Ürdün Gezi Rehberi

Akabe

Akabe

Akabe, Ürdün’ün güneyinde, Akabe Körfezi kıyısında yer almaktadır. Ürdün’ün denize açılan tek limanı olduğu için bir liman kenti ve hatta ülke için önemli şehirlerden biri. Akabe’nin yanında İsrail’in Elyat şehri var. Akabe, Ortadoğu’nun en önemli noktaları arasında yer aldığı için oldukça tarihi bir derinliğe sahiptir.

Ülkenin denizle kucaklaştığı bu şehirde hem Doğu’nun hem de Batı’nın izlerini bir arada görmek mümkün ve sentezlenmiş kültürü her adımda hissetmek şaşırtıcı olabilir. Ürdün’ün güneyindeki Akabe şehri, Akabe Körfezi‘nin kenarında önemli bir liman kenti olarak bilinir. Ortadoğu’nun önemli şehirlerinden biri olan Akabe, Ürdün için bir yelken noktası olarak da değerlidir. Aynı zamanda Ürdün’ün Wadi Rum ve Petra gibi turistik destinasyonlarının da geçiş noktası olan Akabe; Kızıldeniz kıyısındaki konumu ile aynı zamanda ülkenin çöllerle çevrili, denizin tadını çıkarabileceğiniz tek şehirdir. Kızıl Deniz’in muhteşem su altı doğası ve talep doğrultusunda bir dalış olan Akabe merkezi, bu özelliği ile dünyanın her yerinden dikkat çekiyor. Tatil için Akabe‘ye gelmeyi düşünen okuyucularımıza tavsiyemiz, seyahatleri sırasında Rum Vadisi ve Petra bölgelerine ekstra zaman ayırmalarıdır. Petra antik kentini gezip, Rum Vadisi bölgesinde Bedevi hayatını günübirlik turlarla deneyimleme şansı kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak çok yakın olacak.

Akabe Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 günde keşfedip gezebileceğiniz Akabe’de mutlaka görülmesi gereken en önemli yerleri sizler için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve tarihi mekânları ile Akabe gezinizi unutulmaz kılacak pek çok mekâna sahiptir. Ayrıca tarihi dokusu ile şehir sizi farklı dönemlere götürecektir.

Akabe tarihi güzelliklerin yeri olarak bilinir. Eşsiz güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Akabe, yaz tatili için ideal şehirlerden biridir.

 • Akabe Miras Müzesi,
 • Akabe Kalesi,
 • Tüplü Dalış,
 • Petra Antik Kenti,
 • Wadi Rum,
 • Ayla Parkı,
 • Liman Bölgesi,
 • Eski Hıristiyan Kilisesi,
 • Akabe Bayrak Direği
 • Akabe Deniz Parkı

Akabe’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Yukarıda bahsettiğimiz bu yerler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Akabe Konaklama Seçenekleri

Akabe, Ürdün’ün güneyinde Akabe Körfezi kıyısında yer alan önemli bir liman kentidir. Akabe şehrinde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bunların en iyileri:

 • Cloud7 Residence Ayla Aqaba,
 • Alsafa otel,
 • Wadi Rum Relaxkampıdır.

Şehir merkezine yakın kalmayı tercih ederseniz:

 • Kamu Güvenliği Otel & Dağ Evleri,
 • TALABAY,
 • Aqabah Lüks Villa gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Ya da daha ekonomik alternatifler istiyorsanız:

 • Rose Apartmanı,
 • Al-Abadi evi,
 • Wadi Rum’u deneyebilirsiniz.

