B6 ve B12 Vitamini Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Paylaş
 

B6 ve B12 Vitamini Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Vitaminler gıdalarda doğal olarak bulunur, ancak takviyeler sahip olabileceğiniz eksiklikleri giderebilir. Herhangi bir hapta olduğu gibi, uygun hapların, yan etkilerin ve diğer haplarla potansiyel etkileşimlerin farkında olmak önemlidir. B6 ve B12 Vitamini yan etkilerine bakacak olursak; Çok fazla B6 vitamini alırsanız sorun yaşayabilirsiniz, oysa B12 vitamininin hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığı bulunmuştur.

Herhangi bir takviye almadan önce, özellikle de ilaç kullanıyorsanız veya hamilelik döneminde iseniz veya emziriyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz her zaman önemlidir.

B12 Vitamini Yan Etkileri Nelerdir?

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri Diyet Takviyeleri Ofisine göre, B12 vitamini takviyeleri zarar veya olumsuz yan etkilere neden olmaz. B12 vitamini eksikliği varsa, bir takviye almak enerjinizi ve dayanıklılığınızı artırabilir, ancak zaten yeterli B12 seviyesine sahipseniz daha fazla yarar sağlayamazsınız.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, vücudunuz yıllarca karaciğerde B12 vitamini depolayabilir ve fazla B12’yi idrarla dışarı atar.

B6 Vitamini Yan Etkileri Nelerdir?

Gıdalardan alınan B6 vitamini herhangi bir dozda yan etkilere neden olmaz, ancak aktif bileşen piridoksin ile yapılan B6 takviyelerinden yüksek miktarda alımın zararlı yan etkileri olabilir. Özellikle, 1-3 yıl boyunca günde 1 ila 6 gram piridoksin almanın sinir sisteminde travmaya neden olduğu bulunmuştur.

Yüksek dozlarda B6 vitamininin kronik yan etkileri, hareketleri, cilt lezyonlarını, ışık hassasiyetini, bulantıyı ve mide ekşimesini koordine edememeye neden olabilir.

B6 ve B12 Vitamini Yan Etkileri İle İlgili Olası Etkileşimler

Kloromycetin, Prilosec, Prevacid, Tagamet, Pepcid ve Zantac gibi bazı ilaçlar B12 vitamini emilimini engeller. B6 vitamini takviyeleri ile etkileşime giren birçok ilaç bulunmaktadır.

Bunlar arasında Seromisin, herhangi bir antiepileptik ilaç ve solunum problemleri için kullanılan teofilin içeren ilaçlar bulunmaktadır. Bazı ilaçlar B6 vitamini seviyenizi düşürebilir, bu nedenle herhangi bir ilaç kullanıyorsanız B6 seviyenizi doktorunuzdan ölçmesini istemelisiniz.

Uygun Dozaj

Yetişkinlere günlük 2.4 mikrogram B12 vitamini tüketmeleri önerilir.  Hamilelik belirtileri gösteren kadınlar günde 2,6 mikrogram almalı ve emziren anneler günde 2,8 mikrogram almalıdır. Gıdalarda, en güçlü B12 kaynakları sığır karaciğeri ve istiridye, ancak balık ve diğer et ürünleridir.

B6 vitamininin önerilen günlük değeri, ortalama bir yetişkin için 1.3 miligramdır. Hamileyseniz tavsiye 1.9 miligram ve emziriyorsanız 2 miligramdır. B6 vitamini besin kaynakları arasında balık, sığır karaciğeri, nişastalı sebzeler ve narenciye olmayan meyveler bulunur.

Sağlıcakla Kalın.

Bu yazı 429 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri