Hindistan Gezi Rehberi

Agra’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir

Agra’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Tac Mahal 

Hindistan’ın simge yapısı olarak bilinen Tac Mahal; ülkeye gelen turistlerin görmeden asla ayrılmaması gereken bir yer olarak dikkat çekiyor. Bu yapı; aynı zamanda dünyanın yedi harikasından birisi olarak tanımlanmaktadır. Dünyanın en pahalı aşk hikayesi olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir. Taj Mahal Babürler’in şahı Cihan’ın eşi için yaptırdığı bu türbe; adını dünya tarihine kazımış bir aşk hikayesini temsil etmektedir. Burada turistler ve yerliler iki farklı kuyruğa girmektedir. Pahalı ve normal fiyatlara sahip iki farklı kuyruk bulunmaktadır. İçerisinde video ve fotoğraf çekmek belirli yerler dışında yasak değildir. Tac Mahal’e gelmek isteyenler için en doğru zaman gün doğumu olarak bilinmektedir. Gün doğumunu kaçıranlar ise gün batımında gelerek güzel vakit geçirebilirler. 

Tac Mahal; yalnızca bir türbe olmamakla beraber kompleks bir yapı ve içerisinde farklı binalardan meydana gelmektedir. En az 1-1.5 saatte gezilebilecek bir yerdir. Hint İslam mimarisinin en güzel örneklerinin başındadır. Ayrıca, Tac Mahal’i farklı kılan detayların başında ise onu çevreleyen mimarisi ve detaylı bir şekilde düşünülmüş peysajı gelmektedir. Bunun yanı sıra, dört mimarisinin de eşsiz ve daha önce hiç rastlanmayan üç boyutlu bir efekt sağladığını söylemek gerekir. 

Agra Kalesi 

Hindistan’da bulunan en güzel Babur mimarisi yapıların başında gelmektedir. Tac Mahal kadar popüler olmasa da kendine has bir güzelliği bulunmaktadır. Tac Mahal’i tam karşıdan görmektedir. Maymunların ve sincapların işgal ettiği bu mekanı görmekten korkmaya gerek yoktur. Agra Kalesi’ni görmek isteyenler gün doğumunda yani güneşin ilk ışıklarında burayı ziyaret etmeye gelmelidirler. Bunun yanı sıra, isteyenler hem Tac Mahal’i hem de Agra Kalesi’ni aynı günde görebilirler. Bu sayede, toplam bilet ücreti üzerinden 50 rupilik bir indirim alabilirler. Agra Kalesi’ne giriş 300 rupi olmakla beraber video çekmek için 25 rupi ödemek gerekmektedir. 

Kohinoor Jewelers

Hindistan’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başındadır. Burası, Hindistan’ın en ünlü mücevhercisi olarak bilinmektedir. Buna ek olarak, içeride bulunan müzede oldukça değerli ve yarı değerli taşlarla işlenmiş eşsiz bir tablo koleksiyonları bulunmaktadır. Kraliyet mücevherlerini yapan ailenin bu geleneği devam ettirmesinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Yapmış oldukları işteki başarılarından dolayı dünyaca popüler bir aile işletmesidir. Mücevherlerin yanı sıra yedi sekiz eserden meydana gelen müzelerinin muhakkak görülmesi gerekmektedir. 

Fetihpur Sikri 

Agra’ya kırk km mesafede bulunan ve surlarla çevrili olan bu şehir mutlaka görülmesi gereken mekanların başında bulunmaktadır. Tarihsel açıdan büyük bir öneme sahip olan bu eski şehir; aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde günübirlik turlarla gezilip görülmesi gereken bir yer olmasıyla da dikkat çekmektedir. 

İmparator Ekber’in Mezarı 

Babür İmparatorları denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi olan Ekber’in mozolesi; Agra Kalesi’ne 10 kilometre mesafedeki Sikandra’da bulunmaktadır. Yalnızca 45 dakika içerisinde gelinebilecek bir yerdir. Aynı zamanda giriş ücreti 110 rupi olmakla beraber video için 25 rupi verilmektedir.