Avusturya Gezi Rehberi

Avusturya Festivalleri

Avusturya Festivalleri

Sanat ve kültür, Avusturya için en temel yaşam biçimidir. Bu nedenle de tarihi boyunca her iki konuda da dünyanın en saygın ve en önde gelen ülkesi olarak kabul edilmiştir. Ortaya çıkan sanatçıları ve eserleri ile de bunu etkin bir şekilde hak ettiğini göstermiştir. Bu nedenle Avusturya festivalleri de dünyanın her yerinden oldukça yoğun şekilde ilgi görmektedir. Günümüzde aktif şekilde sürdürülen çok sayıda Avusturya festivalleri bulunmaktadır.

  • WienerFestwochen; Uluslararası Viyana Festivali olarak isimlendirilen bu festivalde, dünyanın her yerinden birbirinden değerli müzisyenler, gösteri sanatçıları ve tiyatro sanatçıları katılım gerçekleştirir. Mayıs ve haziran aylarında birbirinden farklı gösteri ve aktiviteler ile kutlanmakta olan bir festivaldir. 1951 yılından beri her yıl kesintisiz olarak milyonlarca insanın katılımıyla organize edilen Avusturya festivallerinden birisidir.
  • Rathausplatz; Viyana Film Festivali olan bu festival, dünyanın en çok bilinen festivallerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Avusturya’nın başkenti Viyana’da her yıl kesintisiz olarak düzenlenmekte olan bu festivaller, her sene milyonlarca insana keyifli zamanlar geçirme imkanı sunuyor. Festival etkinlikleri kapsamında Viyana Şehir Salonu’nu kullanılmaktadır. Viyana Şehir Salonu’nda her akşam tamamen ücretsiz olarak katılım gerçekleştirilebilen opera ile ilgili filmlere dair gösterimler gerçekleştirilmektedir. Bu festival tüm yaz boyunca her gece devam etmektedir.
  • Viyana Maratonu; Her yıl mayıs ayı içerisinde son hafta sonu yapılmaktadır. Katılımcıların 4.2 kilometreden oluşan parkuru koşmaları gerekmektedir. Bu uzunluktaki maraton başkent Viyana’nın neredeyse tamamını karşılamaktadır. Bu açıdan Viyana’nın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri eşliğinde dünyada eşi benzeri olmayan bir koşu imkanı sunmaktadır.
  • Yeni Yıl Konseri Viyana Filarmoni Orkestrası Festivali; Dünya müzik tarihinin en eski ve en önemli klasik müzik organizasyonu olarak çok uzun yıllardır organize edilen bir festivaldir. Her yıl yeni yılın ilk günü “Strauss” ailesine ve vals müziğine ithaf etmek üzere organize edilmektedir. Dünyanın dört bir yanından insanların büyük bir ilgi gösterdiği bu festivalin biletleri, çıkar çıkmaz bitmektedir. Festival her yıl Musikverein’de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca televizyon kanalları üzerinden de festival yayını gerçekleştirilmektedir.

Avrupa’nın kültür merkezi Avusturya ile ilgili kapsamlı bilgilere yazımızda yer verdik. Şimdi Avusturya gezisi için siz nasıl bir program yapmak istediğinize karar vererek, vakit kaybetmeden yola çıkabilirsiniz