Avusturya Gezi Rehberi

Avusturya Nerededir

Avusturya Nerededir?

Avusturya; kültürü ve siyasi gücüyle tarihte hep güçlü ülkelere ev sahipliği yapmış ve günümüzde de yapmaya devam eden Avrupa kıtasının ortasında bulunmaktadır. Bu yüzden tam olarak Avusturya nerededir sorusu için Orta Avrupa’da olduğunu söylemek mümkündür. Avusturya bulunduğu lokasyon nedeniyle denize kıyısı bulunmayan Avrupa ülkelerinden birisidir. Avusturya’nın batısında Lihtenştayn ve İsviçre sınırları bulunmaktadır. Güneyinde ise İtalya ve Slovenya sınırları bulunan Avusturya’nın doğusunda Macaristan ve Slovakya sınırları bulunmaktadır. Toplumsal yaşayış, ırksal faktörler ve çok daha fazlasıyla esas önemli bağlantısı olan ülkeler kuzey sınırında bulunmaktadır. Avusturya kuzey sınırlarında Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur. Bunun sıkıntısını tarih boyunca olduğu gibi yakın tarihte yaşanan 2.Dünya Savaşı sırasında fazlasıyla çekmiştir.

Avusturya; batısında ünlü Konstans Gölü, doğusunda ise Neusiedi Gölü arasında yayılan bir coğrafyada kurulmuştur. Yüz ölçümü açısından küçük bir Avrupa ülkesi olan Avusturya’nın doğusundan batısına toplam 570 kilometre mesafe bulunmaktadır. Ülkenin kuzeyinden, güneyine kadar ise en uzun uzaklık mesafesi 300 kilometredir. Avusturya, Alp Dağlarının doğuda kalan kısmının üzerine kurulu olduğundan 4’te 3’ü gibi bir kısmı dağlık arazilerden oluşmaktadır. 

Bir Avrupa ülkesi olmasından dolayı Türkiye’den Avusturya’ya gitmek oldukça kolaydır. Türkiye’den uçakla Avusturya’ya sadece 2-2.5 saatlik bir uçuş ile ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçak seferleri ile Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden de Avusturya’nın başkenti Viyana ve diğer şehirlerine ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.