Bebek Gelişimi

2 Aylık bebek gelişimi

2 Aylık bebek neler yapabilir?

2 Aylık bebek bilinçli ve kontrollü olarak gülmeye başlar. Anne ve babalar bebekle konuştuğunda bebek gülerek veya ses çıkararak tepki verir. Kendisiyle ilgilenildiğini anladığını ve bu durumdan hoşlandığını ifade eder. Gülümsemeleri gülümsemeyle, konuşmaları ise ‘’agu’’ diye adlandırılan kendilerine özgü anlamlı, yetişkinlere göre anlamsız hecelemelerle ifade ederler. Annesi gibi konuşmak ister ağzını açıp nefes verir, nefesin çıkmasıyla dilin üst kısmı damağa bitişir ve akciğerleri minicik olduğu için nefes biter ağız açık şekilde tamamlanır ve ortaya agu sesi çıkar. Çıkardığı sesi kendisi de duyduktan sonra daha fazla çabalamaz, bu kadar ses çıkarabilmenin bile yeterli olduğunu düşünüp bununla yetinir ve konuşma hevesini biraz da olsa atmıştır, böyle durumlarda anne ve babaların bebeğinin bu sesi çıkarmalarından mutlu olmaları ve bebeklerine destek olmaları bebeğin konuşma kabiliyetini kazanma hızını artırır. Bu aktivitenin ardından hemen kucağa alınması bebeği mutlu eder. Bir başarı sergilediğini ve ödüllendirildiğini düşünür.

Renkli objeleri izleyip hareket eden cisimleri dikkatle takip eder. Baktığı cisim veya kişilere daha iyi odaklanabilir. Uyuma süresi azalmaya başlar ve daha uzun süre uyanık kalmak bebeği rahatsız etmez.

Eline bir cisim uzatıldığında veya hemen yanına, önüne bir cisim bırakıldığında onu tutmaya çalışır, genelde tuttuğu cisimler küçükse hemen ağzına götürür, cisim büyükse biraz sallayıp fırlatır. Bu yüzden ebeveynler bebeklerinin bazı cisimleri yutmaması ve yüzüne vücuduna çarpıp kendine zarar vermemesi için dikkatli olmalıdır.

Bebeğin direnci ilk aya göre daha iyidir ve duyu organlarıyla algıladıklarını anlamlandırmaya çalışır. Annesinin sesini en iyi şekilde tanır, ayırt eder. Annesinin sesini sürekli takip eder. Annelerin bu dönemde uzun süre sessiz kalmaları ve bebekle ilgilenmemeleri, bebeklerde ‘annemi kaybettim’ hissi oluşturabilir. Anneler bu dönemde fırsat buldukça bebekleriyle ilgilenmeli ve konuşmalıdır. Sert ve yumuşak ses tonlarını, kadın ve erkek seslerini ayırt edebilir. Bir erkek konuşmaya başladığında sesin sert geleceğini, bir kadın konuşmaya başladığında sesin yumuşak geleceğini hisseder.

2 Aylık bebeklerin vücut ve baş kontrolü;

2 Aylık bebeklerin çoğu başını kontrol edebilir, yüzükoyun yatırıldıklarında gövdelerini kaldırmaya çalışırlar. Bebekler 2. Aylarında ellerini keşfederler ve ellerini dikkatle incelerler. Parmak hareketlerini kontrol ederler ve elleriyle sürekli yüzlerine dokunup kollarını okşarlar. Kollarını sürekli hareket ettirirler, kaşlarını kaldırabilirler. Bebekler ikinci aylarının sonuna kadar anne ve babalarının kendilerini dik tutup yüz yüze bakmalarından keyif alırlar. Bebeklerin bazıları içine kapanık olup anneleri kucakladıklarında annelerin yüzlerine değil göğüs hizalarına bakarlar. Anneler böyle durumda birkaç gün bebeği endi haline bırakıp etrafı keşfedebilmesi için çevresindeki insanların yüzlerine odaklanıp etraftaki cisimleri izlemelerini beklemelidir. Bebeğin içine kapanıklığı ortalama 10 günden fazla sürüyorsa, anneler bebeklerinin yüzlerini tutup etrafa çevirerek cisimleri göstermeli, yakın çevredeki insanları göstererek bebeğiyle konuşmalıdır. Böylelikle bebek ileriki dönem yaşamında içine kapanık olmak yerine daha dışa dönük biri olabilir.

