Cilt Bakımı & Estetik

20 Soruda Cilt Bakımı

Sizlerden gelen sorular doğrultusunda cilt bakımında en çok merak edilen 20 soruyu derledik. İlk 10 soru ve yanıtları bu yazıda. 15 gün sonra da ikinci bölümü

1-) Kuru cildin özellikleri nelerdir?

Mat bir görünümü vardır. Çabuk kızarır. Kuru cilt banyodan sonra, özellikle de soğuk ve rüzgarlı havalarda çok fazla gerilir. Pul pul dökülmeler de olabilir. Ayrıca erken yaşlarda göz çevresi ve ağız çevresinde kırışıklıklar başlar.

2-) Yağlı cildin özellikleri nelerdir?

Parlak bir görünümü vardır. Burun ve yanaklarda gözenekler açık ve genellikle içleri siyah noktalarla doludur. Bu tip ciltlerde makyajın kalıcılık süresi çok kısadır ve cilt çabuk sarkmaya müsaittir.

3-) Karma cildin özellikleri nelerdir?

Bu tür ciltlerde genelde alın,burun ve çene çevresi yağlı, yanaklar ve göz çevresi kurudur. Yanak bölümünde pullanma olurken alında sivilcelenmeler olabilir.

4-) Cilt bakımına başlama yaşı nedir?

Kişinin cilt yapısı ve ihtiyaçları doğrultusunda 18 – 20 yaşlardan itibaren düzenli olarak cilt bakımına başlanabilir. Tabii bu yaşlardaki kişilere uygulanacak ürünler tamamen doğal içerikli, temizlenmeye yönelik ürünlerdir.

5-) Ne sıklıkta cilt bakımı yaptırılmalıdır?

İdeal cilt bakımı yaptırma süresi ayda birdir.

6-) Siyah noktalar neden oluşur?

Siyah noktalar karma ve yağlı ciltlerde oluşur. Deri altındaki yağ hücrelerinin fazla yağ salgılaması sonucunda bu yağ cilt yüzeyindeki gözenekleri tıkar ve cildin hava ile teması sonucunda oksitlenerek rengi kolaylaşır ve siyah noktaya dönüşür.

7-) Siyah noktalar tamamen önlenebilir mi?

Düzenli cilt bakımı uygulamaları ile gözle görülür derecede azaltılabilir. Ancak tamamen önlenebilir diyemeyiz. Çünkü bunlar yağlı cildin doğal bir sonucudur.

😎 Sivilceleri sıkmak doğru mudur?

Bu kesinlikle hatalı bir davranıştır. Çünkü her sivilce sıkılmaz ve sıkılmaması gerekir. Aksi takdirde ciltte leke kalmasına ya da bu sivilcelerin artmasına neden olabilir. Bu ancak uzman kişiler tarafında yapılmalıdır.

9-) Gözaltı morlukları ve torbaları neden oluşur?

Birincisi bu genetik bir durum olabilir. Diğer bir neden ise aşırı yorgunluk, uykusuzluk ve gözü aşırı yoran bilgisayardır. Ayrıca göz çevresindeki lenf sisteminin yeterince çalışmaması nedeni ile kirli kanın göz altlarında toplanıyor olması ya da kan damarlarının cilt yüzeyine çok yakın olması olabilir.

10-) Gözaltı torbaları ve morlukları nasıl önlenebilir?

• Çok fazla bilgisayar başında çalışıyor, okuyor, dikiş – nakış gibi işlerde uğraşıyor, ya da araba kullanıyorsanız sık aralıklarla gözlerinizi kırpıştırmanız, eğer direksiyon başında değilseniz her 45 dakikada bir gözlerinizi 5 dakika kapatıp dinlendirmeniz

• Akşam yatmadan önce ılık papatya çayı poşetlerini 30 dakika boyunca göz kapaklarınıza koymanız

• Bir buz kalıbını göz altlarınızda gezdirmeniz yararlıdır.

kaynak: bebek.com