Bebek Sağlığı Çocuk Sağlığı

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür

Ateşi yükselen bebek veya çocuğa ilaç tedavisi haricinde uygulanacak pek çok ateş düşürücü yöntem var. Evinizde alacağınız birkaç önlem, en az ateş düşürücü ilaçlar kadar işe yarayacaktır. İşte ateş düşürmeye yarayan önlemler:

 Ateşli çocuğun bulunduğu odayı havalandırın ve sıcaklığın 22 dereceyi geçmemesine özen gösterin. Oda sıcaklığının düşürülmesinde havalandırmanın yanı sıra vantilatör de tercih edilebilir. Bu sırada ateşli bebeğin cereyanda kalmamasına, hava akımıyla temas etmemesine özen gösterin.
– Ateşi yüksek olan bebeğin üzerini soyundurun. Fazla olan bütün kıyafetlerini çıkartın ve üzerindeki giysilerin onu sıkı saran değil rahat kıyafetler olmasına dikkat edin.
– Ateşli bebeğin kalori ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden tok olmasına özen gösterin ve besin ihtiyacını giderin. Fakat beslemek için de fazla zorlamayın.
– 32 derecenin üzerinde, 29 derecenin altında olmayan ılık su ile ateşli bebeğinizi yıkayın. Ya da ılık suyla ıslatılmış bezle vücudunu silerek ateşin düşmesini sağlayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra ara ara ateşini ölçerek düşüp düşmediğini kontrol edin.
– Ateşi yükselen kişinin sıvı ihtiyacı da artar. Bu nedenle ateşli bebeğe ya da çocuğa sık sık ılık sıvı verilmesine özen gösterilmelidir.
– Hekiminizin önerdiği bir ateş düşürücü de vererek bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışın. Ancak çocuğunuz küçükse ateş düşürücünün miktarına dikkat edin. Bebeğinizin yaşı ve kilosuyla orantılı ilaç kullanmak zorundasınız