Doğum Sonrası

Bebek emziren anne nasl beslenmeli

Yeni doğan bebeğin en çok anne sütüne ihtiyacı vardır. Yeni doğum yapan bir kadının da sağlıklı beslenmeye. Annenin sağlıklı beslenmesi, bebeğin de sağlıklı büyümesine neden olur. Bebek emziren anneler, her şeyden önce dengeli beslenmelidir. Uzmanlar emziren annelere, eskilerin “iki kişilik yemelisin” sözünün aksine ne çok yemelerini, ne de az yemelerini öneriyor. Bebeğinizi emzirerek her gün 500 kaloriye daha ihtiyaç duyduğunuzu unutmayarak, her besinden mutlaka tüketmelisiniz. Mevsimine uygun taze meyve ve sebzelerin (günde 4-5 porsiyon) yanı sıra süt, peynir, yoğurt (günde 3-4 porsiyon) gibi ürünler, tavuk, balık, kırmızı et ve yumurta (2-3 porsiyon) gibi protein ağırlıklı gıdalar ve baklagiller tüketmesi, hem kendisinin, hem de yenidoğan bebeğinin sağlığı için gereklidir. Emziren kadın gün içinde bol bol sıvı tüketmelidir.

Susadığınızı hissettiğiniz an başta su olmak üzere, meyve suları, kompostolar, bitki çayı ve ayran gibi sıvıları içmeniz hem sütünüzün artmasına neden olacak, hem de sizi rahatlatacaktır. Günde iki fincandan fazla kahve içmeniz ya da kola tüketmeniz ise hem emziren anneye, hem de yeni doğmuş bebeğe zarar verir. Kafeinli içeceklerin en belirgin yan etkisi huzursuzluk ve uykusuzluktur. Zor uyuyan ve huysuz olan bir bebek anneyi de yıpratır. Canınız çok çay isterse limonlu ve koyu olmamasına dikkat edin. Bebeğine meme veren annenin asla içmemesi gereken bir başka şeyse sigaradır. Gebelikte sigara ne kadar zararlıysa, emziren annenin sigara içmesi de o kadar zararlıdır.

Öncelikle sigara içen annenin bebeği de sigara dumanından etkilenir. Sigara kokusu sinmiş bir annenin kucağındaki bebek de sigara kokmaya başlar. Asıl önemlisi ise sigaranın içindeki zehirli maddelerin anne sütüne geçmesiyle bebekte ishal ve kusma, huysuzluk, kilo kaybı gibi sorunlar yaşanabilir. Siz de sigara tiryakisi bir anne iseniz bebeğinizin sağlığı için lütfen bu zehirden uzak durun. Ayrıca doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Zira bazı ilaçlar anne sütünden bebeğe geçerek zarar verebilir