Hamilelik İstiyorum

Bazal vücut ısısının ölçümü ile yumurtlama zamanı tespit edilir mi?

Bazal vücut ısısının ölçümü ile yumurtlama zamanı tespit edilir mi? Bazal vücut ısınızı ölçerek yumurtlama gününüzü tespit edebilir, luteal fazın ne kadar sürdüğünü saptayabilirsiniz. Vücut ısısı yumurtlamanın oluşmasıyla birlikte yükselmektedir. Bu şekilde adet düzeninizdeki yumurtlama gününüzü tespit edebilirsiniz.

Kendinize dijital iyi bir termometre alın. Uyanır uyanmaz yataktan daha çıkmadan vücut ısınızı ölçün, çünkü hareket etmeniz ısıyı yükseltir ve bu yanıltıcı olur.

Adetinizin ilk günü itibariyle ölçüme başlayın. Her gün aynı saatte ölçüm yapmaya özen gösterin.Ölçümden elde ettiğiniz değeri kartınıza işaretleyin.Isıda ani bir artış (0.4-0.6 derece gibi) olur ise bu yumurtlamanızın 24 saat içinde olacağını gösterir. Bu ısı artışından sonra ölçmeyi bırakmayın, devam edin ve yeni adet ile tekrar yeni kartınıza işaretlemeye başlayın.

Aynı işlemi 3-4 ay yaptıktan sonra yumurtlama gününüzü keşfedecek ve luteal faz döneminizin uzunluğunu hesaplayacaksınız. Eğer yapamıyorsanız mutlaka doktorunuzdan size öğretmesi için yardım isteyin.