Almanya Gezi Rehberi

Almanya’da Ne Yenir

Almanya’da Ne Yenir?

Almanya, zengin mutfak çeşitliliği ile birlikte herkesin kendi damak zevkine göre eşsiz bir deneyim yakalayabileceği bir zenginlik sağlamaktadır. Farklı damak tatlarına hitap edecek Alman mutfağı çerçevesinde seyahatiniz sırasında pek çok yeni lezzet ile de tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. 3 bölgenin kendi yapısal özelliklerine göre şekillenmiş olan yemek ve tatlı çeşitleriyle birlikte seyahatinizi çok daha özel bir hale getirebilirsiniz. Yemekleri, tatlılar, biraları, şarapları, reçelleri, yumurtaları, ekmekleri ve çok daha fazlasıyla Alman mutfağı anlatmakla bitmeyecek bir zenginlik sunuyor. Almanya’ya gittiğinizde neler yiyebileceğinize dair birbirinden farklı lezzetleri bir araya getiren içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Almanya’ya özgü lezzetler sizler için incelediğimiz yazımızın devamını gelin birlikte inceleyelim.

  • Bratkartoffeln; Alman mutfağının temel yapı taşlarından birisi olan patatesi içermektedir. Her öğünlerinde tükettikleri patatesi içermekte olan Bratkartoffeln, haşlanan patateslerin dilimlendikten sonra pastırma ve soğanla harmanlanması sonucunda elde edilmektedir.
  • Bratwurst; Almanya’ya özgü olan orijinal sosisler için kullanılan bir isimdir. Domuz etiyle yapılmış olan sokak lezzetleri yaygın şekilde tüketilmektedir. Nürnberg kentinden çıkmış bir lezzettir.
  • Brezel; Almanya’da tüketilen çok hafif ve lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız Brezel tam size göre. Un ve mayadan üretilen beyaz bir simit türü olan bu ürün, Almanya’da özellikle Alman birasıyla tüketilmektedir. Soğuk et ve peynir ile servisi de yapılmaktadır.
  • Flammkuchen; İtalya’ya özgü olan pizzaya benzer olsa da tamamen özgün bir Alman lezzetidir. Almanya’nın dışında Fransa’da da sıkça tüketilen bu lezzet, ince açılan hamur içerisinde tamamen arzuya göre çeşitli malzemelerin koyulmasıyla üretilmektedir. Doyurucu ve enerji deposu olması sıkça tüketilmesine neden oluyor.
  • Maultaschen; Almanya’nın Stuttgart kentinden çıkan bu lezzet mantıya benzer bir yemektir. Bol malzeme kullanılan içiyle mantıya göre biraz daha büyük boyutlara sahiptir. Kaynatma veya kızartma yöntemiyle hazırlanabiliyor. İsteğe göre et ve sebze koyularak da hazırlandığı görülmektedir.
  • Rote Grütze; Alman mutfağına Danimarka’dan gelmiş olan Rote Grüte, Kuzey Almanya’yla özdeşlemiştir. Çok hafif bir tatlı çeşididir. Ahududu, çilek ve vişne gibi kırmızı meyvelerin kremayla harmanlandığı bu lezzet Almanya’ya gidildiğinde mutlaka denenmelidir. Bazı mekanlarda servisi dondurma ile de yapılmaktadır.
  • Rouladen; İnce ince dilimlenen domuz eti veya dana eti ile sarmalanmış pastırma, soğan, hardal ve turşulardan oluşan özel bir lezzettir. Vejetaryenler için uygun olan yapım şekilleri de bulunmaktadır.
  • Schnitzel; Türkiye’de de hemen hemen herkesin yakından bildiği bir tavuk kızartması şeklidir. Alman mutfağının en bilinen ürünlerinden olan bu kızartma un ve yumurtaya bulandırılan tavuk eti, dana eti veya domuz eti ile yapılabilmektedir.
  • Schweinsbraten; Kavrulmuş domuz et yemeğidir. Domuz etinin bütün parça şeklinde kendi buharında piştiği ve içerisine havuç gibi sebzelerle lezzet çeşitliliği kazandırılmış olan son derece özel bir lezzettir.