Bazal Metabolizma Hızı Nedir? Değerleri Kaç Olmalı?

Paylaş
 

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?
Bazal metabolizma hızı vücudun harcadığı enerjinin bir ifadesidir. Vücut yaptığı aktiviteler sonucunda enerji harcar. Harcanan bu enerjiye tıp dilinde bazal metabolizma hızı denir.

Bazal metabolizma hızı kişiden kişiye değişir. Bazal metabolizma hızı hesaplanırken kişinin yaşı, cinsiyeti, kilosu ve boyu kullanılır.

Bazal metabolizma hızı değişken bir yapıdadır. Stabil değildir. Gün içinde yapılan aktivitelerin zorluk derecesine ve gösterilen performansa bağlı olarak bazal metabolizma hızı değişir.

Bireyler için ortak bir bazal metabolizma hızından bahsetmek mümkün değildir. Bazal metabolizma hızı her kişinin vücut kompozisyonuna göre değişiklik gösterir.

Örneğin 3 yaşındaki bir çocuk ile 40 yaşında yetişkin birinin vücut kompozisyonları farklı olduğu gibi sahip oldukları bazal metabolizma hızları da farklıdır.

Bazal metabolizma hızı genel olarak vücudun harcadığı enerji miktarını göstermektedir. Kişinin sahip olduğu bazal metabolizma hızına bağlı olarak da gün içinde alması gereken enerji miktarı hesaplanır.

Kişinin gün içinde besinlerle alacağı enerji miktarı bazal metabolizma hızından yüksek olmalıdır. Kişi bazal metabolizma hızının altında bir enerji değerinde beslenecek olursa vücudun ihtiyaçları karşılanmamış olur bu da sağlık problemlerine yol açabilir.

Değerleri Kaç Olmalı

Bazal metabolizma hızı kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama bir değer olarak bazal metabolizma hızı genelde 1500 kalori civarındadır. Fakat bu değer yaşa, cinsiyete ve vücut ağırlığına göre değişmektedir.

Bazal metabolizma hızının değeri yüksek çıkarsa bu vücudun çok enerji harcadığı anlamına gelir.

Bazal metabolizma hızının çok yüksek değerlerde seyretmesi zaman içinde kilo kaybıyla sonuçlanabilir.

Vücut ağırlığı, kilo, boy, yaş ve cinsiyet göz önüne alınarak kişinin sahip olduğu asıl bazal metabolizma hızı belirlenmeli ve ideal kiloya ulaşmak için ulaşılması gereken bazal metabolizma hızı öğrenilmelidir.

Bu yazı 363 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Aronia Ultra Panax Set-sfs ne demek-Kızlara güzel sözler -Rus Takvimi-kuş isimleri-at isimleri -yeğen sözleri-
bahis siteleri