Bebek Sağlığı

Bebeklerde altıncı hastalık tedavisi

En önemli belirtisi yüksek ateş olan altıncı hastalık önce basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlıyor. Ve ardından bebekte ateş görülüyor. Bu ateş bazen 39-40 derecelere varabilen yükseklikte olabiliyor. Ama 6. hastalık geçiren bebeklerde ateşli dönemde ateş dışında ateşin kaynağını gösterecek belirgin bir bulgu saptanamıyor.
Bilhassa bebek yaş grubunda görüldüğü ve döküntüden önce yüksek ateşe neden olduğu için ateş saptandığında aile bebeği derhal doktora götürmelidir. Çünkü döküntü gelmeden bunun altıncı hastalık olduğunu bilmek mümkün değildir. Yüksek ateşin çok ciddi başka nedenleri, tedavi gerektiren ciddi bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Zamanında doktora gitmemek, vakit kaybı ve bebeğin aleyhine olacaktır. O yüzden yüksek ateşi olan bebek vakit kaybedilmeden doktor tarafından muayene edilip, durumu değerlendirilmelidir. Bu yüksek ateşle ilgili herhangi bir etken tespit edilemeyip, döküntü geldiğinde altıncı hastalık olduğu anlaşılacak ve herkes rahatlayacaktır. Altıncı hastalık kendiliğinden geçip, tedaviye gerek kalmayacaktır.

Altıncı hastalık nasıl bulaşır

Bebeklerde döküntülü bir hastalık olan ve tehlikesiz ve masum bir hastalık olan altıncı hastalık en çok 6 aydan 18-24 aylar arasında görülür. Yetişkinler genelde daha önce bu hastalığa bağışıklık kazandığı için yetişkinlerde görülmez. Altıncı hastalık bir viral hastalıktır ve hasta kişinin solunum salgılarıyla bulaşır. Öksürük, aksırık, havayla yayılan taneciklerle etraf da bu mikrobu allamış kişilere bulaşır. Altıncı hastalığın bulaşmasını engellemek için altıncı hastalığa yakalanan kişiden uzak durmak ve genel hijyen kurallarına uymak yeterli olacaktır.