Antioksidan Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

Antioksidan Nedir?
Antioksidan serbest radikaller ile hasara uğramış olan hücreleri koruyan temel maddelerdir. Serbest radikaller denilen şey ise; vücudun normal olan metabolik faaliyetleri esnasında ortaya çıkan ve bazı hücrelere saldırıp yapılarını bozan ve kararsız olan moleküllerdir.

Antioksidan Ne İşe Yarar?

Alınan besinlerin, vücutta yanarak enerjiye dönüşmesi esnasında, serbest radikal şeklinde adlandırılan toksinler de açığa çıkar.

Bu oksidan özellikli olan serbest radikallerin önemli bir çoğunluğu bağırsaklar, böbrekler, ter bezleri ya da akciğerler ile dışarıya atılır.

Ancak dışarıya atılmayan serbest radikaller, hücre zarlarına yapışıp onların yıpranmasına, yaşlanmasına ve hatta DNA sını bozarak kanserojen bir etki kazanmasına sebep olur.

Antioksidan maddeler, hücrelere zarar veren serbest bir takım radikalleri etkisiz bir hale getirerek, kanser dahil bir çok hastalığa ve erken yaşlanmaya neden olabilecek bir takım reaksiyonları önler ve hücreleri korur.

Antioksidan Nelerde Bulunur?

Antioksidanlar, vücudumuz tarafından üretildiği gibi dış ortamdan gıda yolu ile de alınır.

Flavonoidler; Soğan, pırasa, patates, brokoli, ıspanak, çilek, vişne, kiraz, erik, siyah üzüm, kırmızı şarap, turunçgiller ya da yeşil çay en yaygın olan besinsel flavonoidler kaynaklarıdır.

Selenyum; Selenyum içeren bir takım besinlerin yetiştiği toprağın selenyum miktarlarına bağlı olarak tahıl ürünlerinde ya da baklagillerde, ayrıca et, böbrek ya da yürek gibi sakatatlardı, balık ya da deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur.

Çinko; Et, süt, peynir, yumurta ya da deniz ürünleri gibi hayvansal gıdaların birçoğu çinko bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, soya fasulyesi ya da ayçiçeği çekirdeği de zengin kaynaklarıdır.

A Vitamini; Kayısı, havuç, portakal, ıspanak, brokoli ya da lahana gibi yeşil, sarı sebze ya da meyveler, süt ve yumurta en zengin kaynaklarıdır.

Bu yazı 276 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. pirinç musluk dedi ki:

    Burada güzel gönderiler buldum. Tarif ettiğin şekli seviyorum. Güzel!

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Aronia Ultra Panax Set-sfs ne demek-Kızlara güzel sözler -Rus Takvimi-kuş isimleri-at isimleri -yeğen sözleri-
bahis siteleri