Bebek Gelişimi

7 Aylık bebek gelişimi

7 Aylık bebek neler yapabilir; Bu ayın sonunda bebeğinizin şunları yapması muhtemeldir.
• Yardımsız olarak oturabilir
• Kendi kendine kraker yiyebilir.
• Dik tutulduğunda bacakları üzerine ağırlık verebilir.
• Oyuncağını aldığınızda itiraz edebilir.
• Ulaşamayacağı bir yerdeki oyuncağı alabilmek için çabalayabilir.
• Bir elinden diğerine bir nesneyi geçirebilir.
• Düşen bir nesneyi arayabilir.
• İnsan sesine doğru dönebilir.
• Ga –ga-ga-ga, ma-ma-ma-ma, da-da-da-, ba-ba-ba gibi sesli sessiz kombinasyonları mırıldanabilir.
• Birisine yada bir eşyaya tutunarak ayakta durabilir.
• Oturur duramdan ayakta durur duruma kendini çekebilir.
• Yüzükoyun yatarken oturur duruma geçebilir.
• Eşyalara doğru yürümeye çalışabilir.
• Anlamını bilmeksizin anne ve baba diyebilir.

7 AYLIK BEBEĞİN DOKTOR KONTROLÜNDEN NE BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Doktorların çoğu bu ayda eğer çocuğun aşısıda yoksa sağlıklı bebek muayenesi yapmazlar. Bir sonraki aya kadar bekleyemeyecekseniz ve kaygılarınız yada herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise doktorunuza başvurun.

7 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

Yumuşak gıdalardan daha katı gıdalara geçilmesi
Bebeğinizi katı gıdalar ile tanıştırmak için en uygun zaman üç ile altı ay arasındaki dönemdir. Bu aylarda bebeğinizin meme ve biberonla beslendiği bir öğünden sonra bile doymadığını farkedebilirsiniz. Hatta günlük öğün sayısınıda arttırmanız gerekiyorsa artık katı gıdalara geçmeniz gerekir demektir. Bu aylarda (3-6 ay) bebeğinizi katı gıdalara alıştırmaya başladıktan sonra bebeğin gıdalarının kıvamını gitgide koyulaştıracaksınız. Bebeğiniz katı gıdalara geçerken şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmasanız bile, önünüzde aşılması gereken yeni bir engel var: yumuşak gıdalardan daha katı gıdalara geçilmesi. Yedinci aya geldiğinizde sıkılmış sulu gıdalara göre biraz daha dişe dokunur kıvamda olan ezilmiş yada kaba püre halindeki gıdalar bebeğin damağına daha uygundur. Piyasada bulunan hazır mamaları kullanabileceğiniz gibi ailenize sunduğunuz yemeği tuz ve şeker eklenmemiş olmak koşulu ile bebeğinize de yedirebilirsiniz. Ezilmiş süzme tuzsuz peynir, rendelenmiş elma yada armut, kaynatılıp ezilmiş yada kaba püre haline getirilmiş meyve (elma, kayısı, şeftali, erik), sebze (havuç, tatlı patates, karnıbahar, kabak), bu dönemde verilebilir gıdalar arasındadır. Yedinci ayda ek olarak et yada derisi alınmış tavuk etini püre yaparak yada çok küçük doğrayarak bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz. Çok küçük parçalar halinde yumuşak balık eti verebilirsiniz. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra yumurta sarısına başlayabilirsiniz (son derece allerjik olan yumurta akı için muhtemelen biraz daha beklemeniz gerekecektir). Yumurta sarısını katı halde pişirdikten sonra ezerek yada yağda pişirerek verebilirsiniz bununla beraber aynı öğünde demir emilimini kolaylaştırması için C vitamini içerenbir gıda daha sunun. Bazı bebekler yedi aylıkken ekmek ve biskuvide alabilirler. Boğazına kaçma tehlikesini önlemek için ekmeğin sert kabuğunu alıp içini verebilirsiniz. Kepek ekmeği tercih edin çünkü beyaz ekmek ıslandığında hamurlaşarak bebeğin boğazına kaçabilir. Ekmeği ve biskuvileri yalnızca bebeğiniz oturur durumda iken ve sizin gözetiminiz altında verin.
Aşağıdaki katı gıdalar listesine bir göz atın:

