Bebek Beslenmesi

Bebekler için ek gıda

Bebeklerde ek gıda; Bebekler 6. Ayını tamamladıktan sonra ek gıdalara alıştırılmalı, ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ile beslenmelidir. Anneler bu konuda sabırlı olarak belli aralıklarla çeşitli gıdaları bebeklerine tattırarak bebeklerinin neyi sevip sevmeyeceğini tespit etmelidir.

Bebeklerde anne sütünden ek gıdaya geçiş; Başlangıçta sebze ve meyve püreleriyle ek gıdalara geçiş yapılmalıdır. Bebekler ek gıdaya yeni geçtikleri için bazı besinleri istemeyebilir. Bebeğin istemediği besinleri onlara yedirmek konusunda ısrarcı olunmamalı, aralıklarla farklı gıdalar ile besinler hazırlanarak yedirilmeli ve ilk başlarda reddettiği besinleri daha sonra tekrar tattırarak alıştırılmalıdır. Ek gıdaya geçişte önerilen besinler; sebze çorbaları, meyve suları, mevsime uygun meyve ve sebze püreleri telvesiz ve yumuşak şekilde bebeğe verilmelidir. Meyve ve sebze pürelerinin mevsime uygun olmaları şarttır. Kendi mevsimi harici farklı bir dönemde yetişen meyve ve sebzelerin doğal üretim şartlarından uzak ve çeşitli hormonlarla elde edilme ihtimali olacağı için daima mevsime uygun sebze ve meyvelerin tazeleri tercih edilmelidir.

Bebek ne zamana kadar emzirilmeli?

Bebeğin 6. Ayından itibaren ek gıda takviyesinde anne sütü bir anda kesilmemelidir. Ek gıdanın yanı sıra bebeğin daima anne sütüne ihtiyacı olacaktır. Ek gıdaya ilk alışacağı günlerde daima annesinin göğüslerine tutunup emzirilmek isteyecektir. Bu durumda anne hazırladığı ek gıdadan kendisi de hafif hafif yemeli ve bebeğine eşlik etmelidir. İnek sütü bazı bebeklerde erken dönemde verildiğinde alerji oluşturabilir. Bu yüzden bebekler ilk 2 yıl anne sütü haricinde süt almamalı, annede süt verememe gibi durumlar varsa veya farklı sebeplerden dolayı anne bebeğini emziremiyorsa kalitesi kanıtlanmış Milupa ürünü olan Aptamil gibi ürünler kullanılmalıdır. Bu durumda tabii ki anneler öncelikle doktora danışmalıdır. Ek gıdaya geçişte bebeklere hazırlanan pürelerde tuz miktarı çok az olmalı ve kaliteli yağ kullanılmalıdır. Meyve ve sebze emzikleri kullanarak emziklerin içerisine sebze veya meyveleri küçük taneler halinde koyup bebeklere meyve ve sebze emzirilmesi gayet sağlıklıdır. Satın alınan meyve ve sebze emziğinin yanında fazla sayıda yedek file alınmalı, bir file birden fazla kez kullanılmamalıdır. Meyve ve sebze emziğini satın alırken TSE belgesine sahip olmasına dikkat edilmelidir.