Bahamalar Gezi Rehberi

Bahamalar’a Nasıl Gidilir

Bahamalar’a Nasıl Gidilir? 

Bahamalar’a nasıl gidilir sorusuna cevap bulmadan önce neden bu ülkeye gitmek istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü, Bahamalar, tipik Avrupa ülkeleri gibi kolay seyahat edilebilen nitelikler taşımamaktadır. Ancak, balayı için bu ülkeye gelmeyi düşünüyorsanız bir tur şirketi ile anlaşmalısınız. Bu sayede, çok ekonomik olmasa da en azından prosedürleri halletme ve belirli bir programa göre tatil yapma gibi hususlarda kendinizi şanslı hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde Bahamalar’a kendiniz de gidebilirsiniz. Bu noktada, Bahamalar’ın Türk vatandaşlarından herhangi bir vize istemediğini söylemeliyiz. Ancak, Bahamalar’a giriş sırasında dönüş biletinizi de ibraz etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, ülkeye girmenize izin verilmeyecektir. 

Türkiye’den Bahamalar’a gitmek için direkt uçuşun olmadığını bilmelisiniz. Bu yüzden, İngiltere veya Amerika üzerinden aktarmalı olarak gitmeniz şarttır. İngiltere üzerinden aktarmalı olarak Bahamalar’a gidebilmek için ise transit vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. Buna ek olarak, Amerika topraklarına adım atmak için ise C1 tipi vize gereklidir. Vize konusunda yapmanız gerekenler bununla sınırlı değil! Amerika’ya uygun fiyatlı olarak gitmeniz için Avrupa üzerinden aktarmalı olarak uçmanız gerekir. Fakat, Schengen vizesine sahip değilseniz birtakım sıkıntılar yaşayacaksınız. 

  • Schengen vizeniz yoksa gitmek istediğiniz ülkenin transit vize isteyip istemediğini araştırmalısınız. 
  • Schengen vizeniz yoksa ve aktarma yapacağınız ülke sizden transit vize talep etmiyorsa uçağın ait olduğu havayolu şirketinin prosedürlerine takılıp takılmadığını bilmelisiniz. Birçok havayolu şirketi bu konuda tutucu bir tavır sergilemektedir. Uçuş firmalarının farklı olması da bir başka risk olarak dikkat çekmektedir. 
  • Aktarma yaparak Bahamalar’a gitmek isteyenlerin bu ülke için gerekli vizelerinin olmadığı hallerde transit alanını terk etmemeleri gerekmektedir. Bir başka deyişle, yolcuların kabin bagajıyla uçması şarttır. 

Bahamalar; ABD’nin Florida eyaletine yalnızca bir saatlik uçuş mesafesi bulunan bir ada ülkesidir. Sonuç olarak, Florida’ya çok yakındır. Ancak, aynı zamanda, Küba’ya da yakındır. İstanbul’dan direkt uçuş olmadığı için aktarmalı olarak gitmenizden dolayı uçuş süreniz bir hayli fazla olacaktır. İngiltere veya Miami aktarmalı olarak gitmeyi tercih ettiğiniz takdirde 13 saat sürecek bir uçak yolculuğunun ardından Bahamalar’a ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Bahamalar’ın başkenti Nassau’da uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Havalimanı ile şehir merkezi arasında 16 kilometre mesafe vardır. Bahamalar’a geldikten sonra daha rahat bir şekilde çevreyi gezmek adına araç kiralamalısınız. Ülkede hizmet veren son derece popüler araç kiralama firmaları bulunmaktadır.