Bebek Sağlığı

Bebeklerde kusma

Bebeklerde kusma ve mide bulantıları; Bebekler 1 yaşına gelene kadar mide gelişimin tamamlanamamış olması sebebiyle sıklıkla bebeklerde kusma şikâyeti ile karşılaşılır. Bebeğin kusmasının hemen ardından bebeğe gıda verilmemeli, beslenme yapılmamalıdır. Bu durumda bebeğe bol bol su verilerek rahatsızlığı azaltılabilir. Bebeklerde kusma sıklıkla meydana gelebiliyorsa midede reflü belirtisi olabilir, bu durumda bebekler doktora götürülmelidir. Doktor kontrolünde muayene yapılarak bebeğe uygun ilaçlar alınmalı ve bebekler için üretilen sağ ve soldan destekli bebek reflü yatakları kullanılmalıdır. Her bebeğin boyu ve kilosu, vücut yapısı tamamen aynı olmadığı için reflü yastığı satın alırken sağ ve sol destek yastıklarının hareket ettirilebilen türde olanları tercih edilmelidir.

Viral enfeksiyon;

Bebeğin boğazında tahriş veya viral enfeksiyon oluşmuşsa kusmaya sebep olabilir. Bu durumda doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bebeklerde kusmaya en sık rastlanan dönem bebeğin diş çıkarma dönemindedir. Bu durumda bebeğin istemediği besin zorla yedirilirse bebek bunu yutmak istemeyeceği için boğazında düğümlenerek ciddi bir sorun oluşturulabilir. Bu dönemde bebeklere reddettiği besinleri yedirme konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Bebeklerde kusma göründüğünde anne ve babaların telaşa kapılması bebeği korkutabilir. Böyle durumlarda anne ve babalar bebekleriyle ilgilenirken sakin tavırlarda olmalı, yüksek ses ve ani hareket gibi bebeği endişelendirecek hareketlerden kaçınmalıdır.


Özellikle yenidoğan bebeklerde en sık görülen eylemlerden biri kusma. Bebeklerde kusma çoğu kez olağandır. Ve anne buna zamanla alışır ama bebeğin kusma eyleminde bir gariplik sezinliyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Bebeğiniz zorlanmadan kusuyorsa regurjitasyon (yenilen şeylerin kusma olmadan ağza geri gelmesi) olarak adlandırılır. Ya da fizyolojik reflüdür. Zorlanmadan kusma yeni doğan bebeklerin yüzde 30-40 ‘ında, 3 aylık bebeklerin yarısında, 4 aylık bebeklerin yüzde 70 ‘inde görülür. Genelde regurjitasyon 6 aydan sonra azalmaya başlar. Bebek herhangi bir efor sarfetmiyor, beslendikten sonra ağız kenarından azar azar anne sütü akmaya başlıyor ise bu fizyolojik kusmadır. Mide çok dolduğu zaman yemek borusuyla mide arasındaki kaslar tam gelişmediği için fizyolojik olarak geriye doğru kaçma olabiliyor. Buna regurjitasyon deniliyor ve fizyolojiktir ama kusma genellikle miktar olarak fazla oluyorsa ve kusarken bebeği rahatsız ediyorsa anne besledikten sonra bebeği yarım saat dik tutmalıdır. Ayrıca bebeğin yatış pozisyonuna dikkat edilmeli. Kafası 45 derece yukarıda olmalı, sağ yanına ya da sırtüstü yatırılmalı. Eforsuz kusmada hastalıklar dışında fizyolojik olduğundan bazı problemler kusmaya neden olur. Örneğin annenin beslenmesi de bebekte kusmayı artırır. Anne çok fazla kola, çay, kahve içiyorsa, kuruyemiş yiyorsa bebekte fizyolojik refleyü artırırır. Annenin çikolatayı, kakaolu yiyecekleri tüketiyor, sosis, salam sucuk, cips, çilek yiyorsa bebeğin kusması artabilir. Yani fizyolojik kusmaya neden olan pek çok şey şey var. Yeni doğan bebeklerin yarısı 3-4 aylıkken kusabilir. Önemli olan akciğerine kaçırmaması. Bunu başarmanın yolu ise bebek beslendikten sonra en az yarım saat dik tutmaktır. Ama kusmaya bağlı olarak bebek kilo alamıyor ise doktoruyla görüşüp bunun araştırılması gerekir.


