Almanya Gezi Rehberi

Almanya

İklimi, yaşayış tarzı ve tarihiyle Almanya, dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir. Avrupa kıtasının kuzeyindeki ülkeler arasında yer bulan Almanya’ya dair bilmeniz gereken her şeye yazımızla ulaşabileceksiniz! Dünyanın her yerinde Avrupa ülkeleri denilince İngiltere ve Fransa’yla birlikte sayılabilecek ilk 3 ülkeden birisidir. Modern çağın Avrupa’sının hem sosyolojik hem de siyasi olarak şekillenmesinde güçlü rol üstlenen Almanya, doğal güzellikleri ve güçlü tarihinden gelen izleriyle ziyaret eden tüm turistleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Eğer daha önce Almanya’ya gitmişseniz bu belirttiklerimizi somut biçimde görmüşsünüzdür ki oldukça şanslısınız anlamına gelmektedir. Ama daha önce Almanya’ya gitmediyseniz, yazımızdaki bilgiler sizde Almanya’ya gitme isteği uyandıracak, eğer zaten gitmeyi düşünüyorsanız daha keyifli bir gezinti için paha biçilmez bilgiler verecektir.

Almanya denilince ilk olarak akla tabii ki Berlin gelir. Berlin, Almanya’nın başkenti olmasının dışında doğal güzelliklerini, tarihi binalarını ve kültürel değerlerini halen koruyan nadir büyük dünya şehirlerinden birisidir. Almanya’yı oluşturan ve aslında İngilizce adını da(Germany) buradan alan Cermen kabilelerinin bölgedeki ilk varlıkları MÖ 1.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu özelliğiyle Cermen toplumu Avrupa kıtasının en eski ve en köklü toplulukları olarak kabul edilmektedir. Kabile toplulukları olarak yaşayan ilk dönem Almanlar, tarihleri boyunca krallık ve imparatorluklar dönemleri yaşamıştır. Her dönemde de başta Avrupa kıtası olmak üzere tüm dünya tarihinde önemli bir rol üstlenmiş ve güçlü izler bırakmayı başarmıştır. Avrupa kıtasında Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi güçlü rekabet içerisinde bulunduğu hem dost hem de düşmanlarıyla süre gelen mücadeleleri modern çağda siyasi nitelikte de olsa devam etmektedir. Almanya sadece Nazi döneminden oluşan gücü ve kültürüyle değil, binlerce yıla uzanan tarihi ve kültürel varlığıyla önem taşıyan bir ülkedir.

Almanya; dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi durumunda bulunan Almanya’ nın, güçlü sanayisi en çok bilinen özellikleri arasındadır. Avrupa’ nın kalbi, Avrupa Birliği’ nin kurucu üyesi ve en büyük ülkesi durumunda bulunan Almanya, mühendislik alanında liderliği elinden hiçbir dönemde bırakmıyor. Ancak Almanya’ nın en büyük özelliklerinden bir diğeri, meşhur disiplinleridir. Bu disiplin, çalışma yaşamından, askerlik alanına, doğaya bakış açısından, yaşam biçimi ve mimariye kadar her alanda kendisini anında hissettiriyor. Bir diğer deyişle Almanlar ne yaparsa yapsınlar, düzen ve disiplin içerisinde, zeka kullanarak ve daha da ötesi bambaşka bir bakış açısıyla gerçekleştirirler. Bu durum mimariden tüm bilim dallarına kadar yansıyan çok özel bir duruşun oluşmasına neden oluyor. Elbette her şeyi sadece disipline mal etmek doğru olmasa da, her alanda dünyanın en iyi isimlerini sürekli olarak eğitmek veya bu konuda ağırlıkta olmak ülkenin kaderi gibidir. Albert Einstein ve Wernher Von Braun gibi isimler bile bugün ulaştığımız teknolojik seviyenin en büyük katkı sağlayanları olarak, durumu daha net bir şekilde özetliyor.  Almanya’ nın bugünkü endüstriyel gelişmişliğine büyük katkı sağlamış olan, 60’ lı yılların sonundan itibaren başlayan misafir işçi ve göçmen politikası, ek çok ülkeden farklı kültürlerin ülkede birleşmesine olanak sağlamış durumda. Türkiye’den de milyonlar düzeyinde kişinin Almanya’ da 3 ve 4. Kuşak olarak yaşamaya devam ettiği altının çizilmesi gereken bir detaydır. Öyle ki Bugün ülkeyi oluşturan yaklaşık 83 Milyonluk nüfus içerisinde, Almanlardan sonra ülkede bulunan en büyük etnisiteyi Türkler oluşturur.

