Adet (Regl)

Adet düzensizliğinde yumurtlama günü ne zaman

Bu soruyu bir çok anne adayı kendi kendine veya hekimine sormaktadır. ”Ne zaman yumurtlamam oluyor?” Yumurtlama gününü anlamak için bazal vücut ısısı ölçümü yapılabilir, düzenleyici ilaçlar kullanılabilir, bitkisel içerikli haplar alınabilir veya yumurtlamayı gösteren özel testler yapılabilir.
Adet düzensizliği var diyebilmek için adetlerin 7 günden fazla bir süre erken veya geç olması gerekmektedir. Başka bir ifade ile 21 günden daha sık veya 35 günden daha seyrek olması adet düzensizliği anlamına gelir. Her 10 kadından 2 tanesinde adet düzensizliği görülmektedir. Adet düzensizliğinin en sık sebepleri kötü beslenme, kontrolsüz diyet, kronik yumurtlama bozukluğu, hormon bozuklukları, guatr ve bazı böbrek üstü bezi hastalıkları, polikistik over, yumurtalık (over) kistleri varlığı, aşırı eksersiz ve kontrolsüz spor vs.dir.
Adetleriniz düzensiz ise ve hamile kalmayı planlıyorsanız kolay hamile kalabilmek için doktorunuzla görüşüp öncelikle adetlerinizi düzene sokun. Doktor yardımı ile yumurtama hesaplaması yapılacak ve sonuç olarak size de bir “gebelik hesaplama” veya diğer adı ile “hamilelik hesaplama “takvimi verilecektir

Bir yorum yazın