Bebek Gelişimi

9 Aylık bebek gelişimi

9 Aylık bebek neler yapabilir; Bu ayın sonunda bebeğiniz şunları yapıyor olacaktır:
• Uzaktaki bir oyuncağı yakalamaya çalışabilir.
• Düşen nesneleri takip edebilir.
• Oturur pozisyonda ayağa kalkabilir.
• Yüzüstü pozisyonda oturur duruma geçebilir.
• Oyuncağını kimseye kaptırmaz.
• Birisine veya bir şeye tutunarak ayağa kalkar ve durur.
• Başparmağı ve herhangi bir parmağı ile nesneleri tutabilir.
• Anne baba der.
• El oyunları oynayabilir ve el sallayabilir.
• Mobilyalara tutunarak yürüyebilir.
• Fincandan yada bardaktan tek başına su içebilir.
• Hatta bebeğiniz anne baba dışında bir iki kelimede söyleyebilir.
• Tek başına ayakta bile durabilir.
9 AYLIK BEBEĞİN DOKTOR KONTROLÜNDEN NELER BEKLEYEBİLİRİZ?
Her doktorun sağlıklı bebek takibinde değişik yaklaşımı vardır ve bu yaklaşım anne ve bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklikte gösterebilir. Fakat genelde dokuzuncu ay kontrollerinde dikkat edilecekler şunlardır:
• Sizin, bebeğinizin ve diğer aile fertlerinin durumu, bebeğin beslenmesi, uykusu ve genel gelişimi ile ilgili sorular.
• Bebeğin kilo, baş çevresi ve boyunun belirlenmesi ve gelişim tablosuna işaretlenmesi
• Gelişim değerlendirmesi, testler yaparak bebeğinizin destesiz oturmasını, yardımlı veya yardımsız ilerlemesini, nesneleri tutmasını ve uzanmasını, ismine yanıt vermesini ve sosyal oyunlarla ilgisini değerlendirebilir
• Aşılama yapılır. Bu ayda KKK(kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşısı yapılır.
• Anemi kontrolü için bebeğin parmağından alınacak kan ile hemoglobulin, hematokrit çalışması yapılır.
• Önümüzdeki ay için beslenme, uyku ve gelişim ile ilgili yol gösterilir.

Geçmiş aylar için kafanıza takılan herşeyi doktorunuza sorun. Bebeğe ek gıdalar olarak neler verebileceğinizi danışın.

