Bebek Beslenmesi Doğum Sonrası

Bebek ve annenin beslenme düzeni

Anne sütünün önemi;

Bebek ve annenin beslenme düzeni bebeğin gelişimi için birinci derecede önem taşıyan unsurdur. Bebeğin dünyaya geldiği ilk günlerdeki en önemli konu anne sütünün yeterliliği ve annenin iyi beslenmesidir. Bebeğin il 2 yıl tüketeceği ve tüm hayatı boyunca faydalanacağı tek mucizevi besin anne sütüdür. Bebeğin annesinden emdiği ilk süt olan kolostrumun damlasının bile ziyan edilmeden tüketilmesi gerekir. Bebeğin her emme girişiminde anne göğsü uyarılacağı için bebeğin sık sık emzirilmesi önemlidir.

Bebekler ilk günlerde her ağladıklarında emzirilmelidir. İlk bir ayda haftalık periyodlarla bebeğin kilo alış hızı gözlemlenir. Bebekler doğumun yaklaşık onuncu gününe doğru kilo kaybederler. İlk günlerde bebek yorgun olmakla beraber emme konusunda da deneyimsizdir, ayrıca anne göğsünde bulunan kolostrum miktarı azdır. Bebekteki kilo kaybı %10 seviyesinin altında seyrettiği sürece sağlığı açısından olumsuz bir durum meydana gelmez. Bebek doğumunun birinci haftasında yeniden doğduğu anki ağırlığa ulaşır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için birinci haftadan itibaren kilosunda haftada 200 ila 250 gram arası artış olması gerekir.

Yeni doğum yapan annenin beslenmesi;

Annenin lohusalık döneminde çok iyi beslenmesi gerekir. Kendi sağlığına dikkat etmesinin yanı sıra artık bebeğinin sağlığının sorumluluğunu da almıştır.

Annelerin lohusalık döneminde uymaları gereken diyet programı;

– İçerdiği değerli proteinler ve annenin ihtiyacı olan tüm aminoasitlerden dolayı her sabah bir yumurta kahvaltının olmazsa olmazıdır.

– Kurutulmuş meyveler mineral ve lif kaynağı olduğu için kurutulmuş meyvelerden yapılan komposto türleri annelerin sıvı tüketimine katkıda bulunacağı gibi lif ve mineral ihtiyaçlarını da karşılar. Günde 3 litre sıvı tüketilmelidir.

– Omega 3 kaynağı olan yağlı balıklar haftada en az bir öğün tüketilmelidir. Omega 3 yağları anne sağlığı için önemli olduğu kadar bebeğin beyin gelişimi için gereken besinleri emzirme aracılığıyla bebeğe kazandırır. Önerilen balık türleri somon ve sardalye gibi yağlı balıklardır.

– Mevsime göre taze meyve ve sebzeler ve et yeni doğum yapan annenin günlük menüsünde bulunmalıdır.

– Süt ve sütlü tatlı tüketimi yeni doğum yapan annelere önerilmez. Süt ürünlerinden peynir ve yoğurt günlük tüketilmelidir. Peynir ve yoğurt tüketiminde emzirme ile bebeğe ulaşan besinler bebeğin bağırsaklarında gaz oluşumunu önler.

– Çay ve kahve tüketimine bu dönem biraz ara verilip uygun miktarlarda bitkisel çay tüketilmelidir.

– Kalori ihtiyacını karşılamak için kahvaltılarda bal ve reçel, yemeklerde makarna, ara öğünlerde kek ve börek tüketilmelidir.