Akabe İklimi

Zaman zaman soğuk olsa da genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Akabe’de çöl iklimi görülür. Yıl boyunca mevsim geçişlerinin pek yaygın olmadığı şehirde şiddetli iklim geçişleri yaşanmaz. Şehirde kışlar oldukça ılık ve yazlar oldukça sıcak geçer. Şehirde en yaygın yağış dönemi kış dönemidir. Yine bu dönemde çok şiddetli yağışlar görülmez. Ortalama en yüksek sıcaklık 30 santigrat derece ve en düşük sıcaklık 18 santigrat derecedir. Kış aylarında şiddetli soğuğun görülmediği şehirde yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Dağlık yerleşimlerde genellikle ılık hava akışı görülür. Yazın gelişiyle birlikte canlanan şehir, özellikle deniz sezonuna ilgi duyanlar için oldukça popüler bir şehirdir. Yılın her döneminde oldukça turistik olan Akabe turunuza dilediğiniz zaman gidebilirsiniz. Sıcaklığı çok sevmeyen ziyaretçilere aralık ve şubat aylarında serin dönemlerde Akabe’yi ziyaret etmelerini tavsiye ederiz çünkü şehir yaz aylarında çok sıcak olduğu için ziyaretçileri sadece kültür turu yapmaya zorlayabilir. Akabe’de yaz ayları genellikle 28-30 derece civarındadır. Özellikle plaj sezonu için çok renkli ve hareketli bir tur ziyaretçileri bekliyor. Bu dönemde başlayan dalış denemeleri ile su altı dünyası hakkında birçok şey öğrenebilir ve birçok farklı canlıyı keşfedebilirsiniz. Yazın Akabe’ye gelen yolcuların dalış denemelerine katılmalarını şiddetle tavsiye ederiz. Akabe yaz ayları dışında yoğun yağış almıyor. Şiddetli yağmurun görülmediği Akabe’de kültür turlarınızı yapabilir, şehirde birçok rengârenk kareyi yakalayabilirsiniz. Her mevsim farklı bir tada sahip olan Akabe, Ürdün’de mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Türkiye’den Akabe’ye gitmek isteyen ziyaretçilere direkt uçuşlarla ulaşılabilir. Kral Hüseyin Havalimanı‘na direkt uçuşla 2,5 saat içinde Akabe’ye varmak mümkündür. Akabe şehrine ulaştıktan sonra kolaylıkla gezmek için araç kiralayabilirsiniz.

Akabe’de Nerede Kalınır?

Ürdün’ün turistik kenti Akabe, ılıman iklimi ile uzun bir sezon geçiriyor. Tüm dünyanın ilgisini çeken şehirde, turistler hem deniz hem de su sporları tatillerinin tadını çıkarabilir, tarih, kültür ve çeşitlilikle tanışabilir. Bu nedenle yoğun talep gören şehirde sıradan bir Orta Doğuluymuş gibi yaşadığını gözlemlemek mümkün. Ayrıca Avrupalı bir turist olarak özgürce yaşama şansınız var. Deniz, güneş, kum, Kızıldeniz’in eşsiz mercan resifleri, Ürdün’ün çöllerle çevrili doğası ve tarihle dolu otantik bir şehir. Hepsini bir arada sunan Akabe, turistik bir destinasyon olarak oldukça popülerdir.

 • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

Akabe Şehir Ulaşımı

Akabe’de şehir içi ulaşım otobüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Dileyen ziyaretçiler araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirler.

Akabe Mutfağı

Akabe tipik bir Arap şehridir. Bu yüzden Orta Doğu’nun en lezzetli yemeklerini Akabe mutfağında bulabilirsiniz. Kendine özgü olan Akabe mutfağı, baharatlı yemekleri ve geleneksel lezzetleriyle sizi büyülüyor. Akabe’nin yoğurdu ve peyniri çok meşhurdur. Dolayısıyla bu ikisini Akabe’de oldukça sık göreceksiniz. Akabe’de ne yenir diye sorarsanız, ülkeye özel “sayadiya” yemeğini denemenizdir. Sayadiya, balık ve pilav eşliğinde çeşitli garnitürlerle servis edilen geleneksel bir yemektir. Çipura benzeyen denis balığı ile yapılan sayadiya kızartılarak servis edilir. Ayrıca tipik bir Arap mutfağı mezesi olan babagannuş kebap çeşitleri ile denenmelidir. Özellikle patlıcanı seven ziyaretçilerin büyük bir zevkle yiyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca elbette Ürdün mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan “falafel” kesinlikle denenmesi gereken bir lezzettir.

Bir yorum yazın