9 AYLIK BEBEKLERİN BESLENMESİ

İyi yemek alışkanlığının kazandırılması
Bütün çocuklar abur cuburlara meyilli olarak doğmazlar. Çocuk dünyaya hiç bir tadı bilmeden gelir ve öğrenilen tatlar bizim onu tanıştırdığımız gıdalara bağlıdır. Ve çocuğumuzun nasıl besleneceği tamamen bizim onun önüne koyduğumuz yiyeceklerle bağlantılıdır. Eğer ileride çocuğunuzun yeme alışkanlığından şikayet etmek istemiyorsanız başlangıçtan itibaren ona doğru besinler sunun.
• Beyaz un ile hazırlanmış yiyecekleri göz önünden kaldırın. Bu size şimdiye kadar okuduğunuz diyet listelerini hatırlatmış olabilir fakat bu zayıflamaktan çok sağlıklı beslenmenin bir koşuludur. Ekmeğinizi mümkün olduğunca kepek ve çavdar olarak tercih edin.
• Bebeğinizi henüz tatlı ile tanıştırmayın. Tatlı besinleri ne kadar geç verseniz o kadar iyi olur. Bebeğinizin köy peyniri veya sade yoğurdu muzla karıştırmadan yemeyeceğini düşünmeyin. Bebeklerin hiç bir şeye alışkın olmayan tat duyuları bu ataları öğrenmekle kalmaz sevmeyide öğrenir. Meyveyi olmazsa olmaz yapmayın ve önce tatlı olmayan bir şey yedikten sonra verin. Genelde sebzelere daha önce başlayın.
• Bebeğe şeker vermeyin. Bebeğin diyetine şeker sokmamak, az miktarda şekeri denemekten daha kolaydır. Eğer başlangıçta şeker ile tatlandırılmış gıdalar verirseniz, daha sonra kısıtlamak zor hatta imkansız olacaktır. Bu tür yiyecekleri bebeğinize “sadece bir adet” ve “özel durumlarda” verin.
• Hiç bir dişi olmayan bebeğin bile dişetini kaşımak için bir şeylere ihtiyacı vardır. Artık süzülmüş yiyecekler geçmişte kalmalı ve parmak yiyecekler, taneli yiyecekler diyette yerini almalıdır. Uzun süre süzülmüş yiyeceklerle beslenen bebekler çiğneme konusunda oldukça tembelleşirler. Bu durum ileride yeterli beslenmeyi ciddi şekilde etkiler.
• Sütün içine bir şey katmadan verin. Doktorunuz inek sütüne izin verdikten sonra(bu genelde dokuz ay ve sonrasında olur) bunu az miktarda ve içine bir şey katmadan yapın. Çikolatalı süt sadece çok şeker içermekle kalmaz, sütteki kalsiyum emiliminide azaltır. Ayrıca sütün tadını gizlice değiştirdiğinizde(sadece su koysanız bile) bebeğin katışıksız gerçek süt için tat alma duyusunu bozabilirsiniz.
• Tuz vermeyin. Bebeklerin yiyeceklerin içinde doğal olarak bulunan tuz dışında tuza ihtiyacı yoktur. Bebek için hazırladığınız gıdalara tuz koymayın ve tuz içeriği yüksek yiyeceklerden kaçının, çünkü bebeğinize sağlıksız bir beslenme zevki kazandırmış olursunuz.
• Bebeğinizin diyetini değişik şeylerle hazırlayın. Alışık olmadığı şeyler verdiğinizde burun kıvırması süpriz değildir. Çoğu zaman aileler her kahvaltıda aynı şeyi, her öğlen ve akşam aynı mamaları verirler. Bebeğinizi beslerken tabi ki tavsiye edilen gıda formları dışına çıkmadan değişiklikler yapın. Farklı süt ürünleri, peynir çeşitleri, sebzeler, ve meyveler deneyerek bebeğinize daha geniş bir damak tadı kazandırabilirsiniz.
• Beynini yıkayın. Evde iyi beslenmeyi uygulamakla kalmayıp telkin de edin. Çok küçük çocuklar bile şekerin kötü, beyaz ekmeğin sağlıksız olduğunu öğrenebilir.
• Ayrıcalıklar yapın. Eğer abur cubur tamamen yasaklanırsa bebeğiniz onları daha şiddetli ister. Kesin yasaklamalar yerine, bebeğiniz özel durumları anlayacak yaşa geldiğinde bu tür yiyeceklerden arada az miktarda verin. eĞer çocuğunuzun tat duyusunu uygun şekilde geliştirdiyseniz bebeğiniz bunları zaten beğenmeyecektir.
• Kendinizde yapın. Eğer siz kendiniz uygulamazsanıztüm yukarıdaki girişimler başarısız olabilir. Sağlıklı beslenme tüm aileniz için gereklidir.
• Suçluluk duygusuna kapılmayın. Anneler genelde bebeklerini çocukluk çağının tatlılarından mahrum etmek istemezler ve buna dayanamazlar. Kendinizi bu şekilde düşünüyorken bulursanız iki noktayı düşünün. Birincisi bir bebek neler kaçırdığının farkında değildir. İkincisi ise onun tüm hayatında sağlılklı olması adına bir adım atıyorsunuz ve bu ona verebileceğiniz en iyi hediyedir.
“Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler” kitabından alınmıştır.

Kaynak: www.bebek.com


Bebeğiniz bir yaşa doğru hızla ilerliyor. O artık 9 aylık kocaman bir bebek. Olayların daha çok farkında, çevresindekileri daha iyi tanıyor ve ayırt ediyor. 9 aylık bir bebek oyun oynamayı artık daha fazla seviyor ve oynarken annesinin ya da babasının yanında olmasını istiyor.

Oyuncakları arasında seçim yapmaya, bazı oyuncakları daha çok sevmeye başlamıştır artık.

Çevresinde başka çocuk varsa, onlardan etkileniyordur. Örneğin yanındaki çocuk ağlıyorsa, 9 aylık bebek de ağlayacaktır.

Kendisine ait olduğunu hissettiği şeyleri korumaya çalışır, karşısındaki üzgün, kızgın ya da mutlu olduğunu anlayabilir ve buna göre tavır takınır.

Dokuz aylık bebek gelişimine paralel olarak kendisini çevresindekilere daha fazla gösterme çabasına girer.

Öksürme ve hapşırma taklidi yapar, çeşitli hareketleriyle çevredekileri şaşırtmayı sever.

El çırpmak, oyuncak gibi eşyaları birbirine çarpıştırmak çok hoşuna gider.

Büyük eşyaları iki elle tutması gerektiğini hisseder, küçük nesneleri eliyle değil parmaklarıyla kavramayı bilir.

Mobilya gibi eşyaların yardımıyla ayakta durmaya çalışır, bir yerlere tırmanmak çok hoşuna gider.

Basit emirler verdiğinizde yerine getirir, saklama oyununu çok sever, çabuk sıkılır.

Oturur pozisyonda iken ayağa kalkması ya da yüzüstü yatarken oturma pozisyonuna geçmesi sizi şaşırtmasın.

Artık adım atma zamanı gelmiştir. 9 aylık bebek yürümek için artık daha fazla gayret eder.

Kelimeleri yeniden yeniden söylemeye çalışır, anne ve baba gibi kelimeleri çok net söyler.

9 aylık erkek bebeğin kilosu 6 kilo 700 gram ile 11 kilo 300 gram arasında, 9 aylık erkek bebeğin boyu 64.5 santimetre ile 78.5 santimetre arasında,

9 aylık kız bebeğin kilosu 6 kilo 500 gram ile 10 kilo 800 gram arasında, 9 aylık kız bebeğin boyu 62.5 santimetre ile 77 santimetre arasında değişir.