Bahamalar Gezi Rehberi

Bahamalar’da Ulaşım

Bahamalar’da Ulaşım 

Bahamalar’da ulaşım seçeneklerinin çok çeşitli olduğunu söylemek mümkün değildir. Az nüfuslu bir ada olmasından mütevellit toplu taşıma seçenekleri pek gelişmiş değildir. Bunun yanı sıra, tahmin edebileceğiniz gibi bir yerden başka bir yere gitmek; bilhassa Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çok uzun sürmez. Daha kısa zaman aralıklarında istediğiniz yere gidebilirsiniz. 

Jetney adı verilen minibüsler; adanın tamamında toplu taşıma seçeneği olarak kullanılmaktadır. Fakat, bahsettiğimiz minibüslerin akşam saatlerinde 18.00-19.00 arasında çalışmayı bırakmasından dolayı gittiğiniz yerden geri dönüşler noktasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, geri dönüşler söz konusu olduğunda daha çok taksi tercihinde bulunmalısınız. Hindistan veya Tayland gibi ülkelerin tam aksine burada daha kibar ve sizi kazıklamaya çalışmayan türden taksicilerle karşılaşırsınız. Bu yüzden, taksiye binmeden önce herhangi bir pazarlık yapmanıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra, taksiciler, sizin araca binmenizle beraber taksimetreyi açarlar. Bu sayede, ne kadar ödeyeceğinizi önceden görerek yolunuza devam etme şansına erişirsiniz. 

Son olarak, Paradise Island gibi yerlere gitmek için vapur kullanılmaktadır. Vapur ve genel olarak toplu taşıma ve taksi ücretlerinin son derece uygun olduğunu söylemeliyiz. Bahamalar’da resmi para birimi Bahamalar dolarıdır. Ancak, birçok yerde Amerikan doları da kullanılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı, Bahamalar için Amerika’nın sayfiye yeri tabirini kullanan insanlar dahi vardır. Vapur seyahatiniz sırasında birçok farklı ülkeden insanla tanışıp sohbet edebilirsiniz. Ancak, Bahamalar ulaşım başlığımızda havalimanı konusuna ayrı bir parantez açmamız gerekir. Çünkü, havalimanındaki görevlilerin kaba olduğuna dair internette bazı yorumlar bulunmaktadır. Bu görevlilerle sorun yaşayabilirsiniz. Konaklama yerinize dair rezervasyonunuzu görmek isteyen, hesabınızda para olup olmadığını kontrol etmeye çalışan görevliler yüzünden kendinizi biraz gergin hissedebilirsiniz. Ancak, bu tür davranışların birer prosedürden ibaret olduğunu ve herkese aynı şekilde davranıldığını düşünerek sinirlenmekten kaçınmalısınız. 

Havalimanından şehir merkezine gitmek için ise taksi, araç kiralama veya havayolu şirketlerinin servislerini kullanabilirsiniz.