Doğum Sonrası

Anne sütü nasıl artar

Anne sütü, annenin yedikleri içtikleri şeylerden ve vücudundaki depolardan sağlanıyor. Bu yüzden emzikli kadınların hem sağlıklı olması, hem de iyi beslenmesi, kaliteli bir anne sütü için şarttır. Emziren annelerin sütünün enerji ve besin değerinin ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için annenin ne kadar çok doğum yaptığına, beslenmesinin yeterli olup olmadığına, sık enfeksiyon geçirip geçirmediğine, ne kadar çok enerji harcadığına bakmak gerekir. Sık hastalanan, çok çalışan, çok doğum yapmış ve iyi beslenemeyen bir annenin, anne sütü kalitesinin çok iyi olduğu söylenemez. Zira süt için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin deposunda azalma olmuştur. Annenin gerek hamilelik sırasında ve gerekse doğumdan sonra dengeli beslenmesi, bebeğinin de sağlıklı olacağı anlamını taşır. Uzmanlar kaliteli anne sütü ve anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için anne adaylarına hamileliklerinde bol bol koyu yeşil yapraklı sebzeleri yemelerini, sık sık sıvı tüketmelerini öneriyor. Yeşil yapraklı sebzeler, bebeğinizin gelecekteki sağlık sorunlarının da önlenmesine yardımcı oluyor.

Emziren kadınların, bebeğin ihtiyaç duyduğu anne sütünü salgılayabilmesi için rutin zamandan daha çok mineral alması, enerji depolaması, protein ve vitamin takviyesi yapması gerekir. Emziren kadınların sütündeki enerjinin çoğunluğu, annenin yedikleriyle içtikleriyle karşılanır. Annenin enerjisinin tamamı süt enerjisine dönüşmüyor. Vücut dokularının da biraz bu enerjiyi kullandığı biliniyor. Emzikli kadınlar günde ortalama 750 mililitre süt salgılıyor. Bu da emzikli kadının bir günlük enerji ihtiyacına 700 kalori ek yapılması gerektiği anlamına geliyor. Bu kalorinin 500’ü annenin yedikleri-içtiklerinden, 250’si ise hamilelikte edindiği depolardan karşılanıyor. Emziren kadının, sütünü arttırmak için yapması gereken bir başka şey ise sıvı alımını arttırmaktır. Emzikli kadının bir günde alması gereken sıvı toplamı ortalama 3 litreyi bulmalıdır.

Yani bir gün içinde 12 su bardağı sıvı tüketmesi, bebeğinin anne sütü ile beslenmesi için kaçınılmazdır. Peki bu sıvılar ne olmalıdır. Öncelikle su, hoşaf, meyve suyu, ayran ve süt, komposto, anne sütünü arttıran sıvılardır. Buna karşın çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Zira bunlar anne sütünün kalitesini ve verimini düşüren içeceklerdir. Düzgün beslenen emzikli kadının, hamilelikte biriken deri altı yağ dokularının da emzirme döneminde süt yapımında kullanıldığı unutulmamalı ve emzirme döneminde zayıflamak için diyet yapmaktan kaçınılmalıdır.