4-6.AYLAR
Yumuşak, topaksız, yarı sıvı püreler verin.
• Pirinçunu muhallebisi: kaynamış su, anne sütü, yada hazır mama ile karıştırarak.
• Havuç püresi: soyulup haşlanan havuçlar püre haline getirilir.
• Meyve püresi:elma yada yumuşak olgun armut ezilerek yapılır.
• Patates püresi: haşalanan patatesler hafif sulandırılarak iyice ezilir.
• Verebileceğiniz diğer uygun besinler: kabak, karnabahar, bezelye ve iyi pişmiş taze fasulye.

6-8.AYLAR
Besinler ince ince kıyılır yada rendelenir. Bir sıvı yada yoğurtla sulandırılır. Artık eline geveleyebileceği çubuk biçiminde çiğ sebzelerde verebilirsiniz. Meyve ve sebzeleri özenle soyduktan sonra sap ve çekirdekleri çıkarın, daha sonra püre veya rende yapın. balıkların ise derilerini aldıktan sonra ızgara yada haşlama yapın. İnce ince kıydıktan sonra bebeğinize verin. Bebeğinize şekerli biskuvileri, kek, krema, pasta ve kızartmaları vermemelisiniz.
• Peynir yada muzu değişik şekilerde kesip bebeğinizin eline tutuşturabilirsiniz.
• Ekmeğin yumuşak kısmını yine bebeğinizin eline verebilirsiniz.
• Haşlanıp ezilmiş meyvelerle yoğurdu karıştırıp bebeğinize değişik tatlar sunabilirsiniz.
• Haşlanmış yumurta sarısını ezip bebeğinize verebilirsiniz.
• Kıyılmış tavuğu içine birazda pişmiş domates karıştırarak bebeğinize verebilirsiniz.
“Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler” kitabından alınmıştır.

Kaynak: www.bebek.com


Bebeğiniz bir yaşına doğru hızla ilerliyor. O artık 7 aylık. Gelişimi son derece dikkat çekici ve yaptıkları başta anne ve babası olmak üzere onu tanıyan herkesi şaşırtıp mutlu ediyor. Yedi aylık bir bebek bu dönemde desteksiz oturabiliyor, ayağa kaldırıldığında yere güçlü basarak, bacaklarına ağırlık verebiliyor, eline vereceğiniz bir yiyeceği tek başına yiyebiliyor. İlgisini çeken cisimler olduğunda ona yönelip, almaya çalışıyor, yuvarlar oyuncaklarla oynamayı çok seviyor. O artık bir birey ve istemediği şeyleri yaptırmak için kendinizi yormayın, zira direnecektir. Sesinizin tonuyla bir şeye “hayır” dediğinizi anlayabilir, sürekli kendisiyle iletişim halinde olunmasını ister.

Bebeğiniz 7 aylıkken emekleme faaliyetinden ziyade genelde sürünmeye çalışır, kollarını ve dizlerini ittirerek ön ve arka tarafa hareket etmeye gayret eder. Şu ana kadar ön iki dişi çıkmış olma ihtimali yüksek. Ellerini artık daha güzel kullanan 7 aylık bebek, eline geçirdiği nesneleri daha iyi kavrar, oynar. Etrafında olup bitenlere karşı daha ilgili olan yedi aylık bebek bazen işittiği sesleri taklit etmeye çalışır, iki kelimelik heceleri söylemeye çalışır. Annesini daha yakından tanımaya başlayan, onu kendisine yakın hisseden 7 aylık bebek, bazen adını da söyleyebilir. 7 aylık bebeğin gelişimine paralel olarak kız bebeklerin boyu 60.5 santimetre ile 73 santimetre arasında, 7 aylık kız bebeklerin kilosu 5 kilo 800 gram ile 9 kilo 800 gram arasında, 7 aylık erkek bebeklerin kilosu 6 kilo ile 10 kilo 250 gram arasında, 7 aylık erkek bebeklerin boyu 62 santimetre ile 75 santimetre arasında değişir.