Bebek Beslenmesi Çocuk Beslenmesi

Bebek ve çocuklara bitki çayı içirilir mi

Başlangıç için zencefil gibi güçlü tatlar yerine, bebeklere uyku veren bitki çaylarından olan papatya gibi çayları tercih edebilirsiniz. İçinde şeker olan hazır bitki çaylarını bebeğinize vermemenizde fayda var. Geleneksel olarak yardımcı olan ıhlamur ve adaçayı ve mevsiminde toplanmış papatya çaylarını doktorlar öneriyor.
Bebeğinize ve çocuklarınıza bitki çayı verirken aslında ilaç verdiğinizi de unutmayın. Bu yüzden verdiğiniz miktara dikkat edin. Aşırı miktarlarda vermeyin. En zararsız bitki çayını bile her gün değil, gün aşırı verin. Bitkilerin serin, nem barındırmayan bir yerde ışık ve hava almayan kavanozlarda saklanması gerekli. En iyi koşullarda bile, zamanla bitkilerin etkinliği azalır ve bir yıl sonra neredeyse tüm etkisini kaybeder.
Çocuk hastalıkları uzmanı doktor Demet Ilıkkan’nın görüşü ise şöyle:
Özellikle şeker ve bir takım katkı maddeleri içerdikleri için hazır bitki çaylarını tercih etmiyoruz. Yine orada bize geleneksel olarak yardımcı olan ıhlamur ve ada çayı ve mevsiminde toplanmış papatya çayı var. Anne bunlardan kendileri, güzelce çaylar hazırlayabilir.
Ihlamur, kakaya da yardım ediyor, öksürüğün yumuşamasına balgamın incelmesine de yardım ediyor, o yüzden seviyoruz. Ada çayının da içinde östrojen olduğu doğru ama ada çayını büyük miktarda tüketemezsiniz. Bunlar tabi ki ilaç etkileri olan bitkiler. Hala farmakolojide oldukça ciddi miktarda bitkiden faydalanılıyor. Ama bunlar hiçbir zaman sizin çay olarak tüketebileceğiniz miktarda değiller. Ama yıl 365 gün her gün bir bardak ada çayı içmekte doğru değil.
Beslenmenizi çeşitlendirmeniz lazım. Beslenmedeki en önemli şeylerden biri çeşitlilik. Hergün aldığınız bir gıda uzun sürede bir takım eksiklikler veya fazlalıklar yapabilir. Mesela bazen bebekleri görüyoruz çok havuç yiyorlar. Mandalina, portakal da eklenince sararıyorlar. Bunla bir takım boya maddeleri de içeren A vitaminleri nedeniyle oluyor. Hiçbir şeyin fazlasını sevmiyoruz.
Kaynak: www.ntvmsnbc.com