Bebek Gelişimi

4 Aylık bebek gelişimi

4 Aylık bebek neler yapabilir

4 Aylık bebekler duyu organlarının sağlıklı gelişimine bağlı olarak önceki aylara göre çok daha iyi duyar, görür, işitir ve hissederler. Aynadaki görüntülerine baktıklarında hareket ederek görüntülerini izler ve gördüğü objenin tamamen kendisini ifade ettiğini anlarlar. Bebeklerin yaşam sevinci ve hayata bağlılığı 4. Aylarında başlar.

– Ellerindeki şıngırağı heyecanla sallayıp salladıktan sonra çıkan sese gülümsemeleri ses duyularının gelişmesinden kaynaklanan mutluluklarını

– Aynada kendilerine baktıklarında gördükleri görüntü karşısında ağız ve burunlarını hareket ettirerek gülümsemeleri görme duyularının güçlenmesini ve bundan hissettikleri mutluluğu

– Anne veya babası bebeğe ismiyle seslendiğinde aniden başını sesin geldiği yöne çevirip gözlerini seslenen kişinin gözlerine odaklaması ise duyma duyusunun gelişmesini ve bu gelişimin görme hissini uyandırmasını ifade eder…

  • 4 Aylık bir bebeğin duyu organlarının en iyi şekilde gelişmesi için önerilen oyuncaklar; Plastik çerçeveli ayna, şıngırak, sıktırıldığında ses çıkartan ördek ve benzeri türü plastik veya kadife – velsoft materyalden oluşan oyuncaklar, banyo yaptırılırken banyo küvetinde çeşitli figürlerden oluşan yüzen süngerler.

Bebekler bu dönemde görüp beğendiği nesneyi eliyle uzanarak alabilir, alıp beğenmediği nesneyi asık bir surat ifadesiyle annesine uzatabilir veya fırlatabilir. Bebek 4. Ayında bir nesneden hoşlanmadı ve annesine uzattıysa daha sonra bu nesne kendisine verildiğinde reddettiyse yaşamının ilerleyen döneminde sakin, olgun, sabırlı biri olabileceğine, beğenmediği nesneyi doğrudan fırlatıp attıysa asabi biri olabileceğine işarettir. Tabi bu ve buna benzer durumlar bebek büyümekteyken eğitilerek değiştirilebilir. Bu kanı sadece her şey akışına bırakıldığı takdirde geçerlidir. Ebeveynler bebeklerini büyütürken hiçbir şeyi akışına bırakmamalı, daima bebeklerini en iyi şekilde nasıl geliştirmeleri gerektiği yönünde araştırmalar yapmalıdır.

4 Aylık bebek memnuniyetsizliğini ve mutluluğunu ağlayarak veya hüzünlü bakışlarla ifade eder, mutluluğunu kıkırdamasıyla ve gülümsemesiyle ifade eder. Mutluluk ve sevincini ifade etmek için yatarken eliyle ayağını tutarak sağa sola dönmeye başlar. Bebeğin gaz sıkıntıları 4. Ayında biter.

Bebeklerde diş çıkarma;

Bebeklerin diş çıkarma sıkıntıları genellikle bu ayda başlar. Ellerini sürekli ağızlarına götürmelerinden dolayı salya miktarı artar. Diş çıkarma sıkıntıları başlar fakat dişlerinin çıkmasına henüz zaman vardır. Genellikle dişler bu belirtilerin başlamasından birkaç ay sonra çıkar fakat nadiren bazı bebeklerde 3 aylıkken ilk beyaz dişler görülebilir. Anne ve babalar genetik yapılarını araştırarak, kendi anne ve babalarına diş çıkarma konusunda ailesindeki durumu sorup öğrenerek bebeklerinin ne zaman dişlerinin çıkacağını öğrenebilirler. Diş çıkarma döneminde bebeklerin yaşayacağı sıkıntı ve rahatsızlıklar bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir. Bazı bebekler haftalarca diş etlerindeki sancılardan dolayı huzursuz olurken, bazıları hiçbir sancı hissetmeden bir günde dişlerine kavuşabilirler.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

– Düşük bir ateş ve hafif bir ishal

– Bebeğin ağrıyan yanağını ovalaması veya kulağını asılması

– Emmeyi istemeyip biberonu fırlatması

– Geceleri ansızın ortaya çıkan ağlama krizleri

– Diş etlerinin kaşınmasından dolayı bazı cisimleri ısırmak

– Aşırı sulanmadan dolayı yüz döküntüsü

– Haftalarca süren ağız sulanması

Bebeklerde yuvarlanma

Bebeklerin tüm gelişim aşamalarında olduğu gibi yuvarlanmaya başlamaları farklı zamanlarda olabilir fakat genellikle bebekler 4. Aylarında yuvarlanarak sırt üstü dönmeye başlarlar. İlk yuvarlanma genellikle karından sırta doğrudur. Bebeğin karnının yuvarlak olması bir yandan diğer yana yuvarlanmasına destek olur. Bazı bebekler ilk yuvarlanmalarının ardından sürekli yuvarlanırken bazıları birkaç hafta hiç yuvarlanmayabilir. Bebeklerin yuvarlanmasına destek olmak için sevdiği bir oyuncak bebek yatarken erişemeyeceği bir mesafede yanına bırakılabilir. Bu durumda bebek oyuncağı yakalamak için yuvarlanmak isteyecektir.

4 Aylık bebeğin gelişimi nasıl desteklenir?

Bu ayda bebekler sürekli anne ve babalarını izler. Anne babalarının yüz ifadelerini izleyip konuşmalarını dinleyerek dünyayı ve yakın çevrelerini keşfeder. Şıngırağı her sallayışında veya oyuncağa her dokunuşunda yeni sinir bağlantıları oluşur ve öğrenme kabiliyeti hızlanır. Bu durumda anneler bebek gelişimine destek olmak için bebek bir oyuncağa uzanıp dokunduğunda onunla birlikte uzanmalı ve bebeğin yaptığı hareketler hakkında veya oyuncak hakkında konuşmalıdır. Anneler bu dönemde bebeklerine bakarak gülümsemelidir. Çevresindeki gördüklerini bebeklerine anlatmalıdır. Sallandığında veya sıktırıldığında ses çıkaran renkli oyuncaklar bu dönemde bebeklerin duyularının gelişimine destek olur. Bebeğin kas gelişimi için bu dönemde anneleri bebeklerinin kollarını karnına çaprazlama birleştirip kaldırmalı, ayak bileklerinden tutup yukarı aşağı hareket ettirmeli ve yüz üstü yatırmalıdır.

4 Aylık bebeğin uygu düzeni;

Bebeklerin uykuları 4. Ayda düzenlenmeye başlar. Anneler bu ayda uyku eğitimi için uyku rutini oluşturabilir. Rutin ebeveynlere uygun şekilde;beslenme, banyo, müzik, pijama, masal sıralaması şeklinde olabilir. Aynı düzenin her akşam tekrarlanması bebeğe uyku vaktinin geldiğini hatırlatacaktır.

4 Aylık bebeğe uygulanacak aşı tedavisi;

– DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 2. Doz

– KPA 13/Pnomökök Aşısı 2. Doz

– Rotavirüs aşısı 2. Doz

 


Bebeğiniz artık 4 aylık. Yarı yaşına az bir süre kaldı. Heyecanınız çok fazla. Zira anne ve baba olduğunuzu artık daha fazla hissediyorsunuz. Bebeğiniz büyüyor, büyümesine paralel olarak hal ve hareketleri değişiyor ve gelişiyor. Ay ay bebek gelişimi takibinde olan anne ve babalar 4 aylık bebek gelişimi neler diye merak ediyor. Bu meraklarını hemen giderelim. Dört aylık bebek bu ayın sonunda artık elleriyle oyuncaklarını kavramaya, uzandığı bir maddeyi rahatlıkla ağzına götürmeye, etrafındakilerle daha fazla ilgilenmeye, daha anlamlı gülmeye, insan sesini tanıyarak refleks göstermeye, aynaya baktığında görüntüsü karşısında şaşırmaya ve nihayet dönmeye başlar. Yüzü koyun yatırdığınız bebeğiniz sırt üstü dönerse ya da tam tersi olursa hiç şaşırmayın. Dönmelere yüzme hareketlerinin eşlik edeceğini de görecek sevineceksiniz. 4 aylık bebek giderek sosyalleşir ve bu yüzden etrafıyla daha çok alakalıdır.

Örneğin oyuncağını elinden aldığınızda ağlayabilir. Çevresindekilere yanıt vermeye çalışırken, müzik duyduğunda sakinleşmeye başlar. Başını artık uzun bir süre dik tutabilen bebeğiniz, oturma pozisyonunda iken de uzanmış haldeyken de başını dilediği tarafa çevirebilir. Örneğin bir nesne düştüğünde, düşen tarafa bakabilir. Bebeklerin çoğu bu aydan itibaren süt dişi çıkarmaya başlar. Anne sütü alan bebek için anne sütü yetmiyorsa ek gıda günleri de gelmeye başladı demektir. Katı gıdalara geçiş için hazırlık yapmaya başlasanız iyi olur. Bebeğiniz 4 aylık iken “baba”, “mama” gibi hece tekrarı olan kelimeleri söyler. Aslında bu sesleri taklit ediyor. 4 aylık kız bebeğin boyu 57 santimetre ile 67.5 santimetre arasında, 4 aylık bir kız bebeğin kilosu 4 bin 600 gram ile 8 bin 250 gram arasında, aylık bir erkek bebeğin boyu 56 santimetre ile 67.5 santimetre arasında, 4 aylık erkek bebeğin kilosu 4 kilo 500 gram ile 8 kilo arasında değişiyor.