Sağlıklı Yaşam

Ayak mantarı ve tedavi yöntemleri

Ayak Mantarı ve Tedavi Yöntemleri

Etkili çözüm; İlkbahar ve yaz mevsimlerinde plajdaki sıcak kumda çıplak ayakla yaklaşık 5 dakika yürüyün, sonra 5 dakika denize girin. Bu işlemi en az 4 kez tekrarlayın. Sıcak kum tanecikleri gözeneklerdeki boşlukları açacak ve deniz suyu bakterileri temizleyecek.


Ayak mantarı ülkemizde çok sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Hızlı bir şekilde bulaşması, elverişsiz şartların oluşması ve uygun tedavinin zamanında yapılmamış olması mantarın kendini göstermesine ve yayılmasına neden olmaktadır. Mantarı (çok yoğun görüldüğü yerler olarak)ayak ve tırnak olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Zaman içerisinde büyük bir kısmı kulaktan dolma olmak üzere pek çok tedavi yöntemi geliştirilmektedir.

Günümüzde Ayak Mantarının tedavi edilmesi için başvurulması gereken tek adres sağlık kuruluşlarıdır. Kulaktan dolma bilgilerle ilaç hazırlanması ayağınızdaki mantarın hızlı bir şekilde artış göstermesine neden olacağı gibi sağlığınızı da tehlikeye atabilir. Bunun dışında bir takım bitkisel yöntemler yardımıyla ayak mantarlarıyla mücadele etmek mümkün olmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en temel nokta bir ilaç olarak kullanılmaması gerektiğidir.

 

Aşağıda yer alan iki farklı bitkisel çözüm ayak mantarın etkisini ortadan kaldırmaz. Yani tam olarak tedavi edici özelliği bulunmaz. Buna karşın kaşınmasını azaltır ve rahat bir şekilde uyumanıza yardım edebilir.  Anadolu’da uzun yıllardır yapılan mücadele yöntemlerine göz atacak olursak öncelikle karşımıza ilk olarak tuz tedavisi çıkar.

 

Tuz İle Mantar Tedavisi

 

Mantar yapısı gereği tuzu sevmez. Ayağınızı tuzlu (aynı zamanda karbonatlı) suda beklettiğiniz zaman kaşınmanın azaldığını görebilirsiniz. Devamlı olarak tuzlu suda bulunduruyor oluşunuz mantarınızın ortadan kalkacağı anlamına gelmemektedir. Fakat yoğun olarak kaşıntısını azalttığına şahit olabilirsiniz. Özellikle ilerleyen durumlarda faydalı olacağı unutulmamalıdır.

 

Sarımsak İle Mantar Tedavisi

 

Tuzlu suda bekletme ile kıyaslandığı zaman sarımsak ile mantar tedavisinin daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Beş adet sarımsak bir çay kaşığı tuz ile dövülür. Kıvamına geldikten sonra bir cam tabak içerisine alınmalıdır. Üzerine bir miktar su ekleterek bekleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise ayaklarınızı temizledikten sonra bir pamuğa emdirmek suretiyle mantarlı bölgeye sarımsağı uygulayabilirsiniz. Başlarda bir yanma hissi ortaya çıkacak daha sonrasında ise mantarın etkisini azaltmaya başladığını göreceksiniz.

 

Bir yorum yazın