Bahamalar Gezi Rehberi

Bahamalar Mutfağı

Bahamalar Mutfağı 

Okyanusun ortasında bir ada olmasından dolayı burada tüketilen yemeklerin deniz ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Bahamalar mutfağı; deniz ürünleri sevenler için bulunmaz bir nimettir. Ancak, bunun yanı sıra, bir turist olarak gitmiş olduğunuz otellerin restoranlarında istediğiniz her yemeği yeme şansına erişebilirsiniz.

  • Bahamalar mutfağında tıpkı Hindistan ve Tayland mutfağı gibi baharat kullanımı son derece popülerdir. Yemekler besleyici özelliktedir. Sulu yemekler sevilerek tüketilmektedir. Ada sakinleri; günlük yemeklerinde meyveler, sebzeler ve deniz meyveleri kullanırlar. Balık ve istiridyenin çok fazla tüketildiğini ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, halkın et sevdiği bilinmektedir. Ancak, iguana etinin yanı sıra tavuk ve domuz etinin de tercih edildiğini söylemeliyiz. Bahamalar mutfağında biber ve çeşitli malzemelerle hazırlanan soslar tercihiniz olmalıdır. Ağız sulandıran yerel yemekleri mutlaka denemelisiniz. 
  • Bahama halkına et mi yoksa deniz ürünleri mi diye sorarsanız birçoğunun deniz ürünleri diyeceğini söylemek gerekir. Ancak, Türkiye’dekinin aksine balık çeşitleri; baharat kullanılarak pişirilmektedir. Bunun yanı sıra, sebze yemekleri başta olmak üzere pilav ve fasulyenin tadı son derece güzeldir. 
  • Balık çeşitleri arasında ise daha çok levrek ve kuzey kırlangıç balığı tercih edilmektedir. Yengeçlerin yumurtayla pişirilmesine şaşırmamalısınız. Aynı zamanda, ıstakozlar kızartılarak salatalara eklenmektedir. Karides pişirilirken daha çok ızgara tekniği kullanılmaktadır. Ayrıca, ülkede karidesli olarak hazırlanan sandviçlerin tadı harikadır. Conch ise bu adanın hiç şüphesiz en çok öne çıkan yemeğidir. İçerisinde yumuşakçanın bulunduğu oldukça büyük boyutlu bir kabuktur. Deniz ürünlerinin son derece yumuşak bir tadı bulunmaktadır. Bu yüzden, salata ve çorbalarda kullanımına rastlanmaktadır. 
  • Bahamalar’da insanların pişmiş veya çiğ olarak tükettiği birçok meyve ve sebze aslında adalarda üretilmektedir. Domuz eriği, ananas, domates, lahana, Hindistan cevizi, muz, yeşil bezelye, acı biber, mısır, fasulye ve daha birçok meyve ya da sebze Bahamalar’ın yerel halkı tarafından yetiştirilmektedir. Ülkede sulu etli İspanyol misket limonu ve patates salatası; sıklıkla tüketilmektedir. 
  • Bahamalar mutfağında Kuzey Amerika’dan gelen gözleme olarak bilinen Johnnycake’a rastladığınız takdirde asla şaşırmamalısınız. Ancak, klasik bir gözleme türü değildir. Tatlı veya meze olarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra, içerisinde deniz yosunu veya jöle bulunan tatlılar da yer almaktadır. Bahamalar’daki hamur işleri ve tatlıların içerisinde papaya, Hindistan cevizi ve dut gibi meyve veya sebze bulunmaktadır. Hindistan cevizli şeker ve barlarda genel olarak vanilya bulunmaktadır. Meyveli ekmek başta olmak üzere avokadolu çikolatalı mus, mangolu dondurulmuş yoğurt, manyoklu börek gibi hamur işi ve tatlıların son derece popüler olduğunu söyleyebiliriz. Rom, ananas ve havuçlu turtaların Bahamalar şenlik ve özel günlerinde masalarda olduğunu ifade etmeliyiz. 
