Hamilelikte Beslenme

Anne Adayları Sıvı Tüketimine Dikkat Etmeliler

İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelerin yaz ayı için sürekli süt tüketmelerini tavsiye etti.
Buyru, yaptığı açıklamada hamilelik döneminde ki bayanlarda yaz ayında hem bedeninde hem psikolojik olarak bir çok değişikliğin meydana geldiğini savundu. Bu değişikliklerin kişinin hayatını son derecede olumsuz etkileyebileceğini de not düştü.
Prof. Dr. Buyru hamilelerin yaz ayında sıvı tüketimlerine son derecede dikakt etmeleri söylüyor. ‘Yaz aylarında hamilelerin şikayetleri daha da artıyor, serinlemek için en ideal içeceklerden biri de süt. Bunun yanında su, çok tuzlu olmayan ayran, maden suyu, limonata, portakal suyu alınabilir” dedi.
<strong>Hamilelik Döneminde Sporun Önemi</strong>
Bayanların, sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamalarını için spor yapmalarını söyleyen Prof. Dr.Buyru hamilelerin özellikle gebelik döneminde yapabilecekleri en güzel ve en yararlı sporun yüzme olduğunuda vurguladı.
Yüzmenin, vücudu serinletmesinin yanı sıra kiloyu dengelemesi, siyatik ve bel ağrılarının öne geçmesinde işe yaradığını söyleyen Buyru şu bilgileride ekledi;
”Öğlen sıcakta denize veya havuza girmeyin. Sudan çıktıktan sonra ıslak mayoyla kalmayın. Gebeler güneş ışınlarına karşı hassastır, hem güneş yanıklarından korunmak, hem de leke (gebelik maskesi) oluşmasını engellemek için bol koruma faktörlü (30-45) koruyucular kullanın ve direkt güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.”
Prof. Dr. Buyru, oturarak çalışan Hamile Bayanların 1 saatte 1 defa kalkarak 5 dakika haraket etmelerini ve serin havalarda yürüyüş yapmalarını tavsiye etti.