Almanya Gezi Rehberi

Almanya’nın Yemek Kültürü

Almanya’nın Yemek Kültürü 

Almanya yemekleri; kuzey Avrupa’nın en temel yapısal özelliklerini içerisinde barındırır. Alman mutfağı denildiğin ilk olarak pasta, patates ve tabii ki bira çeşitleri akla gelir. Ancak Alman mutfağı bu üçlüden çok ama çok daha zengin bir yapıya sahiptir. Et ve sebze yemeklerinin oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olduğu Almanya’da toplumla özdeşlemiş olan bira ve yanı sıra şarap tüketimi gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte Almanya’nın mutfak yapısı içerisinde Türkiye’den de çok fazla yemek ve lezzet izlerini görebilmemizde mümkündür.

Almanya mutfağı temel olarak 3 ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Thuringiya, Saksonya ve Saksonya-Anhalt şeklinde bölge isimleri ile kategorize edilmiştir. Almanya’da Thüringiya mutfağı ağırlıklı olarak sebze kullanımı oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Almanya’nın orta bölgesinde bulunan Thüringiya eyaletinde avcılık yüksek seviyede olduğundan farklı çeşitlerle hazırlanan sosisler olarak tanınmıştır. Et yemekleri açısından da oldukça zengin bir çeşitliliği bulunmaktadır. Almanya’nın doğusunda bulunan Saksonya bölgesindeki ikinci mutfak kategorisi olan bu mutfak yapısı doğu ülkelerinin yemek kültür yapısından fazlasıyla etkilenmiştir. Çekya’ya olan sınırı ile birlikte söz konusu bölgede sebze yetiştiriciliği ciddi bir etki oluşturmaktadır. Bölgede kahve kültürü de oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Üçüncü ve son mutfak kategorisi ise Saksonya-Anhalt bölgesidir. Peynir ve balık tüketimi bu mutfakta oldukça yüksek seviyededir. Hububat yetiştiriciliği de bölgede buğday, arpa ve çavdar ile oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Almanya mutfağı et tüketiminin yüksek seviyede olduğu Almanya’da domuz eti tüketimi en fazla tercih edilen şeylerden birisidir. Bunun dışında avcılığın fazlasıyla da geyik ve tavşan eti gibi et türleri de yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Alman mutfağı için kuşkonmaz da çok önemli bir yere sahiptir. Alman mutfağı pasta ve tatlı konusunda da oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Turta ve çok çeşitli pasta seçenekleri ile Alman mutfağı dünyanın en önemli tatlı merkezlerinden birisi konumunda bulunuyor. Bununla birlikte Almanya 600’e yakın ekmek çeşidiyle bu konuda çok zengin çeşitliliğe sahiptir. Tüm bu özellikleriyle Almanya, dünya mutfağına yön verecek pek çok detayı içermektedir. Başta ABD olmak üzere pek çok ülke mutfağı içerisinde Alman mutfağının izlerini güçlü bir şekilde görebilmek mümkündür.