Bebek Gelişimi

Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde boyun eğriliği, başın bir yana doğru çekilip, boyun hareketlerinin kısıtlanması ve bunun sonucuna boyunda ağrı hissedilmesidir. Bebeklerde boyun eğriliğinin birçok nedeni vardır. Bunlardan biri doğumda oluşan boyun eğriliğidir. Doğum esnasında oluşan boyun eğriliği genelde zor doğumlarda ortaya çıkar. Örneğin bebeğin ters gelmesi ya da bebeğin boynuna kordon dolanması gibi durumlarda oluşabilir. Anneler bebeklerindeki boyun eğriliğini ilk etapta fark etmeyebilirler. Ancak bebek büyüdükçe boynunun bir tarafa eğik durması ile bu durum ortaya çıkar.

Bebeklerde görülen boyun eğriliğinin diğer bir nedeni, kas ya da kemik hastalıklarıdır. Bu durumda teşhis konulur konulmaz tedaviye başlamak şarttır. Ayrıca bebeklerde görülen boyun eğriliklerinde, doktorun tavsiye ettiği egzersizler titizlikle ve aksatılmadan yapılmalıdır.

Bebeklerde görülen boyun eğriliklerinin başka bir nedeni ise, çeşitli hastalıklar sonucu boyun bölgesinde oluşan eğriliklerdir. Örneğin kemik ve eklem iltihapları ya da göz ve kulak hastalıkları sonucunda boyunda oluşan eğriliklerdir.

En sık rastlanan boyun eğriliklerinden biri, soğuktan etkilenerek kas ya da omurganın boyun bölümünde kireçlenme, eğrilme ya da disk hastalığı gibi sorunlardan kaynaklanan eğriliktir. Boyun eğrilikleri çeşitli hastalıklardan kaynaklandığı gibi ruhsal nedenlerden de kaynaklanabilir.

Boyun eğriliği olan hastalarda şu durumlar gözlemlenir.

-Hastanın genel durumu sıkıntılıdır. Hasta genelde yapması gereken her şeye karşı çıkar, yapmak istemez.
-Hastanın kasları gergindir.
-Boyun eğriliği olan hastalar boyunlarına dokundurmazlar. Hasta boynuna dokunulduğu zaman aşırı tepki verir.
-Hasta soğuğa karşı aşırı duyarlıdır. Hafif bir rüzgar bile boyun eğriliği olan hastalarda ağrıya neden olabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi boyun eğriliği olan kişi hastalık yerine güncel yapması gereken işlere yoğunlaştığı zaman ağrılarını minimize eder. Bütün enerji ve dikkatini yaptığı işe verir. Böylece yaşam kalitesini korurken gereksiz stres ve kaygılardan da kendisini korumuş olur. Hastalıkların başı hastalığı sahiplenmektir.

Her hastalıkta olduğu gibi hasta iyileşeceğine inanıp, doktorunun verdiği egzersizleri düzenli ve azimli bir şekilde yaptığı zaman zaman içerisinde hastalığı iyileşecek, bütün vücudunu kaplayan ağrılardan kurtulacaktır. Hastalıkların en iyi ilacı moraldir.