Bebek dili;

Bebekler ikinci aylarında bile konuşma kabiliyetini kazanmak için çabalarlar. Annelerinin konuşmalarını sürekli dinlemekte ve ağız hareketlerini izlemektedir. Sabırsızlıkla annesi gibi konuşacağı ve kendisi konuşurken onu dinleyen birilerinin olacağı günleri bekler. Genellikle ilk günlerde sesli harflerle başlayan anlamsız ve kısa sesler çıkarırlar. Bebek kendi sesini duyduğunda mutlu olur ve bu sesi tekrar tekrar çıkarır. Bebekler bu sesleri çıkardıklarında anneler bebeklerine destek olmalı, bebeklerine eşlik etmelidir. Eğer bebek bu sesleri tekrarlarken bir cisim veya bir kişiyi izleyerek konuşuyorsa, izlediği cisim veya kişi hakkında yorumlama yapmak istiyor olabilir. Bir şey izlerken onu sevmişse gülümseyerek ince sesli harflerle aşlayan kısa sesler çıkarır, izlediği cismi veya kişiyi beğenmediğinde kalın sesli harflerle başlayan biraz daha uzun sesler çıkaracaktır.

2 Aylık bebeğin gelişimi nasıl desteklenebilir?

Bebekler ikinci ayındayken fiziksel gelişimine destek olmak için bebeği yüzükoyun yatırmak idealdir. Yüzükoyun yatan bebeğin boyun ve sırt kasları gelişip güçlenir. Karnının üzerinde durmasıyla kısa sürede ihtiyacı olan güçlü boyun kaslarına sahip olacak ve baş hareketlerini daha kontrollü yapabilecektir. Anneler bebeklerinin yanına uzanarak bebek karnı üzerindeyken ona eşlik edebilir ve hoş vakit geçirebilirler. Bebeğin karın üstü yatarak fiziksel gelişimine kendisinin de destek olması için hoş desenli ve figürlü nevresim takımları veya bebeğin ilgisini çeken oyuncaklar kullanılması bbeğin bu jimnastiği daha keyifli yapmasını sağlar.

Anneler bebeklerini sakinleştirmek için müzik dinletmeli, bebekleriyle konuşmalı ve şarkı söylemelidir.

Bebeğin gelişim aşamasında anneye vereceği ipuçları;

Bebekler konuşamadıkları için mutluluk ve hüzünlerini annelerine ifade ederken kendilerine özgü bazı hareketlere sahiptir. Bunlar;

Bebeğin kendisini iyi hissettiğini ifade eden ipuçları:

– Annesinin gözlerine bakması

– Kolların ve hareketin düzenli hareket etmesi

– Annesine uzanması

– Gözlerini veya başını annesine doğru çevirmesi

– Yüzü genelde parlak bir ifadedeyken gülümsemesi ve kısa sesler çıkarması

Bebeğin kendisini kötü hissettiğini ifade eden ipuçları:

– Başını veya gözlerini farklı yönlere çevirmesi

– Ağlaması

– Öksürmesi

– Aniden kaykılması ve kendini çekiştirircesine hareket etmesi

– Derisinin hafif kızarık renk alması

– Hıçkırması ve hızlı hızlı nefes alması

– Esnemesi ve kaşlarını çatması

2 Aylık bebeğe uygulanacak aşı tedavisi;

– DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 1. Doz

– BCG/Verem Aşısı

– KPA 13/Pnomökök Aşısı (Zatürre aşısı) 1. Doz

– Rotavirüs aşısı (ishal aşısı) 1. Doz (Not: Bu aşıyı bazı doktorlar 3. ayda başlayıp 3-5-7 aylarda da yapabilir, ilk doz 14 hafta 6 günden geçe kaldıysa aşı yapılamaz)

Bebeğiniz için tüm tedavilerin doktor kontrolünde ve sağlık kuruluşunda yapılması gerekir.