Bebek Gelişimi

1 Aylık bebek gelişimi

Yeni doğan bebeklerde olumsuz fiziksel görünümler; Bebekler ilk doğduklarında yamuk bir kafa, basık burun, şişik gözler, cinsel organın görünümünde şişme veya basıklık, teninde gri ve krem rengine yakın dalgalanmalar, kaşlarının üst kısmında ve kulağıyla çenesi arasında kırmızı benekler olabilir. Bu anormal görünümlerden dolayı endişe edilmesine gerek yoktur. Çok kısa süre içinde bu olumsuz görünümler kaybolacaktır.

Anne adayları hamileliklerine bebekleriyle fırsat buldukça konuştukları, şarkı söyledikleri için ve sadece bebekleriyle konuşmaları değil, günlük hayatta sürekli konuştukları için bebekler doğmadan önce annelerinin seslerine alışır ve anne sesini diğer insanların sesinden rahatlıkla ayırt edebilirler. Anneler doğum yaptıklarında bebekleriyle fırsat buldukça konuşmaya devam etmelidirler. Nasıl olsa ne dediğimi anlamayacak şeklinde düşünüp konuşmamak doğru değildir.

Bebeklerin gözleri doğduklarında ilk birkaç gün çoğunlukla kapalıdır ve arada sırada açıp tekrar kapatırlar. Ortalama doğumun 4. Gününden itibaren bebekler gözlerini rahatlıkla uzun süreli açık tutabilirler.

Bebekler yeni doğduklarında bacak ve kolları kıvrık şekildedir. Gövdesinden tutularak yüz üstü kaldırıldığında başını dik tutamaz ve başı öne eğilir. Yüz üstü yatırılınca başını sağa sola çevirebilir, işitme kabiliyetini kazanmıştır, tüm sesleri duyabilir fakat görme kabiliyeti henüz gelişmediği için cisimleri çok net göremez.

Bebekler doğduklarında bazı reflekslerle beraber doğarlar. Sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi ve beslenme gibi konularda annesine destek olması için bebeklerde mevcut refleksler ve açıklamaları;

– Başını sağa sola öne arkaya çevirebilmesi (meme emmesi gerektiğinde zorlanmaması için)

– Avuç içine parmağınızla dokunduğunuzda parmağınızı kapması (annesine sıkı tutunması için)

– İrkilerek kollarını açma (anne bebeğini kucaklarken zorlanmaması için)

– Havaya kaldırıldığında adımlama hareketleri yapması (yürümeye rahat alışabilmesi için)

Bebekler 1 aylıkken neler yapabilir?

– Doğumunun 1. Ayında bebekler gözlerine 15 ile 30 cm arasında bulunan tüm cisimleri görebilirler. Uzaktaki cisimleri net olarak göremezler, ayırt edemezler.

– Günde ortalama 17 – 20 saat uyurlar. Zamanla gün içerisinde uykuya ayırdığı zaman azalacak ve daha uzun süre uyanık kalabilecektir.

– Kısa mesafede hareket eden cisimleri gözleriyle takip ederler. Yakınındaki kişilerin yüzlerine derin derin bakar ve ezberlemeye çalışır. Odası veya yatağı değiştirildiğinde bunu fark eder ve rahatsız olur. Isı değişimini çok iyi algılar ve rahatsız olur

Bebekler 1 aylıkken uyku ve emzirme düzeni;

Birinci ayındayken ansızın ağlayan ve huzursuzlaşan bebekler anneleri kucaklarına aldıklarında ağlamayı bırakırlar. Bebekler bu dönemde annelerinin sesini ve kokusunu çok iyi tanırlar, emzirme dürtüsü ile beslenirler ve emme refleksleri çok güçlüdür. Bebekler başını kontrol edemezler ve yüzükoyun yatırıldıklarında başlarını kaldırmaya çalışırlar.