Almanya Gezi Rehberi

Almanya Festivalleri

Almanya Festivalleri

Almanya festivalleri farklı temaları ve özel atmosferleriyle dünyaca üne sahiptir. Dünyanın her yerinden turistlerin Almanya gezisi sırasında mutlaka uğramaya özen gösterdiği çok sayıda etkinlik bulunmaktadır. Bu etkinliklerden bazılarını sizler için inceledik. Özel temalara sahip olan Alman festivalleri özellikle ağustos ayı ortalarından başlayarak, ekim ayı ortalarına kadar devam ediyor. Farklı tarihlerde gerçekleştirilen Almanya festivalleri ile ilgili tarih bilgilerini öğrenerek, Almanya’da o tarihlerde bulunabilirsiniz.

  • Münih Oktoberfest; Almanya’nın dünyada tanınan en önemli festivallerinden birisi olan Münih Oktoberfest, Wiesn olarak da isimlendirilmektedir. Festival, Bavyera’nın başkenti Münih’te her yıl Eylül ayının sonunda başlamaktadır. Festival ekim ayının ilk iki haftası boyunca devam etmektedir. Dünyanın dört bir köşesinden 6.4 milyonu aşkın turist, yalnızca Oktoberfest festivalini ziyaret etmek üzere kente gelmektedir. Festival Almanya ile özdeşlemiş olan bira için düzenlenmektedir. Birbirinden farklı lezzet ve içeriklerdeki Alman biralarının tadımlarının gerçekleştirildiği, özel eğlence etkinlikleri ve konserler eşliğinde tamamen bir Alman festivali olma özelliğine sahiptir.

 

  • Festival Mediaval; Almanya’nın Çekya sınırında bulunan Selb şehrinde düzenlenmekte olan Festival Mediaval, Ortaçağ savaşlarının taklitlerinin yapıldığı şovları da içeren bir festivaldir. Ortaçağ yaşamının kurgusal biçimde canlandırıldığı bu etkinliklere Ortaçağ dönemine ait olan müziklerde çalınmaktadır. Festival, her yıl eylül ayı içerisinde gerçekleştirilmektedir.
  • Richart Wagner Festivali; Almanya’nın en meşhur bestekarlardan birisi olan Richard Wagner’e ithaf edilerek her yıl düzenlenmekte olan bir festivaldir. Almanya’da önemli bir gelenek olan en meşhur bestekarlar için düzenlemekte olduğu festivallerden birisidir. Bestekara ait olan operaların yeniden sahnelendiği bu festival, aynı nitelikteki diğer festivaller gibi yaz aylarında gerçekleştirilmektedir.

  • Karneval; Almanya’da Mardi Gras kutlamalarına yönelik olarak gerçekleştirilen bir karnavaldır. Her yıl kasım ayının 11 gününde başlayan festival, Almanya genelinde gerçekleştirilen dini temalı en önemli festivallerden birisi konumunda bulunmaktadır.

  • Rheinkirmes; Almanya’nın Düsseldorf şehrinde her yıl şubat ayı içerisinde düzenlenmekte olan bir festivaldir. Eğlenceli vakit geçirmek üzere organize edilen bu festivaller oldukça yoğun şekilde ilgi görmektedir. Ayrıca temmuz ayı içerisinde organize edilen panayır ile tekrarlanarak, heyecan ve eğlencesi daha da arttırılmaktadır. Dünyanın her yerinden 4 milyonu aşkın kişi tarafından katılım gerçekleştirilmektedir.

  • Cannstatter Wasen; Almanya’da kutlanan en eski festivallerden birisi olan Cannstatter Wasen, 1818 yılından beri her yıl kutlanmaya devam etmektedir. Her yıl eylül ayının sonlarında gerçekleştirilen festival, günümüzde hem Almanya’nın farklı şehirlerinden hem de Avrupa genelinden 4 milyonu aşkın ziyaretçi tarafından tercih edilmektedir. Bira temalı ve lunapark gibi özel aktivitelerin bulunduğu bu festivalde, konuklar için sadece eğlence sunuluyor.

  • Freimarkt Bremen; Bremen kentinde düzenlenmekte olan ve Bremenliler tarafından son derece yoğun bir şekilde ilgi gören Freimarkt Bremen festivali, eğlenceli yapısıyla Avrupa genelinde de tanınan bir festivaldir.

  • Cranger Kirmes; Kuzey Ren-Westfalya eyaletinde çok uzun yıllardır her yıl aynı tarihlerde gerçekleştirilen bir festivaldir. Aancak Cranger Kirmes festivali sadece bu bölgeye özel yöresel bir festival niteliğine sahiptir. Buna rağmen oldukça kalabalık olan festival, her yıl artarak, 4 milyon gibi devasa bir sınırı konuk sayısı açısından geçmeyi başarmıştır. Ruhr Bölgesi’nde gerçekleştirilen söz konusu festival her yıl ağustos ayı içerisinde tam iki hafta boyunca gerçekleştirilmektedir. Çarpışan arabalar, dönmedolap gibi 55’i aşkın eğlence aracı festival alanında ziyaretçileri beklemektedir.

  • Münih Film Festivali; Alman sinemasının geçmişten beri Avrupa’ya yön veren gücü herkesçe bilinmektedir. Avrupa sinemasının önemli yapımlarının çıktığı Alman sinemasının birbirinden kaliteli filmleri ve yanı sıra Avrupa’dan çıkan birbirinden kült filmleri için gösterim gerçekleştirilmektedir. 60’ı aşkın ülkeden 180’i açan film seyircilerce izlenmiştir. Ayrıca Yeni Alman Sinemasını Teşvik Ödülü olarak da 70 bin Euro’luk bir ödülde verilmektedir.

Almanya’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini içeren Almanya’da gezilecek yerler hakkında kapsamlı bilgilendirmeleri yazımızda gerçekleştirdik. Şimdi Almanya gezisi düzenlenmeyi düşünüyorsanız yazımızdaki bilgilerimizde yola çıkarak, tam size göre bir Almanya seyahati güzergahı hazırlayabilirsiniz.