Bebek Gelişimi

Bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma bebeğin 7. ayından itibaren oluşmakla beraber diş çıkarma belirtilerinin başlamasıyla her bebek farklı sorun ve huylar gösterebilir. Bebeğin 7. Ayından itibaren 2 ve 4 aylık aralıklarla yavaş yavaş dişler çıkmaya başlar. Bebekler 7. Ayındayken mama yemeyi reddetme, yerli yersiz ağlama ve huzursuzlaşma gibi durumlar sergiliyorsa bu durum diş çıkarıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu davranışlara ek olarak dişlerin çıkmasıyla birlikte bebeklerde uykudan sürekli ağlayarak uyanma hali, huzursuzluk, ateş yükselmesi ve sürekli ishal olma gibi şikâyetler meydana gelebilir.

Anne ve babalar bu durumlarda telaşa kapılmamalı, tüm sakinlikleriyle bebeklerin şikâyetlerini doktorun önerdiği doğrultularda en aza indirmeye yönelik işlemleri yapmalılardır. Diş çıkarma döneminde bebeğin tüm bu şikâyetlerini bir anda bitirmek, bebeğin gayet sağlıklı mutlu ve huzursuz olmasını sağlamak neredeyse imkânsızdır fakat tüm şikâyetler en aza indirilebilir. Sıklıkla bebeğin ateşi ölçülmeli, iki kez ateş 38 dereceyi aşmışsa doktora götürülmelidir. Genellikte önce alt çene dişleri çıkacaktır. Nadiren ilk dişlerin üst çenede çıktığı görülmektedir. Hemen ardından alt yan dişler çıkmaya başlar ve sırasıyla tüm dişler çıkar. Dişlerin tamamı çıkma aşamasındayken bebekteki sıkıntılar az da olsa devam etmektedir.

Bebek diş jelleri;

Doktor kontrolünde özel diş jelleri kullanılabilir. Diş jelleri daima buzdolabında muhafaza edilmeli ve bebeğin dişlerine soğuk halde sürülmelidir. Anneler bebeklerine diş jellerini sürerken hafifçe bastırarak masaj yaparak diş jelini dişlerin yeni çıktığı bölgelere dağıtmalıdır. Yemek saatlerine besinleri reddeden bebeklere kesinlikle sıcak besin verilmemelidir. Sıcak besin verildiğine bebeğin çektiği acı artar ve huzursuzlaşır. Bu durumda bebeğe soğuk besinler vererek çektiği acı şiddeti düşürülebilir ve beslendiği gıdalardan tiksinmemesi sağlanır