Almanya Gezi Rehberi

Almanya’ ya Nasıl Gidilir?

Almanya’ ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizin Almanya ile olan köklü ilişkileri, ülkede yaşayan Türk sayısının yüksekliği gibi etkenler, Almanya ile Türkiye arasında çok geniş seyahat alternatiflerinin oluşmasına sebep olmuştur. İstanbul ve Ankara’ dan olmak üzere, her gün Almanya’ ya doğrudan ya da aktarmalı uçuşlar bulmak mümkündür. Berlin, Stuttgart, Münster, Baden-Baden, Münih, Frankfurt, Freidrichshafen, Köln, Düsseldorf, Hamburg, Hanover, Bremen, Leipzig, Nürnberg, Ankara ve İstanbul’ dan çeşitli havayolları aracılığıyla sürekli uçuşlar bulabileceğiniz Alman şehirleri arasındadır. İstanbul’dan Berlin’e ortalama olarak yaklaşık 3 saatlik bir uçuş sonucunda ulaşabilirsiniz. Erken dönemde Almanya uçak bileti almanız durumunda 300 TL ile 1000 TL aralığında fiyatları bulabilirsiniz. Farklı Alman şehirlerine uçak seferleri bulunduğundan fiyatlar önemli oranda değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte Türkiye’den Almanya’ya gitmek için kullanabileceğiniz birden fazla alternatif bulunuyor. Havayolu ulaşımının dışında Almanya’ya demiryolu veya karayolu ile de ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’den Almanya’ya gitmek için demiryolunu tercih etmeniz, yolculuğunuzun daha uzun sürmesine neden olacağını unutmamalısınız. Almanya ile Türkiye arasında direkt gerçekleştirilen tren seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan yola çıkan tren, Budapeşte, Bükreş gibi şehirlerden geçerek, Almanya’nın başkenti Berlin’e ulaşmaktadır. Tren yolculuğunu daha da özel ve daha sıra dışı bir hale getirebilmek için Türkiye-Almanya arası aktarmalı tren seferlerini de tercih edebilirsiniz. Almanya ile Türkiye arasında karayolu bağlantıları da oldukça yüksek seviyede ve kalitelidir. Türkiye’den karayoluyla Almanya’ya ulaşabilmek için kullanabileceğini farklı karayolu alternatifleri bulunuyor. Ancak en kısa ve en kolay olanı Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Almanya rotasıdır. Ortalama 250 ile 300 kilometrelik bir mesafe oluşturmaktadır. 

Almanya bir Avrupa Birliği ve Schengen üye ülkelerinden birisi olduğu için bunların dışında kalan Türkiye’den yapılacak seyahatler için vize uygulaması gerçekleştirmektedir. Bu yüzden Almanya vizesi veya Schengen vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle tren veya karayolu ile ulaşım üzerinden Almanya’ya gitmeyi düşünüyorsanız çok sayıda Avrupa Birliği üyesi ülkeden geçeceğiniz için Schengen vizesi sahibi olmanı gerekmektedir.