Bebek Gelişimi

Bebekler için ek gıdalar nelerdir

Ek gıdaya geçen bebeklerin anneleri, ilk günlerde büyük telaş yaşar, hangi ek besini nasıl hazırlayacağını bilemez. Yapacağı bir hatanın, bebeğine zarar vereceğini veya bebeğine eksik bir şeyler vereceğini düşünerek, kendini üzer. Aslında ek gıdaya geçiş dönemi göründüğü gibi çok zor, yorucu, yıpratıcı değildir. Birkaç doğruyu hayata geçirdiğiniz an, ek gıda dönemi anne için kabus olmaktan çıkar. Aşağıdaki makalede ek gıdaların nasıl hazırlandığı anlatılıyor. Bunu uyguladığınızda bebeğinizi gönül rahatlığıyla besleyebilirsiniz:

Bebek için meyve suyu hazırlanması:
Ek gıdaya geçen bebeğiniz 6 aydan küçük ise portakal gibi meyvelerin sularının verilmesi önerilmiyor. Elma, şeftali türü meyvelerin suyunu sıkın, tazeliğini kaybetmeden bir iki tatlı kaşığı şeklinde başlayarak bebeğinize verin. İlerleyen günlerde, kaşık sayısını arttırın. Meyvenin suyunu sıkmadan önce güzelce yıkayıp kabuğunu soyun. Vitamin değerini kaybetmemesi için cam rende ile rendeleyin ve suyunu süzün. İlk iki hafta sadece meyve suyu verin, sonra püresini vermeye başlayın. Meyvenin suyuna kesinlikle şeker eklemeyin.

Bebek için sebze çorbası hazırlanması:Ek gıdaya geçen bebeğinize öğle yemeğinde sebze çorbası ya da sebze püresi yedireceksiniz. Öncelikle sebze yemeğinizi günlük hazırlamak zorundasınız. Bugün hazırladığınız yemeği yarın da bebeğinize vermeyin. Sebzeler öncelikle patates, havuç ve pirinç ile mevsimine uygun sebzelerden tercih edilmelidir. Sebze yemeklerine de yine birkaç tatlı kaşığıyla başlayıp, ilerleyen günlerde miktarı arttırın. 1 ay sonra da pürenin tamamını yedirin.