Bebek Beslenmesi

Bebeği Memeden Kesme Yolları

Bebeği sütten kesme annelerin biraz karmaşa yaşayacağı bir durum. Öncelikle memeden kesme için anne ve bebeğin buna kendilerini hazır hissetmeleri gerekiyor. Bebeğiniz artık iki yaşındaysa memeden kesme yöntemi olarak öğünlerden bazılarının yanına süt koyabilirsiniz. Anne sütü pompayla çekilip hafif besinlerden oluşan öğün yanında bebeğe verilebilir. Doktorlar daha çok bu dönemde öğle öğünü kesmeyi öneriyor. Gün içinde son olarak akşam bebeğiniz uyumadan hemen önceki öğünü kesebilirsiniz. Zira bebek uyumadan önce annesiyle arasındaki duygusal bağı sağlayan öğün, uykudan önceki son öğün olan akşam öğünü. Memeden kesme kararını verdikten sonra bebeğinizi zorlamadan, öğünlerini azaltarak yerine başka besin koyup sütten kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sütten kesme esnasında annenin sütü pompayla çekilip öğün azaltıldığında, emme öğünü, başka bir şeyle, bardakla veya biberonla bebeğe içirilebilir. Bazı besinleri anne sütünün yerine koyarak, yavaş yavaş öğün azaltıp, öncelikle gündüz öğünleri, bir müddet sonra ise gece öğünleri kesilebilir. Emzirmeden kesmek hem anne, hem de bebek için kolay değildir. Anne için 2 yıl devam eden bir alışkanlığın bir anda değiştirilmesi, ortadan kaldırılması onun bakımından elbette zor oluyor. Bebek açısından da hem psikolojik, hem de sağlık ve beslenme bakımından sütten kesme zor bir süreç. Emzirmeden kesme sürecini daha kolay atlatmak için yapılması gereken pek çok yöntem var.

  • Uzmanlara göre bu süreçte zorlanan anneler, örneğin emzirme saatleri geldiğinde kendilerine değişik uğraşılar edinebilirler.
  • Emzirme saatinde hoşlandıkları bir aktivite ile uğraşmak, onlara durumu unutturacak, rahatlatacaktır.
  • Bebeğe de emzirme saatinde farklı uğraşılar verilebilir. Örneğin oyuncaklar ya da ilgisini çekecek başka uğraşılar, bebeği rahatlatmaya yarayacak.
  • Annelerin memeden kesme döneminde kendilerini rahatlatmak için yapabilecekleri şeylerden biri de bebeği sürekli aynı yerde emziriyorsa, bir süre o yere oturmamaktır. Zira hem bebeğin ve hem de annenin o yerde aklına ilk gelen şey emzirme olacaktır.
  • Yine annenin bebeğini emdirme döneminde giydiği giysileri bir süre giymemesi iyi olacaktır. Hem bebeğin ve hem de annenin kendileri dışında farklı şeylerle uğraşması, memeden kesme dönemini daha kolay atlatmaya, psikolojisinden çok etkilenmemelerine neden olacaktır.