Cinsel Yaşam

Ağrılı cinsel ilişki sebepleri nelerdir

Cinsel ilişkide ağrı ( disparoni ) nedir? Ağrılı cinsel ilişki sebepleri nelerdir?

Kadınların cinsel ilişki esnasında yaşadığı ağrı, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genellikle cinsel hayatın başladığı ilk aylarda kadınlar az ya da çok bu ağrı hissini duyarlar. Ayrıca kadınların cinsel ilişkiye yeterince hazır olmadığı durumlarda da, ağrını şiddeti rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Kadınların cinsel ilişki esnasında yaşadığı ağrı hissi genellikle bu iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Ancak ilk cinsel deneyimin üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen hala aktif cinsel hayatta ağrı duyuluyorsa ya da daha sonradan ağrı durumu ortaya çıkmış ise, tıbbi değerlendirme gerektiren önemli bir sorundur.

Kadınların ilk cinsel deneyiminden itibaren ortaya çıkan ağrı durumuna birincil disparoni, daha sonra ortaya çıkan ağrılar ise ikincil disparoni olarak ifade edilmektedir. Bu iki durum disparoninin nedenlerinin araştırılmasında yardımcı olur. Disparoninin diğer belirteçleri ise ağrının oluştuğu bölgeye göre belirlenmektedir. Vajina girişinde meydana gelen ağrı yüzeysel disparoni, penisin vajina içine girmesi ile vajinanın derin bölgelerinde ortaya çıkan ağrı durumuna ise, derin disparoni adı verilir. Bu iki belirteç disparoni tanısının konması açısından oldukça önemlidir.

Derin disparoni alt karın bölgesinde meydana gelen ağrı hissidir. Kadınların yaklaşık olarak %15’i hayatlarının bir döneminde bu tip ağrı ile karşı karşıya kalmaktadır. Fakat %1-2’lik kısmında şiddetli ağrı nedeni ile tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Kadınların bir kısmı yaşanan ağrı durumunu, genital bölgede basınç, yırtılma ya da yanma hissi olarak ifade eder.

Ağrılı cinsel ilişki sebepleri nelerdir?

Bu şikâyetler ile başvuran kadınların disparoni nedenleri incelenirken, tanı amaçlı ayrım durumlarının doğru bir şekilde belirtilmesi gerekir. Yani hastanın ağrıyı hangi bölgesinde hissettiğini ve ne zamandan beri bu ağrı durumunu yaşadığını belirterek, gereken tanı için katkıda bulunabilir.

Vajina girişine bağlı olarak ortaya çıkan nedenler

Kızlık zarı ile ilgili problemler: Kızlık zarının yapısal olarak sert olması, ilk cinsel ilişki esnasında ağrının yaşanmasının en net halidir.

Menopoz belirtileri nedenleri: Menopoz dönemi ile birlikte fizyolojik değişim evresine giren kadınların östrojen düzeyleri düşmektedir. Bu nedenle cinsel birlikteliğin daha elverişli olmasını sağlayan vajinal sıvılar hormonların etkisi ile azalmaktadır. Genital dokuların esnekliğini yitirmesi ve vajinal kuruluk nedeni ile cinsel ilişki sırasında tahriş ve ağrı durumu ortaya çıkar.

Cinsel ilişki için yeterince hazır olamama: Kadınların genel olarak ilk cinsel deneyimlerinde yaşadığı kaygı ve korku hali vücudun cinsel birlikteliği için uygun koşulların sağlamamasına neden olur. Kadının istemeden ya da hazır olmadan yaşanan birliktelik sonucunda tahriş ve ağrı durumu meydana gelir.

Epizyotomi ( doğum kesisi ) nedbeleri: Özellikle kadınların zorlu geçen doğumlarından sonra vajina girişine ve vajina içine dikiş gerektiren durumlarda ve doğum kesisinin iyileşme sürecinde meydana gelen enfeksiyon sonucunda, dikiş yerlerinde nedbe bırakarak iyileşir. Bu nedbeler ağrılı cinsel ilişkiye neden olmaktadır.

Enfeksiyonlar: Herpes Simpleks enfeksiyonları yani genital uçuk, hem cinsel ilişki esnasında hem de diğer dönemlerde ağrıya neden olabilmektedir.

Vajinaya bağlı olarak ortaya çıkan nedenler

Vajinit: Vajinal enfeksiyonun ileri derecedeki hali, ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden olabilmektedir.

Tümör: Bu durum nadiren görülse de, vajina içerisinde yer alan büyük kitleler şiddetli ağrı ve kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Rektosel: Vajinanın arka duvarının sarkması sonucunda ağrılar oluşabilir.

Sistosel: Vajinanın ön duvarının sarkması sonucunda meydana gelen gerilmeye bağlı olarak ağrı hissedilebilir.

Alerjik reaksiyon: Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan prezervatifin yapısında bulunan lateks maddesi, bazı kadınlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Genellikle böyle durumlarda vajina girişi ve vajina dokusu ödemli ve hassas doku itibari ile cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasına sebep olabilmektedir.

Doğumsal vajinal problemler: Kadınların vajinasının doğuştan dar olması ya da ciddi bir oranda kısa olması, cinsel ilişki esnasında ağrılara neden olabilmektedir.

İç genital organlara bağlı olarak ortaya çıkan nedenler

Pelvik iltihabı: Pelvik enfeksiyonlar hem akut dönemde hem de iyileştikten sonraki dönemlerde, cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilir.

Endometriozis: Endometriozis karın içi organlarda yapışıklığa neden olan bir sorundur. Bu yapışıklar genital bölgedeki organlarda ortaya çıkmış ise, ilişki esnasında gerilerek ağrıya neden olabilir.

Sindirim sistemi ve idrar yolu hastalıkları: Nadirde olsa bu sorunlara yol açan enfeksiyon durumları cinsel birliktelikte ağrıya neden olabilir.

Bağırsak hastalıkları: İltihaplı bağırsak hastalıkları Divertikülit, ağrılara neden olabilir.

Hemoroid, fissür ve fistül: Bu tarz hastalıklar dışkılama esnasında ve sonrasında şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayrıca vajina ile komşu dokular olması nedeni disparoni yaşanabilmektedir.

Psikolojik sorunlar

Vajinismus: İlk cinsel birlikteliğini istemediği biri ile ya da ağrılı bir şekilde yaşayan kadınlar, cinsellikten korkmaktadır. Bu nedenle psikolojik olarak cinsel ilişkiden korkan kadınlar cinsel ilişkide ağrı hissedebilir. Ayrıca bu ilk deneyimlerinde ciddi travmatik durumlar yaşayan kadınlarda vajinismus olarak ifade edilen cinsel birlikteliğe izin vermeyen rahim kasılmalarını olduğu psikolojik rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

 

Bir yorum yazın