Bebek Sağlığı

Bebeğin Boğazına Bir Şey Kaçarsa

Bebek ve çocuklarımızı bekleyen o kadar çok tehlike var ki! Yedikleri, içtikleri, oyuncakları, etrafında bulunan eşyaların her biri, dikkatli olunmadığı taktirde bebeğinizin hayatını tehdit edebilir. Bebeklik döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de çocuğun nefes borusuna herhangi bir şeyin kaçmasıdır. Bu bir yiyecek olabilir, herhangi bir yabancı madde olabilir. Peki boğazına bir şey kaçan bebeğe nasıl ilk yardım yapılır. Bir yaşın altı ile bir yaşın üstü bebeklere uygulanacak manevralar farklıdır. Bir yaşın altındaki bebeklerde; bebeği elinizin üstüne yatırarak karnı ve kafası aşağı bakacak şekilde, bebeğin iki kürek kemiği arasındaki mesafeye avuç içinizin sert tarafıyla 5 defa kuvvetli şekilde vurun.

Amaç yukarıya doğru yabancı cismin çıkmasını sağlamak. Bu vuruşlar solunum yolunu tıkayan yabancı cismin ağızdan fırlamasına yeterli olabilir. Eğer bu 5 vuruşun sonunda bir şey çıkmıyorsa o zaman bebek ters çevrilir ve ortadaki göğüs kemiğinin en ucu değil, orta bir bölü üç kısmı bulunur. Elinizin ikinci ve üçüncü parmaklarını buraya yerleştirin ve az önce yapılan hareketi önde aynı şekliyle uygulayın. Yine 5 kez yapacağınız bu hareketler sonucunda da yabancı cisim çıkmadıysa tekrar sırt vuruşlarına geçilir (5 kez). Bu hareketlere bebek kendinde olduğu sürece devam edilir. Eğer boğazına yabancı cisim kaçan kişi çok daha büyük çocuk ise arkadan belinden kavrayıp, göğüs kafesini sıkıştırıp diyaframı yukarı iterek, aniden alt solunum yollarındaki basıncı yukarı gönderip yabancı cismi dışarı çıkarmalıyız. Ve mümkünse bütün bu hareketleri bilen kişi yapmalıdır.


Boğaza kaçan cismi çıkaramadıysanız;

Öncelikle bebekte bu solunun yaşandığını kesin olarak netleştirmemiz lazım. Bebeğiniz  kendinden geçtiyse, nefesi tamamen durduysa ve morarmaya başladıysa derhal ilk yardım prensipleri akla gelmelidir. Öncelikle solunuma yardım edilmeli, sonra dolaşım değerlendirilmelidir. Solunuma yardım etmek için düz bir alana yatıracağınız bebeğin solunum yolundan ve nefes aldığından emin olmak lazım. Nefes aldığından emin olmak için göğsünün yukarı kalkıp kalkamadığına bakın. Yine emin olunmaması durumunda yakınına gelip nefes verişini hissetmeye çalışın. Eğer çocuk kesin olarak nefes almıyorsa ona, burnunu kapatıp, ağzından deneme nefesi verilmelidir.

1 yaşın altındaki bebeklerde ağzınız bebeğin hem ağzını hem burnunu kapatacak şekilde yerleştirilerek iki tane büyük nefes verilir. Bu nefeslerin amacı göğsün kalkıp kalkamadığının ispatıdır. Eğer göğüs kalkabiliyorsa nefeslere üç saniyede bir devam edilir. Kalkmıyorsa solunum yolunun hala tıkalı olduğu düşünülerek yabancı cismi çıkarma işlemine devam edilir ve mümkün olan en kısa sürede hastaneye götürülür.