Bebeklerde kusma nedenleri

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de kusmanın çeşitli nedenleri vardır. iyibayan.com olarak kusma nedenlerini sizin için derledik. Uzmanlara göre kusma ve bulantı herhangi bir hastalık değildir, birçok hastalığın ortak bulgusudur. Pek çok nedenden kaynaklanabilen kusma, bebeğin konforunu bozar, sıvı kaybına neden olabilir. Peki kusmaya neler neden olabilir. Kusma birçok ilacın yan etkisi yüzünden, hava kirliliğinden, zehirlenmeden olabilir. Kusma kendi başına bir hastalık değil, doktorlar için bir bulgudur. Birçok nedenden olabilir. 1 yaşına kadar olan bebeklerde kusmanın en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Bağırsak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve üst solunum yolu enfeksiyonu en sık nedenleridir. Bağırsaklarda tıkanıklık, apandist ve bağırsak düğümlenmesi de kusmaya neden olabilir. Yine menenjit, beyin kanaması, metabolik hastalıklar, doğumsal hastalıklar da kusmaya neden olabilir. Bebek ilaç kullanıyorsa ilacın yan etkisi olarak bebek kusar. En sık görülen neden yenidoğan bir bebekte fizyolojik kusmadır. Yeni doğanların yüzde 60 ‘ı 4-5 aya kadar kusabiliyor. İkincisi bağırsak enfeksiyonudur. Eğer bebek fışkırarak kusuyorsa, genelde 2-3 ay civarındaysa mide çıkışında bir darlık oluşmuş olabilir. Safralı ise yani yeşil kusma ise ince ya da kalın bağırsak düzeyinde tıkanıklık ya da tıkanıklığa yakın durum vardır. Kusmuğu kahverengi ya da kanlı ise midede bir kanama olabilir. Yine bazı üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında zatürre, bronşit sırasında midede besinlerin emilimi gecikiyor. Beklemiş sıvıyı kustuğu zaman balgamlı olabilir, Kusmanın saati de önemli. Beslendikten sonra bir kez kusuyorsa sonra kusmuyorsa bu fizyolojik bir kusma olarak değerlendirilebilir.


Bebek kusarken ne yapmalı?
İster tecrübesiz, ister tecrübeli olsun, bir anne bebeği kustuğunda, hele de çok fazla kustuğunda çok paniğe kapılır, eli ayağı birbirine dolaşır. iyibayan.com olarak bu konuda sizi bilgilendirmeye, rahatlatmaya çalışacağız. Her ne kadar yenidoğan bebeklerin yarısından fazlasının kustuğu düşünülse de, olağan dışı bir kusma aile fertlerini tedirgin eder. Eğer bebekteki kusma fizyolojik değil de bir hastalığın habercisi ise kusma öncesinde bir bulantı olur. Bebekte solukluk, bebekte terleme ve bebekte halsizlik görülür. Midesi bulunan bebek öğürür ve kusmaya başlar. Bu sırada bebeğin yanında bulunan kişi bebek kusarken derhal başını dik tutmalıdır. Aksi halde kusmuk bebeğin akciğerlerine kaçabilir. Bebek yatar pozisyondayken kusmaya başlarsa sağa yatırmalı, başı yükseltilmelidir. Bebek şayet bir yaşın altındaysa kusma başladığında kucağa alıp, başını eğip, karnına destek vermek gerekir. Yine amaç kusmuğun akciğere kaçmaması. Kusma eylemi bitince bebeğin ağzını ve diğer yerleri temizleyip, bebeği derhal oradan başka yere götürün. Zira kusmuğun kokusu bebeğin midesini yeniden bulandıracaktır. Bebekte kusmanın ciddi bir nedene bağlı olmadığını düşünüyorsanız, kusma eyleminden sonra bir iki saat beslemeyin. Bu arada midesi dinlensin. Kusma eyleminden hemen sonra su vermek de kusmayı arttırın ve su kalori kaybına yol açar. Eğer kusan bebek anne sütü alıyorsa annesi normalden daha az emzirmelidir. Ek besin alan bir bebek ise kalorisi olan sıvı şeyler vermek gerekir. Örneğin azar azar elma suyu verebilirsiniz. Kusma devam etmiyorsa yiyecek ve içeceklerin miktarı yavaş yavaş arttırılabilir. Kusan kişi büyük çocuksa hafif besinler yiyebilir. Tost ve muz gibi. Ama asla kusan bir bebekte kusma devam etmiyorsa bile ilk 24 saatte normal aldığı öğünden fazlasını vermeyin. Bebeğim çok kustu, çok su kaybetti, diye iki katına çıkarmayın sıvı verimini. Önlemlere rağmen kusmaya devam ediyorsa, bebek 8 saat boyunca idrar yapmadıysa, bebekte dalgınlık varsa, sıvı kaybı bakımından mutlaka doktora başvurun.