Bebek Gelişimi

8 Aylık bebek gelişimi

8 Aylık bebek neler yapabilir; Bebeğiniz gitgide büyüyor ve her geçen gün yapabildikleri listesine yeni bir şeyler ekleniyor. Bakın bu ay bebeğiniz neler yapar:
• Ayakta tutulduğu zaman ayaklarının üzerine bir miktar ağırlık veriyor olmalıdır.
• Bir karaker parçasını kendi başına yiyebiliyor olmalıdır.
• Bir küpü yada başka bir nesneyi bir elinden öbür eline geçirebilmesi lazımdır.
• Bir oyuncağı arayıp bulmalı ve avucunun içine almalıdır.
• Duyduğu bir sese doğru dönebilmelidir.
• Artık bebeğiniz bir yere veya bir kişiye tutunarak ayakta durabilir.
• Oyuncağını vermemek için direnir.
• Ulaşamayacağı bir oyuncağı almak için çabalar.
• Ce-e oynayabilir.
• Karnının üstünde yatarken oturur duruma geçebilir.baş parmağı ile işaret parmağını kullanarak küçük nesneleriparmaklarının arasında tutabilir.
• Bebeğiniz biraz erken olmakla beraber oturur durumda iken kendini itip ayakta durur pozisyona gelebilir.
• Yarı anlaşılır bir şekilde anne-baba diyebilir.
• Hatta bebeğiniz güle güle oyunu oynayabilir yada giden birisine baş baş yapabilir.
8 AYLIK BEBEĞİN KONTROLÜNDEN NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Doktorların çoğu bu ayda rutin sağlam çocuk muayenesi yapmazlar, ancak eğer bir sorununuz yada bebeğinizin bir problemivarsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

8 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

PARMAK BESİNLERİNE GEÇİŞ

Çoğu bebekler yedi aylık olduklarında bazen daha da önce parmak besinlerini yemeğe hem istekli hemde yetenekli durumagelirler (artık parmakları ile nesneleri kavrama yetenekleri gelişir). Bu geçiş yavaştan daha ziyade birden olur. Bebeklerağızlarının içine birilerinden bağımsız besin götürebileceklerini keşfettikleri zaman, ağızlarının içine ustaca sokabilecekleribesinlerin sayısı süratle artar. İlk önceleri bir çok bebek ekmek parçasını yumruğu içine alarak kemirir.Parmaklarını tam kullanamadığı için ekmek onun en rahat tutabileceği besindir. Avuç içinde kalan son besin parçasını yemek biraz sorunyaratabilir ve bu durumu ağlayarak protesto edebilir veya bunu avucundan yere bırakıp yenisini isteyebilir.Başparmak ile işaret parmağı arasında bir cisme pozisyon verip tutmak çoğu bebekte tam olarakdokuz ile onikinci aylararasında gelişir. Ancak bazıları bu beceriyi daha önce kazanır ve besinleri ağzına götürmekte daha erken davranır.Bu beceri kazanılır kazanılmaz bebeğiniz bozuk para yada bezelye, fındık gibi küçük nesneleri ağzına götürebilir ve bunlarnefes borusuna kaçabilir.

Parmak besinlerini idare etmeyi öğrenmek genelde yemek masasında özgür kalmak yolunda ilk atılmış adımdır.İlk parmak besini olmayı hak edecek besinler arasında bebeğin dişetleri arasında dolaştırılıp yutulabilir hale getireceği veyaağız içinde çiğnemeye gerek kalmadan dağılabilen besinler yer alırlar.Bu besinler büyük çoğunlukla çiğnenebilir parçalar halinde kesilmiş olmalıdırlar. İyi şeçimler arasında saf buğdaydanyapılmış ekmekler veya tostlar, küçük peynir çubuklları, yumuşak muz, armut, şeftali ve kayısı parçaları, yumuşak pişirilmişhavuç, patates, brokoli, yumuşak köfteler, lop pişirilmiş yumurta sarısı ve beyazını yiyebilecek duruma geldiğinde tüm yumurtasayılabilir. Parmak besinlerini vermek için kırılmayan bir tabak üzerinde veya bebeğin beslenme masasının üstüne dört beş parçaserpiştirin ve bebek yedikçe yerlerine yenisini koyun. Diğer yemeklerde olduğu gibi parmak besinleri yalnızca oturan bebeğeverilmelidir. emekleyen yada yürüyen bir bebeğin eline verilmemelidir.Nefes borusuna kaçma tehlikesinden dolayı bebeğinize ağzında erimeyecek dişetleri ile çiğneyemeyeceği veya kolayca nefesborusuna kaçabilecek patlamış mısır, fındık, bezelye, sert et parçaları verilmemelidir.Bebeğin azı dişleri en erken ilk bir yılın sonlarına doğru çıkmaya başlar. Daha önce çıkanlar ısırmak içindir ve çiğnemeyebir katkıları yoktur. Bu nedenle bebeğe gerçek çiğneme gerektiren besinler bu zamandan sonra verilmelidir. bunlarınarasında çiğ elma, diğer sert lifli çiğ sebze ve meyvalar sayılabilir.Yapısı ne olursa olsun bazı besinleri çocuğunuza ne şimdi nede sonra hiç vermemeniz gerekir. Hiçbir besleyici değeriolmayan abur cubur yiyecekler, ilave şeker ve tuz ile hazırlanmış besinler bunlar arasında sayılabilir.
“Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler” kitabından alınmıştır.

  1. Kaynak: www.bebek.com