  • Yemek türleri kadar içeceklerin de Bahamalar coğrafyasında önemli bir yerinin olduğunu ifade etmeliyiz. Switcha; ülkenin milli içeceklerinden birisidir. Buna ek olarak, limonata da sıklıkla tüketilmektedir. Ancak, turist olarak bu ülkeye gittiğiniz takdirde tadına bakabileceğiniz kokteyllerin sayısı bir hayli fazla olacaktır. Aynı zamanda, yerel halk, kahveyi de çok sevmektedir. Alkollü içecekler söz konusu olduğunda ise romu tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Romu ayrı bir içecek olarak değerlendirirler. Aynı zamanda, Yellowbird adı verilen popüler bir kokteyle eklerler. İçerisinde portakal ve kayısı suları bulunmaktadır. Aynı zamanda, adalarda son derece popüler yerel bira markaları vardır. 
  • Yerel halkın damak tadına siz de hayran kalacaksınız! Birçoğu, kırmızı aslan balığının yanında taco yemeyi sevmektedir. Romlu kokteyl içmek ise başka bir zevkleri olacaktır. Aralık ayının son haftası ila Ocak ayının ilk haftası arasında ülkede yemek festivali düzenlenmektedir. Bu noktada, bu tarihler arasında adaya geldiyseniz yerel mutfağı tanımak adına kesinlikle bu festivale katılmalısınız. Bahamalılar tarafından davet alan konuklar; şık bir şekilde giyinerek bu festivale katılırlar. Konuklar için özel olarak ayrılmış taburelere otururlar. Bu festival ile ilgili bir diğer husus ise konukların ev sahiplerinin ardından doğuya doğru hareket etmesi olmaktadır. 
  • Bahamalar halkının sofra düzeni konusunda Avrupalı vatandaşlara göre daha rahat olduğunu söylemeliyiz. Bunun sebebi ise yemek yemeyi eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivite olarak görmeleridir. Ancak, yine de birtakım görgü kuralları bulunmaktadır. Her şeyden önce, tüm yemek boyunca ellerin masada olmasını isterler. Buna ek olarak, tabaktaki tüm yiyeceklerin bitmesi gibi bir kural daha bulunmaktadır. Son olarak, yemeğin bitmesinin ardından ev sahiplerine teşekkür edilmesi yönünde geçerli bir görgü kuralı yer almaktadır. 
  • Bahamalar coğrafyasında yemek yemek kadar yemeği nerede yiyeceğiniz de önem taşımaktadır. Ancak, bu noktada, herhangi bir endişeniz olmamalı! Çünkü, burada yemek yiyebileceğiniz son derece kaliteli ve lüks sınıfına girebilecek restoranlar yer almaktadır. Başkent Nassau’da bulunan geleneksel Bahama ve Jamaika yemeklerine ev sahipliği yapan Negril adlı kafeyi ziyaret edebilirsiniz. Bu kafenin her şeyden önce dekorasyonuna hayran kalacaksınız. Hem salonunda hem de mutfağında birbirinden güzel kokular eşliğinde yemek yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda, kokteyl içmek ve birbirinden lezzetli deniz ürünlerini yemek adına bu kafeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Nassau’da bulunan Bahamian Cookin Restaurant &Bar; bilhassa aileler için son derece uygun bir mekandır. Geleneksel menülerde bulunan taze yemeklerin dünyanın her yerinden gelen turistler tarafından beğenildiğini ifade etmeliyiz. 
  • Bahamalar mutfağında yukarıda bahsettiğimiz yerel yemeklerin yanı sıra klasik dünya yemeklerine ve fast food tarzındaki ürünlere ulaşabileceğiniz restoran ve kafeler de bulunmaktadır. Pizza, hamburger, makarna, suşi gibi yiyeceklerin servis edildiği birçok restoran, kafe ve bar yer almaktadır. Bahsettiğimiz mekanların her birinin farklı dekorasyonlarının olduğunu da ifade etmeliyiz.