Bebek Gelişimi

5 Aylık bebek gelişimi

5 Aylık bebek neler yapabilir

5 Aylık bebek gelişimi; 5 Aylık bebekler çeşitli nesnelere uzanabilir, kontrollü ve bilinçli olarak o nesneyi alıp inceleyebilir. Nesneleri genellikle ağzına götürür. Bebekler daha önce oynadıkları oyuncağın küçük bir bölümünü gördüklerinde onu tanırlar. Aynada kendisini gördüğünde tanıyıp gülümser. Bir veya iki heceli anlamsız sesler çıkarır ve kendi sesini duymanın mutluluğuyla gülümser. Etrafında oluşan hafif sesleri dahi işitebilir. Ayrıca görme duyusu da hızla gelişir ve birbirinden farklı küçük cisimleri ayırt edebilir. Ayağa kaldırıldığında yere basarak adımlamaya çalışır, yatağında ters döner yuvarlanır ve yastığıyla oynar.

Biberonu gördüğünde beslenme zamanının geldiğini anlar, Önceki aylara göre duyularında hızla gelişmeler gözlemlenir. Bu dönemde kıskanma görülebilir, eve bir başka bebekli aile gediğinde annesinin yanından hiç ayrılmaz ve yabancıları yadırgar. Bir an önce eve gelen diğer bebeğin gitmesini ister. Evde bir başka bebek varken daima annesine sevgi gösterileri yapmaya çalışır.

Çıkardığı kolay heceli sesleri sürekli tekrarlar. Bazı heceler vardır ki 3-4 ay boyunca bebeğin dilinden düşmez. Bebeğin ilk seslerinin ardından ilk kahkahaları duyulur. Bebeğin yaptığı komik hareketlerde anne ve babaların tatlı gülümsemeleriyle bebekler de ilk kahkaha ve kıkırdamalarına başlarlar. Bu dönem bebek daima anne ve babasını örnek alır, onlarda gördüğü her hareketin doğru hareket olduğunu düşünür. İyi bir evlat yetiştirmenin ilk aşaması bebeğin 5. Ayında başlar.

Bebeklerde oturma;

5. ayda bebeklerin çoğu oturma pozisyonuna getirilmekten hoşlanırlar. Anne ve babasını sürekli otururken görmesi ve kendisinin daima yataktayken onları izlemesinden dolayı oturur pozisyona getirildiğinde kendine olan özgüveni artar ve gelişmeye başladığını fark eder. Bu işlem kısa süreli olarak annenin kucağında yapılmalıdır. Bebeği oturmaya alıştırma işlemlerindeki yoğunluk için 6. Ayın sonuna kadar beklemekte yarar vardır. Bu dönemde bebeğin hareketlerinde hızlılık, aktiflik ve gücünde artış gözlemlenir. Aniden ellerini uzatıp oyuncaklarını yakalayıp hızla fırlatabilir, ellerini hızla birbirine bitiştirip ayırarak el çırpabilir, kulak ve burnuyla hızlı hızlı oynar. Hareketlerindeki hızlılıktan dolayı yatağından yuvarlanıp düşmemesi için bebeğin yuvarlanmasını önleyen güvenli bebek uyku yastıkları kullanılabilir.

5 Aylık bebeklerde ek gıdaya geçilebilir mi?

Anne ve babalar bebekleri 4. Ayını tamamladığında ek gıdaya geçmek isterler. Bebeklerde ek gıdaya geçiş 6. Aydan itibaren olmalıdır. Bebeğin ilk 6 ayda sadece anne sütüyle beslenmesi bebeğin sağlıklı gelişebilmesinin en önemli unsurudur.

Bazı bebekler anne sütüyle yetinirler ve 6 – 7 aylık olana kadar ek gudaya ilgi göstermezler. Bebeklerin bazıları ise dış dünyayla çok ilgili olup, ebeveynlerinin neler yediklerine, nasıl beslendiklerine dikkat ederek ek gıdaya geçmeye çok daha heveslidirler. Annelerin anne sütüne devam etmelerine engel bir durum yoksa bebeklere ek gıda verilse dahi anne sütüne devam edilmesi önerilir.