Bebek Gelişimi

3 Aylık bebek gelişimi

3 Aylık bebek neler yapabilir;

3 Aylık bebekler kendi kendilerine konuşmaya ilk adımı atarlar, sesli olarak gülmeye, agu sesleri çıkarmaya başlarlar. Annesinin onunla konuşmasına ‘agu’ şeklinde tek heceden oluşan sözcüklerle karşılık vererek annesini anladığını ve annesinin sesini tanıdığını ifade eder. Annesi odaya girdiğinde heyecanlanır ve sevinç belirtisi olarak hızlıca ellerini kollarını sallayıp, gülümseyerek tek heceli kısa sesler çıkarır. Elindeki oyuncakları kısa süre tutup inceler, kaybolduğunda onu yeniden bulmak ister, tekrar bulduğunda sevinir. Üzerine örtülen battaniyeleri, giydiği zıbınları ve tulumları tanır. Oyuncaklarını ve sevdiği küçük eşyaları battaniyesiyle üzerini örterek saklamaya, korumaya çalışır.

Bebekler 3. Ayında eşyaları ve insanları tanır ve hafızasına alır. En çok yumuşak battaniyelerini ve ayıcık kedicik gibi süngerimsi yumuşaklıkta oyuncaklarını severler. Anneler bebeklerinin beşiklerinde ve odalarında rahat etmeleri için daima bu tür oyuncakları bebeklerinin yanına bırakmalıdır.

3 Aylık bebeklerin vücut ve baş kontrolü;

Bebekler 3. Ayında artık başlarını kontrol edebilecek enerjiye ve kas gücüne sahiptir. Başını istediği zaman kontrollü olarak dik tutabilir, 45 derece sağa sola çevirebilir. Anneler bebeklerini ayakları üzerinde dik tutmaya çalıştığında bebek güçlü bir şekilde yere basabilir ve adımlamaya çalışır. Bu dönemde heyecanla bir an önce yürümek istediği için ayağının biri yerdeyken diğerini tam olarak basmadan ilk bastığı ayağını heyecanla kaldırır ve yürüyemez, yürümeye başlamadan önce ayakta dengeli durmayı öğrenmesi gerekecek bunun için biraz daha zamana ihtiyacı var. Anneler bebeklerine bu pratiği tekrarlattıkça bebek heyecanı üzerinden atacak ve daha sakin davranacaktır. Bir ayağıyla bastığında hemen diğer ayağına yüklenmeden gücü o ayağında toplaması gerektiğini ve ardından diğer ayağıyla adımlaması gerektiğini 3. Ayın sonlarına doğru fark edecektir.

Bebek yüzükoyun yatırıldığında kollarıyla yere bastırarak gövdesini kaldırmaya çalışır. Anneler bu duruma engel olmamalıdır, bir anne böyle bir durumda bebeğinin yattığı yerden o an kalkmak istediğini düşünüp bebeğini kendisi kaldırırsa bebeğin kol kaslarının gelişimine engel olabilir. Bebekler kol kaslarını geliştirmek için 3. Ayda bu egzersize başlar. Bebek kollarını yere bastırıp gövdesini kaldırmaya çalıştığında annenin yapması gereken tek şey tebessüm ve sevgiyle bebeğini izlemek ve mümkünse bebeğinin yanına uzanarak aynı hareketi tekrar etmektir.

Anneler bu dönemde bebeklerinin ellerini tuttuğuna bebek annesinin ellerini eskisinden daha sıkı kavrayacaktır. Kasları güçlenmiştir. Ellerindeki parmakların muazzam yapısı ve dizilimi sürekli ilgisini çekmektedir. Sırt üstü yattığında veya uykudan uyandığında sürekli avuçlarını açıp ellerini izler. Sırayla parmaklarını hareket ettirir. Bir eliyle diğer elindeki parmaklara dokunur. Parmaklarını yüzünde gezdirir. Ellerini bir araya getirip el çırpmayı keşfettiğinde bu onun vazgeçilmez bir eğlencesi haline gelir ve artık kendini mutlu hissettiğinde daima ellerini hafifçe birleştirerek el çırpar. Bir yandan ellerini nasıl değerlendirebileceğini, nasıl faydalanabileceğini düşünmektedir.

3 Aylık bebeğin gelişimi nasıl desteklenebilir?

Anneler bu dönemde lohusa döneminin sorunlu ve riskli evresini geride bıraktığı için bebekleriyle daha fazla ilgilenebilirler. Çünkü annenin kendi sağlığı neredeyse doğumdan önceki halini almıştır. Tam olarak eski sağlığına kavuşabilmesi için doğumdan 6 ay geçmesi gerekir.

Bebekler bu dönemde uyku, beslenme, oyun oynama gibi yaşamlarını belli bir program dâhilinde sürdürebilecek döneme gelmiştir ve annenin yükü biraz da olsa hafiflemiştir. 2 Ay önce bebek emzirileceğinde meme ucu ağız içine gelip süt damlacıklarını yudumlayana kadar ağlamaktayken, şimdi annesinin kendisini kucağına aldığında ve başı göğse yaklaştırıldığında emzirileceğini anlar ve mutlu olur. Huysuzluğu giderek azalmaktadır. Beşiğine yaklaştırıldığında uyuması gerektiğini anlar ve kendini buna hazırlar. Uyandığında uzun uzun ağlamaz hafifçe mızmızlaşır ve hemen annesinin gelip kendisiyle ilgileneceğini anlar. Bu dönemde bebeğin oyun oynaması olgunlaşmasına destek olur. Anneler fırsat buldukça bebeklerine oyun oynatmalı, onlara oyunlar eşliğinde bir şeyler öğretmelidir.

Plastik bir ayna bu dönemde bebeğin oyuncakları arasında mutlaka olmalıdır. Bebek sırt üstü yatıp dakikalarda aynadaki yansımaları seyreder. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, bebeğin birinci ayında aynaya baktırılmamasıdır. Çünkü Dünyaya yeni gelmiş ve annesine alışmaya çalışan bebek aynadaki gördüğü yüzü kıskanabilir. Fakat 3. Ayından sonra evdeki tek sevimli yaramaz minik benim diyebilecek bilince az da olsa eriştiği için aynaya bakmasında bir sakınca yoktur ve aynaya bakması bebek için oldukça keyiflidir. Anneler bebeğin vücudundaki organlarını tanıyabilmeleri için bebek aynaya bakarken burnun nerede deyip bebeğin elini bebeğin burnuna dokundururlar, kulakların nerede diyerek bebeğin ellerini kulaklarına dokundururlar. Bu durum bebeğin vücudunu tanımasına katkıda bulunur. Halk arasında kulak, burun, gözler, kollar, eller ve bacaklar ifadelerini içeren bebeklere oynatılan bazı oyunlar vardır. Annelerin bu tür oyunları bebekleriyle oynamaları bebeğin gelişimine katkıda bulunur.

Bebeğin 3. Ayında hareket eden ve ses çıkaran oyuncaklar satın almanın tam zamanıdır. Sesleri en iyi şekilde algılamaya başlaması ve nesneleri gözleriyle en iyi şekilde takip edebilmesi bebeğin 3. Ayında başladığı için bu tür oyuncaklar bebeğin gelişimine olumlu yönde etki edeceği gibi bebeği neşelendirip hoş vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Bebeğe 2. Ayında aşısı düzenli olarak yaptırılmışsa 3. Ayında aşı yaptırılmasına gerek yoktur.

Bebeğiniz için tüm tedavilerin doktor kontrolünde ve sağlık kuruluşunda yapılması gerekir.