Avusturya Gezi Rehberi

Avusturya’da Ne Yenir

Avusturya’da Ne Yenir?

Avusturya, Orta Avrupa ülkesi olmasının getirdiği son derece kozmopolit bir yemek kültürüne sahiptir. Cermen mutfak kültürünün ağırlığı altında İngiliz ve yanı sıra İtalya ve Sovyet etkisi de mutfağında görülebilmektedir. Bunun dışında Avusturya’da Osmanlı mutfağı izlerini ve etkilerini görebilmekte mümkündür. Hin, Orta Doğu, Türk ve İtalyan mutfaklarının etkilerinden harmanlanan son derece özel bir Cermen mutfak kültürüne sahiptir. Bu nedenle Avusturya’da ne yenir sorusu için fazlasıyla geniş yelpazede yanıt vermek mümkündür. Günümüzde hem modern hem de geleneksel lezzetleri bir araya getiren Avusturya’da neler yenir? Gelin birlikte bakalım!

  • Grießnockerlsuppe; Telaffuzunda fazlasıyla zorlanacağınız bu lezzet, Avusturya’nın en popüler yiyecekleri arasında yer alıyor. Türkçe karlılığı İrmik Hamuru Çorbası şekilde yapılabilmektedir. İsminin söylenmesine göre çok ama çok basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Ülkenin zengin çorba kültürünün önemli parçalarından birisidir. 
  • Kaiserschmarrn; Geleneksel pankeklerin farklı bir versiyonudur. Normal yapılışına göre içerisine farklı olarak rom, vanilya ve kuş üzümü ilave edilmiş halidir. Elma sosu ve pudra şekeri ilavesi ile eşsiz bir görsellikte servis edilmektedir. İmparatorun isteği doğrultusunda yapılmıştır. Adını da “Kaiser” yani imparator ve “schmarrn” yani manasız/uydurma anlamına gelen kelimelerden almaktadır.
  • Rauchfleisch; Avusturya mutfağının et kullanımının yoğun olduğunu gösteren lezzetlerden birisidir. Dana eti veya domuz eti kullanarak, basit tütsüleme tekniğiyle hazırlanan bir yemektir. Servisi sırasında yanına yaban turp veya bezelye ilave edilmektedir.
  • Tafelspitz; Etten yapılan bir diğer Avusturya yemeğidir. Dilimlenerek, haşlanmış dana eti veya sığır et ile yapılmaktadır. Her tercihe göre yanına farklı sebzeler ilave edilerek, tüketilmektedir. En yaygın ve en geleneksel servisinde ise elma püresi kullanılmaktadır. Avusturya İmparatoru 1.Franz Josef’in en sevdiği yemek olduğu belirtilir.
  • Linzer-torte; Avusturya’nın Linz kentinde popüler olmuş ve dünyaya yayılmış bir tür tatlıdır. Un, tereyağı, yumurta beyazı, limon suyu, tarçın ve kuruyemişler kullanılarak hazırlanmaktadır. Hamurunun üzerine reçel veya tereyağı koyularak, gevrek hamuruyla sıcak sıcak servis dedilir.
  • Wiener Würstel; Viyana sosisi olarak da bilinen bu sosis türü, popüler Alman sosisiyle aynı özelliklere sahiptir. Ağırlıklı olarak domuz eti kullanıldığından, hangi etten yapıldığını bilmedikleri sosisleri tüketmemeleri tavsiye edilir.
  • Mozart Çikolatası; Avusturya’nın kültür ve sanat alanındaki dünyaya etkisini ve tabii ki Alp Dağları’nın etkisini gösteren çok özel bir üründür. Belçika gibi Avusturya’da çikolata konusunda oldukça maharetlidir. Bunu en önemli değeri Mozart ile bir araya getirerek, turistlere eşsiz bir çikolata deneyimi sunuyor.