Alternatif Tıp

Akciğere İyi Gelen Bitkiler ve Besinler Hangileridir? İşte Tüketmeniz Gerekenler!

Akciğer Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?
Toplumun yaşadığı çevrenin koşulları başta olmak üzere, çevre ve hava kirliliği, atmosferin yeteri kadar oksijen barındırmaması, bireysel sigara kullanımı ve daha birçok sebep, akciğerler için risk teşkil etmektedir. Bu konuda bilinçlenmek ve birebir önlem almak, sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir.

Akciğer Sağlığı İçin Alınacak Önlemler

Öncelikle kişi, genel sağlığı için spor yapmayı yaşam tarzı olarak belirlemelidir. Sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalı, vücuduna ihtiyacı kadar oksijen girmesini sağlamalıdır.

Bununla birlikte, gıda takviyeleriyle söz konusu olan akciğer sağlığını tehdit eden bütün etmenleri minimuma indirebilir.

Akciğere iyi gelen bitkiler: Öksürük otu, Adaçayı, Okaliptüs, Zencefil ve Meyan kökü bitkileri, özellikle akciğer sağlığı için tıp bilimi dünyasında da kullanılan ve önerilen bitkilerdir.

Öksürük otu, C vitamini deposu olduğu gibi akciğeri güçlendirici özelliğe sahiptir. Adaçayı, A vitamini deposu olmasıyla birlikte antioksidan özelliğe sahiptir.

Göz ve cilt sağlığına fayda sağladığı gibi akciğer kanserine karşı kalkan görevi görür. Okaliptüs, doğanın antibiyotik deposu olduğu için, akciğeri dış kaynaklı her türlü enfeksiyondan korur.

Zencefil, akciğerde biriken zararlı tüm bakterileri, içerdiği gingerol isimli maddeyle temizler. Meyan Kökü, Tıp dünyasında kullanılan bitkiler arasında yer alır ve akciğeri temizleyerek, göğsü yumuşatma özelliğine sahiptir.

Akciğere iyi gelen besinler: İlk olarak Elma, Nar, Soğan. Elmanın halk arasında en bilindik özelliği akciğeri güçlendirmesi ve korumasıdır.

Düzenli olarak tüketilen nar ve nar suyu, akciğer kanseri hücrelerinin büyük derecede azaldığı, yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

Soğan ise, içerdiği kuersetin ve flavonoidler etken maddeleriyle akciğeri güçlendirmesi ve kansere karşı koruma sağladığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Bunlar haricinde, Omega 3 yağ asitleri, deniz ürünleri, ceviz ve keten tohumundan elde edilebilir.

Akciğer iltihabının azalmasına yardımcı olur. Yaban mersini; bakterilerin yayılmasını sağlayan toksinlerin, antioksidan bakımdan zengindir ve bakterilerin ve toksinlerin hızlıca vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bir yorum yazın