Günümüzde resmi adı Federal Almanya Cumhuriyeti olan ülke, 16 federal bölgeden oluşuyor. Uzun yıllar boyunca Batı ve Orta Avrupa’ da hüküm süren küçük krallıklar olan bu federal bölgeler, aynı zamanda bölgelerinde sanat, kültür ve benzeri gelişmelerinde önemli temsilcileri durumundaydılar. Başkent ve aynı zamanda bir federal bölgede olan Berlin’ in yaklaşık 700 yıllık bir tarihi bulunuyor. Uzun ve bir anlamda sancılı bir tarihe sahip olan ülke, muhteşem bir coğrafya, azametli şatolar ve kaleler, ortaçağı en iyi şekilde yansıtan meydanlar ve şehirler, yemyeşil coğrafyanın içerisinde bulunan kasabalar, Avrupa ve dünya kültürüne yapılan son derece güçlü kültürel ve sanatsal katkılar nedeniyle, mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biridir. Çok sayıda göçmen ve bu farklı kültürlerin birleşimi nedeniyle oluşan toleranslı, çok yönlü ve zengin kültür, ülkeyi aynı zamanda çok özel bir konuma da taşıyor. Sanat, felsefe, bilim gibi alanlarda çok eski tarihlere uzanan kentlere ve şehirlere sahip Almanya’ dan, dünya tarihine imza atmış çok sayıda şair, edebiyatçı, düşünür ve bilim insanı bulunuyor. Bu durum aynı zamanda ülkenin öncelikle Avrupa ve sonrasında da tüm dünyanın tarihine, kalıcı ve büyük etkiler yapmasını sağlamıştır. Yakın tarihte dünya gündemini 2 tane büyük dünya savaşında en etkin rolde bulunan ülke olarak değiştirmiştir. Bu kadar fazla birikimin belirli bir noktada toplanmasının, belirli güç patlamalarına neden olması bir anlamda kaçınılmaz gibi görünse de, aslında ülkenin bulunduğu coğrafya ve bu coğrafyanın özellikleri asıl nedendir. Atlatılan birçok tarihi olay ve yanlış kararlar sonrasında bile, Almanya günümüzün en güçlü ekonomilerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak bununda dışında, dünya siyasetine yön veren birkaç ülkeden biri olma özelliğinin de altının çizilmesi gerekiyor.

Almanya; Avrupa Birliği kurucu üyelerinden birisi olduğu gibi Birleşmiş Milletler ve NATO üyesidir. Ayrıca güçlü ekonomisinin somut tescillerinden birisi olarak, dünyanın en büyük ilk 8 ekonomisine sahip ülkelerinin oluşturduğu G8 üye ülkelerinden birisidir. GSYİH’ye göre dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumunda bulunmaktadır. Almanya seyahatinizde Türkiye’den ve Türklerden çok fazla izle karşılaşırsanız şaşırmamalısınız. Çok sayıda Türk işletmesi, dönerci vb. pek çok Türkiye’ye özgü olan şeyler Almanya’nın başta Berlin olmak üzere tüm şehirlerinde görülebilir. Çünkü Almanya nüfusunun Almanlardan sonra en büyük kısmını Türkler oluşturuyor. Almanya ve Türkiye ülkelerinin tarihin en eski dönemlerine uzanan etkileşim ve iletişimin somut örneklerinden birisini oluşturuyor. Almanya tarihinde, Türkiye tarihinde de iki ülkenin birbirine ait izleri her zaman var olmuştur. Almanya eyalet sisteminde yönetime sahiptir. Federal yapıya sahip Almanya’da Federal Cumhurbaşkanı ve Federal Şansölye bulunur. 16 farklı eyaletten oluşan Almanya’da Berlin ve Hamburg tek bir şehirden, Bremen ise Bremerhaven ve Bremen şeklinde 2 şehirden oluşan eyaletlerdir. Üç bölgedeki eyaletler Almanca “Stadstaaten” yani “Şehir Devletleri” olarak kategorize edilir. Diğer 13 eyalet ise Almanca “Flächenländer” yani “Bölge Ülkeleri” olarak isimlendirilir.