Bebek Sağlığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Burun tıkanıkları küçük çocuk ve bebeklerin çoğunda rastlanan şikâyettir, bebeklerde burun tıkanıklığı sebepleri; Bebekler 1 yaşına gelene kadar burun kemikleri yeni gelişmektedir ve burnunu silememesi, sümkürme gibi durumları bilmediği için burun tıkanıklıkları oluşur. Burun tıkanıklıklarında öncelikli olarak doktor muayenesi önerilir. Bebekler için özel olarak üretilmiş çeşitli burun damlaları mevcuttur. Burun damlaları bebeklerin burunlarında oluşan tıkanıklıkları açarak bebeğin daha rahat nefes almasını sağlar.

Özellikle ilk 6 ay burun tıkanmasına sıkça rastlanır. Burun tıkanmasından dolayı uykusundan uyanan bebekler huzursuz ve huysuz oldukları gibi sürekli ağlarlar. Bu durumda bebeğin burnunun doktor tarafından önerilen çeşitli aparatlar kullanılarak açılması ve ılık bir banyo yaptırılması bebeğe bu acıyı unutturacak ve rahat bir uyku uyumasını sağlayacaktır. İlkel olarak kullanılan kancalı iğnenin (çatal iğne olarak da adlandırılır) ters tarafındaki halka ile bebeğin burun tıkanıklığının açılması önerilmez.

Burun tıkanıklığı gibi durumlarda doktorlar bebeklerin yastıklarına takılan mentol kapsüller kullanılmasını önerebilirler. Bu kapsüller etrafa mentol yaydığı için bebeklerin burunlarını rahatlatarak daha iyi nefes almalarını sağlar. İlk 6 ay püskürtülen burun spreyleri değil burun damlaları kullanılması önerilir. Sprey kullanımında yapay sprey değil, doğal okyanus suyu spreyler tercih edilmelidir. İlk 6 ayda püskürtme sprey kullanımı bebeğin burun damarlarına ve beyin yapısına zarar verilir. Anneler bebeklerine evde uygulayacağı küçük tedavi yöntemlerini daima doktorlarının önerileri doğrultusunda ve doktorun önerdiği ürünleri kullanarak yapmalıdır. Aile büyükleri ve çevredekilerden duyulan kulaktan dolma ilkel yöntemler olumlu kanıtlar gösterilerek anlatılsa dahi bebeklere uygulanmamalıdır. Her bebeğin bünyesi, sağlık durumu, gelişim aşamalarındaki durumu farklı olduğu için daima doktor tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Aksi halde ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.