yaraların iyileştirilmesinde kullanılıyor.

Faydaları arasında ise; sinir sistemini rahatlatması, eklem ağrılarına iyi gelmesi, enerji vermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayılabilir.

Zeytin yaprağı çayı yapılışının tarifi

2 bardak zeytin yaprağı çayı için kullanılması gereken miktar, 2 veya 3 çay kaşığı yapraktır. Zeytin yaprağı biraz iri ise ufaladıktan sonra ocakta kaynatılmış olan 3 bardak suyun içerisine ilave edilir(eğer 2 çay kaşığı yaprak konulduysa, 2 bardak su ölçüsü kullanılabilir).

Zeytin yaprağı suya konulduktan sonra demlenmesi gereklidir, bunun için de 5 – 10 dakika kadar suyun içerisinde demlenmesi için beklenir.

Daha sonra süzgeç yardımıyla süzülerek bir bardağın içerisine dökülür. Etkisini tam olarak hissetmek için 2 veya 3 bardak içilebilir.

Zeytin yaprağının yan etkileri

Zeytin yaprağının yan etkileri ile ilgili fazla bilgi yoktur. Bu da doğal olmasından kaynaklı olabilir, yine de hamilelik döneminde olan ve emziren kadınların tüketmesi tavsiye edilmez.

Safra taşı olanlar, şeker ve tansiyon hastaları doktorlarına danıştıktan sonra tüketmeliler. Zeytin yaprağı çayı şeker ve tansiyon ilaçlarıyla etkileşim halinde olabilir.

Farklı hastalıkları olup daimi ilaç kullananlarında mutlaka doktorlarına danışarak zeytin yaprağı çayı tüketmeleri önerilmektedir.

Küçük çocuklar ve bitkiye alerjisi olanlar da yine emin olmadan ve doktora danışmadan tüketmemelidir.

Zeytin yaprağı zararları

Zeytin yaprağının bilinen her hangi bir zararı olmamakla birlikte, hamilelik ve emzirme sürecindeki kadınlar tüketmemelidir.

Şeker ve tansiyon hastaları ilaçlarla etkileşime geçebileceği için içmemelidir. Bitkilere karşı alerjisi olanlar doktor tavsiyesi ile kullanabilir.

Bu durumlara sahip olanlar dikkat etmeden kullandığı takdirde alerjik, yan etki oluşumu sebebiyle sıkıntı yaşayabilirler.

Faydaları oldukça fazla olmakla birlikte kalıcı rahatsızlığı olanlar ve sürekli ilaç kullananlar için zararı da olabileceği unutulmaması gereken bir noktadır.

 

Bunlara göz atabilirsiniz!

Tarçın Çayının Yapılışı ve Faydası

Özellikle soğuk havalarda sıcacık ve mis gibi kokan bir tarçın çayı, insanın içini ısıtır. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir