Bebek Gelişimi

Bebeğin kişilik gelişiminde babanın önemi

Geçmişte anne-bebek ilişkisinde sadece annenin rolü vurgulanmış babalar ise hep yardımcı oyuncu rolünü üstlenmişlerdi. Eskiden toplumun gözünde baba olmak ailenin geçimini sağlamak ve kuralları uygulayan otorite olmaktı. Günümüzde artık babalar anne çocuk ilişkisinin içindeki iletişime dahil ediliyor. REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Babanın rolü büyük..
Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ bebek henüz anne karnındayken başlar. Bu bağ gün geçtikçe daha da güçlenir. Bebek ancak aylar sonra ilgisini babaya yöneltmeye başlar. İçgüdüsel olarak anne bebek iletişimi doğumla başlar ancak babanın bebekle bu duygusal ilişkiyi kurabilmesi için fiziksel temasa ihtiyacı vardır. Babanın fiziksel ve duygusal varlığı, çocuğun bebeklikten itibaren daha öz güvenli bir kişilik geliştirmesine yardımcı olur. Ailede baba varlığını bilen çocuk, kendisini sorunlar karşısında daha güvende hisseder. Babasından yeteri kadar ilgi ve sevgi gören çocuklar, ilerleyen yaşlarında daha mutlu ve öz güvenli bireyler olur.

Çocukların hayatındaki ilk erkek rol model; baba
Hem kız hem de erkek çocukların ilk erkek rol modeli babalarıdır. Kız çocukları ileride karşılarına çıkacak erkeklere yönelik bilincini ilk babaları ile geliştirir. Erkek çocuklar ise, cinsel kimliklerini babaları sayesinde geliştirir. Onu rol model alarak, onun gibi davranma eğilimi gösterir.

Bebek-baba iletişiminde annenin desteği önemli
Bebek-baba iletişiminde annenin de rolü büyüktür. Annenin ev içerisinde babaya saygı göstermesi, çocuğun da babaya saygı göstermesini sağlar. Anne; bebek bakımı ve ev işleri konusunda babadan destek alırsa, bu paylaşımcı ruh hali çocuğun kişiliğinde de kendine yer bulur. O nedenle anneler babalarla ev içinde paylaşımlarda bulunmalı, çiftler birbirlerine saygılı olmalıdır.

Bebek-baba ilişkisinde nelere dikkat edilmeli?
– Baba; bebeğe yeterli sevgiyi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.
– Babanın bebeğin sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu davranışlar, gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.
– Baba, tüm davranışlarıyla bebeğe iyi bir model olmalıdır.

İlerleyen yıllarda ise; baba, çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır. Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklenmeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olmalıdır.

Kaynak: www.bebek.com