Avusturya Gezi Rehberi

Avusturya

Avrupa’nın en özel ve en sıra dışı ülkesi Avusturya’ya dair seyahat edin veya etmeyin fark etmeksizin bilmenize gereken her şeyi yazımızda irdeledik! Orta Avrupa ve hatta Avrupa denilince akla gelebilecek ilk birkaç ülkeden birisidir. Tarihi gelişimi açısından da sürekli etkileşimde olduğumuz Avrupa ülkelerinden birisi olması, diğer pek çok Avrupa ülkesine göre Türkiye’de daha fazla tanınmasına neden oluyor. Avusturya yalnızca tarihiyle önem taşıyan bir ülke değil. Aynı zamanda da dünyanın en önemli kültür ve sanat merkezidir. Resim, müzik, heykeltıraş ve daha pek çok farklı sanatın çıkış noktası olmuş veya gelişiminde rol almış ciddi bir kültür tarihine sahiptir. Şehirlerindeki mimari özellikleri ile de bunu güçlü bir şekilde hissettiren Avusturya’ya seyahat etmeyi planlamaktaysanız Avusturya ile ilgili merak edebileceğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Avusturya denilince doğal olarak ilk akla gelen şey Viyana oluyor. Türklerin tarihinden, sanat ve kültür tarihine kadar her açıdan Viyana, Avusturya’nın en önemli simgesidir. Ayrıca Viyana Avusturya’nın başkenti ve en büyük, en kalabalık şehri konumunda bulunmaktadır. Avusturya’nın bölgedeki tarihi 100’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Tarih sahnesindeki ilk varlıkları için Roma İmparatorluğu tarafından işgal edildiği 100’lü yıllar belirtilir. Ancak 2500 yıllık bir Kelt tarihi de bölgedeki yaşamın tarihini daha da geriye çekmektedir. Hristiyan toplum yaşamının ağırlıklı olduğu ülke tarihte krallık ve imparatorluk yönetimlerinden gelerek, günümüzde cumhuriyet yönetiminde idare edilmektedir. Dünya tarihinin en büyük ve en güçlü imparatorluklarıyla her zaman etkileşim içerisinde olmuştur. Tüm bu tarihi özellikleri kadar Alp Dağları, korunan şehirleri,  gölleri ve el değmemiş doğal alanları ile Avusturya mutlaka görülmesi gereken ülkeler arasında bulunmaktadır.

Avusturya; ekonomik açıdan dışa bağımlılığı düşük seviyelerde olan bir ülkedir. Ekonominin temel kaynaklarını sanayi ve tarım oluşturmaktadır. Ayrıca bir kültür ve sanat ülkesi olması güçlü tarihiyle birlikte ekonomisinde turizmde güçlü ayaklardan birisini oluşturmaktadır. Bununla birlikte Avusturya genelini çevreleyen Alp Dağları nedeniyle yüksek oranda dağlık arazilerden oluşmaktadır. Bu gibi etkenlerde ülkede tarıma elverişli topraklarının oldukça sınırlı olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ülkede tarım teknolojisi alanında özellikle 2.Dünya Savaşı sonrasında çok hızlı bir gelişim yaşanmıştır. Bu şekilde ülkede tarıma elverişli toprakların az olmasının getirdiği dezavantajların ciddi manada dengelenmesi sağlanmıştır. Avusturya ekonomi aynı zamanda da alçak bölgelerini kapsayacak biçimde hayvancılık ile desteklenmektedir. Avusturya’da ekonominin en önemli temellerinden birisini ise sanayi oluşturmaktadır.

Avusturya genelinde pik demir, ham çelik ve alüminyum üretimi oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu maddelere eşlik eden kağıt, kimyasal madde ve plastik gibi diğer sanayi ürünleri de ülke ekonomisinin en temel kaynaklarını oluşturmaktadır. Avusturya’da bulunan uluslararası düzeyde lider konumda olmasını sağlayan magnezit üretim kapasitesi çok yüksek seviyededir. Ayrıca Avusturya ekonomisi için ciddi bir kaynak oluşturan petrole de sahiptir. Avusturya’nın güneydoğu bölgesinde yer alan Schwechat kasabasında petrol rafineleri bulunmaktadır. Burada bulunan petrol rafineleri, ülke genelindeki petrol ve petrol ürünleri tüketiminin oluşturduğu petrol ihtiyacının 4’te 3’ünü karşılamaktadır. Doğal alanlarını güçlü bir şekilde korumakta olan Avusturya, coğrafik konumunun getirdiği avantaj ile geniş orman sahalarına sahiptir. Bu orman sahaları ekonomisi de güçlü bir kaynak oluşturuyor. Zira yerel halk tarafından geniş ormanlardaki ağaçlardan ciddi seviyede planlı bir kereste üretimi gerçekleştirmektedir. İşlenmiş kereste ürünleri, Avusturya’nın en temel ihracat malzemesini oluşturmaktadır. Elektronik ürünler, maden, kağıt, elektrik enerjisi, gıda ürünleri ve makineler Avusturya’nın en fazla ihraç gerçekleştirdiği ve ekonomisini güçlendirdiği kalemlerdir. 

Avusturya, federal bir cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. Bu nedenle ülke eyaletlerden oluşmaktadır ve toplamda 9 eyaleti bulunmaktadır. Avusturya’daki eyaletler Burgenland, Karitinya, Aşağı Avusturya(Niederösterreich), Yukarı Avusturya(Oberösterreich), Salzburg, Steiemark, Tirol, Vorarlberg ve Viyana şeklindedir. Avusturya; Hristiyan inancını kent mimarileri, kültür ve sanat eserleri, toplumsal yaşayış şekilleri ve siyaseti ile dinamik biçimde yansıtan başlıca Avrupa ülkelerinden birisi olmuştur. Ülkede Hristiyanlığın bu güçlü yapısının oluşmasında doğudan gelen başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere İslam ülkeleriyle tarihten gelen çetin savaşlarının önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Avusturya son derece kozmopolit bir yaşam stilini Hristiyanlıkla bağdaştırarak yaşayan bir toplum yapısına sahiptir. Bunun izleri Avusturya’nın her yerinde somut bir şekilde görülebilmektedir. Bununla birlikte Avusturya gezisi sırasında bizden izler görmeniz durumunda da kesinlikle şaşırmamalısınız. En küçük kasabalarından, en büyük kent merkezlerine kadar pek çok noktada özellikle Osmanlı döneminden çok fazla iz Avusturya genelinde mevcuttur. Bu yüzden Avusturya’ya gittiğinizde çok fazla biden şeyler görebilirsiniz. Bununla birlikte kültür ve sanat, toplumsal bir yaşayış biçimidir. Bu nedenle ülkenin her yerinde meydanlarda, ara sokaklarda ve parklarda sürekli farklı sanat branşlarına ilişkin gösteriler sergilemekte olan genç, yaşlı çok fazla kişiyle karşılaşabilirsiniz. Klasik müzik, modern müzik, salon dansları, sokak dansları, heykeller ve çok daha fazlası Avusturya şehirleri için özel bir atmosfer sunuyor.