Bahamalar Gezi Rehberi

Bahamalar Nerededir

Bahamalar Nerededir? 

Bahamalar’ın diğer adının Bahama Milletler Topluluğu olduğunu söyleyebiliriz. Batı Hint adalarının kuzey ve kuzeydoğu sınırını meydana getiren takımadalara yayılan bir ülke olarak dünya üzerindeki en eşsiz coğrafi konumlardan birisini temsil etmektedir. Aynı zamanda, Amerika kıtasına bağlıdır. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında bulunan Küba, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer almaktadır. 700’e yakın adanın yanı sıra 2400 civarındaki çıplak kaya oluşumundan meydana gelmektedir. Yüzölçümünün 13 bin 939 km2 olduğunu ifade etmeliyiz. Ülkenin başkenti ise aynı zamanda en önemli ada olarak bilinen New Providence’deki Nassau’dur. Nassau haricinde Andros, Eleuthera ve Büyük Bahama olmak üzere farklı isimlerde adaları bulunmaktadır. 

Bahamalar; batı ve güney kısmında yer alan karalardan derin kanallara doğru ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üzerine çıkmış uzantılarından meydana gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı dünya üzerindeki oluşumu son derece ilginç olan bir kara parçası olduğunu ifade etmeliyiz. Bahamalar’ı meydana getiren adaların büyük bir kısmı dar ve uzundur. Bu adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgalar ve alize rüzgarları tarafından taşınan kumlardan meydana gelen tepecikler uzanmaktadır. Bahamalar’ın en yüksek noktası ise Cat Adası’nda yer alan Alvernia Dağı olarak dikkat çekmektedir. Birçok adanın etrafı mercan kayalıklarla çevrilidir. Bahamalar ile ilgili bir diğer önemli husus ise bu coğrafyada herhangi bir akarsunun bulunmamasıdır. 

Bahamalar nerededir diye merak edenlerin tarih kitaplarında da yer alan bilgiler doğrultusunda bu ülkenin coğrafi keşifler tarihinde son derece önemli bir yerinin olduğunu bilmesi gerekmektedir. Söz konusu ada; dünyaca ünlü Portekizli kaşif Kristof Colomb’un Amerika kıtasında uğradığı ilk yer olarak dikkat çekmektedir. Hatta, o dönemlerde ortaya çıkan Yeni Dünya’nın bir parçası olarak bilinmektedir. Ancak, ilk dönemlerde adanın Aravak dilini konuşan ve Taino halkının akrabaları olan Lucayan halkına ait olduğunu söylemeliyiz. Kolonizasyon sürecinin sona ermesinin ardından ise köle ticareti ile bu ülkeye getirilen Afrikalılar ve yerel halkın bir arada yaşadığını ifade etmeliyiz. 

Bahamalar’da yalnızca 22 kadar adada ve köyde yerleşim bulunmaktadır. Nüfusun yüzde 55’lik kısmı kıyı bölgelerinde yüzde 45’lik kısmı ise köylerde yaşamaktadır. Buna ek olarak, nüfusun beşte ikilik kısmı on yaşın altındadır. Sonuç olarak, ülkenin son derece genç bir nüfusa sahip olduğunu söyleyebiliriz.